Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 dolarów, Święty Paweł Apostoł - 1 kg Ag 999, 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Republika Liberii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Ekskluzywna moneta typu "puzzle", o wadze 1 kg, wykonana z czystego srebra, wyemitowana w niskim nakładzie 1000 sztuk.

Kraj: Republika Liberii 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dolarów (100 Dollars)
Srebro: Ag 999
Stempel:
lustrzany
Średnica:
120,00 mm
Waga: 1.000 g (1 kg)
Nakład:
1.000 szt.!
Rok emisji: 2008 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska o wadze 1 kg czystego srebra w kapsule ochronnej i gustownym etui, symbolizującym Biblię wraz z certyfikatem autentyczności

Produkt dostępny na zamówienie. Termin dostawy monety: ok. 2 tygodnie od zapłaty.

Apostoł Narodów Święty Paweł  z Tarsu - uwieczniony na ekskluzywnej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej. Motyw biblijny - to pomysł na prezent doskonały.

Ta  wyjątkowa moneta o wadze 1 kg i nominale 100 $ została wykonana ze srebra najwyższej próby Ag 999 jako piękny zestaw 13 monet kolekcjonerskich typu "puzzle".

Kolejną atrakcją jest
niski nakład monety wynoszący jedynie 1000 sztuk!

Na srebrnej monecie uwieczniona jest historia Świętego Pawła Apostoła.

Na wewnętrznej monecie o nominale 40 dolarów przedstawiono złoconą postać Apostoła.

Natomiast na 12 zewnętrznych monetach o nominale 5 dolarów każda - znajdują się ikony, które przedstawiają jego życie.

Całość znajduje się w kapsule ochronnej umieszczonej w gustownej oprawie, symbolizującej Biblię.

Do zestawu dołączony jest certyfikat autentyczności, potwierdzający specyfikację monety.

Święty Paweł z Tarsu (Szaweł, Saul, Szaul, heb. Szaul ha-Tarsi, ur. ok. 5-10 w Tarsie w Cylicji, zm. 64-67 w Rzymie) - święty chrześcijański, zwany Apostołem Narodów.

Wykształcony w Jerozolimie faryzeusz; początkowo prześladowca chrześcijan. Pod wpływem wydarzenia w drodze do Damaszku około 35/36 roku, nawrócił się i przyjął chrzest. Po krótkim pobycie w Arabii rozpoczął działalność w Damaszku. Później, odwiedziwszy przełożonych gminy w Jerozolimie, wrócił do rodzinnej Cylicji. Za sprawą Barnaby pracował w Antiochii.

Odbył trzy podróże misyjne. W czasie pierwszej (ok. 45-49) odwiedził Cypr oraz środkową część Azji Mniejszej. Po powrocie wziął udział w soborze jerozolimskim, gdzie rozstrzygnięto kwestię przyjmowania przez chrześcijan pogańskiego pochodzenia przepisów Prawa mojżeszowego.

W czasie drugiej podróży misyjnej (50-52) działał na terenie Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji, głównym terenem działalności w czasie trzeciej podróży (53-58) był Efez.

Aresztowany w Jerozolimie w 58 roku, przez dwa lata przebywał w więzieniu w Cezarei. W czasie procesu jako obywatel rzymski odwołał się do cesarza. Do Rzymu wyruszył jesienią 60 roku. Po trzymiesięcznym pobycie na Malcie dotarł do stolicy Cesarstwa, gdzie przebywał w areszcie domowym do 63 roku.

Później został przypuszczalnie uwolniony i kontynuował działalność misyjną w Hiszpanii, Efezie i Macedonii. Uwięziony w czasie prześladowania chrześcijan rozpętanego po pożarze Rzymu (64) został skazany na śmierć i ścięty w Rzymie zapewne w 64 lub 67 roku.

Przypisuje się mu autorstwo 13 listów wchodzących w skład Nowego Testamentu, z czego autorstwo siedmiu uchodzi za pewne, zaś pozostałych sześciu za dyskusyjne.

Paweł wywarł wielki wpływ na wczesnochrześcijańską doktrynę, będąc zwolennikiem rozszerzenia misji na pogan. Z tego względu nazwany został przez tradycję Apostołem Narodów.

Podstawowym źródłem informacji o losach Pawła z Tarsu - oprócz jego Listów - są Dzieje Apostolskie.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!