Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja DINOSAURIA: Plesiosaurus
previous next contents

numizmatyka

DINOSAURIA - prehistoria zamknięta w srebrze - numizmat z limitowanej kolekcji 8 srebrnych numizmatów z wizerunkami dinozaurów - fascynujących zwierząt, które rządziły Ziemią przez ponad 160 milionów lat.

Kolekcja DINOSAURIA
- prehistoria zamknięta w srebrze

-
limitowana kolekcja
8 srebrnych numizmatów z wizerunkami dinozaurów


Kolekcja DINOSAURIA: Plesiosaurus, 2009

Plesiosaurus

Kolekcja DINOSAURIA to pierwsza w Polsce kolekcja z wizerunkami dinozaurów - fascynujących zwierząt, które rządziły Ziemią przez ponad 160 milionów lat. Została ona przygotowana przez najlepszych mincerzy Mennicy Polskiej.

Nakład kolekcji DINOSAURIA wynosi jedynie 15.000 sztuk.

Kolekcję otwiera Tyrannosaurus rex - "królewski jaszczur tyran", największy drapieżnik wszech czasów. Wizerunki najbardziej znanych, budzących podziw i grozę dinozaurów będą widnieć na ośmiu numizmatach, wydawanych co miesiąc - od grudnia 2008 r. do lipca 2009 r.

KOLEKCJA DINOSAURIA:
• 8 numizmatów kunsztownie wykonanych w srebrze próby 925,
• każdy numizmat wykonany jest stemplem lustrzanym, ma średnicę 32 mm i waży 14,14 g,
• sygnatura MW - gwarancja najwyższej jakości Mennicy Polskiej S.A.,
• ekskluzywna emisja - nakład całej kolekcji wynosi tylko 15.000 sztuk,
• gwarancja jakości potwierdzona certyfikatem autentyczności.

Obecna sytuacja na rynkach finansowych i kryzys zaufania do rynku kapitałowego zachęcają do poszukiwania alternatywnych sposobów inwestowania posiadanych oszczędności. Numizmaty są bezpieczną lokatą kapitału.

Numizmaty, w tym monety, czy medale przeznaczone dla kolekcjonerów - to małe dzieła sztuki, wykonane z metali szlachetnych - głównie złota i srebra, które oprócz wrażeń estetycznych, mogą gwarantować także zyski.

Na numizmatach kolekcji DINOSAURIA zagoszczą: Tyranosaurus rex, Brachiosaurus, Stegosaurus, Triceratops, Homalocephale, Parasaurolophus, Plesiosaurus i Pterodactylus.

Tyrannosaurus rex - "królewski jaszczur tyran", jeden z największych drapieżników lądowych wszech czasów. Atakował z rozwartymi szczękami, miażdżąc kości dużych zwierząt 15-centymetrowymi zębami lub trzymając mniejsze w morderczym uścisku.


Brachiosaurus zwany "gadem ramiennym" ze względu na wielkie łapy przednie w porównaniu z tylnymi. Jeden z największych i najcięższych dinozaurów roślinożernych w historii Ziemi, mógł ważyć aż 80 ton.

Stegosaurus "zadaszony jaszczur", zwany tak ze względu na płyty kostne znajdujące się na jego grzbiecie. Najlepszą obroną stegozaura były cztery kolce na ogonie, którymi wymierzał swoim napastnikom mordercze ciosy.

Triceratops - "twarz o trzech rogach", dinozaur o trzech rogach i krótkiej kryzie. Żywił się niską roślinnością, którą ścinał potężnym dziobem. Rogów prawdopodobnie używał do obrony przed drapieżnikami. Był jednym z ostatnich dinozaurów, jakie żyły na Ziemi.

Homalocephale - "jaszczur poziomogłowy" o spłaszczonej u góry głowie pokrytej licznymi małymi zagłębieniami i kościstymi guzami przypominającymi koronę. Odkryty przez dwie polskie badaczki, Teresę Maryańską i Halszkę Osmólską.

Parasaurolophus podobny do "jaszczurzego grzebienia" dinozaur kaczodzioby z imponującym grzebieniem na głowie o długości do 1 metra.

Plesiosaurus -"płetwojaszczur" miał długą szyję, małą głowę, dwie pary płetw oraz liczne, ostre i lekko zagięte zęby o kształcie ułatwiającym chwytanie ryb.

Pterodactylus - "palec skrzydłowy" miał niewielką klatkę piersiową, długie skrzydła i krótki ogon.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!