Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 sh, Dzikie życie Afryki - Słoń (1 oz), 2010
previous next contents

numizmatyka

Srebrna moneta lokacyjna o wadze 1 uncji srebra najwyższej próby, na której został zaprezentowany największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych - słoń z symbolem szczęścia - trąbą uniesioną do góry!

Seria: Dzikie życie Afryki (African Wildlife)

Kraj:
Republika Somalii
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 szylingów (100 sh)
Srebro:
Ag 999/1000
Stempel:
zwykły
Średnica:
31 mm

Waga: 31,1 g (1 uncja - 1 oz)
Nakład: nielimitowany
Rok emisji: 2010 r.
W zestawie: srebrna moneta lokacyjna o wadze 1 oz srebra najwyższej próby, w kapsule ochronnej

Srebrna moneta lokacyjna o wadze 1 uncji srebra próby Ag 999: ciekawa tematyka, modny temat dotyczący fauny i szlachetny kruszec najwyższej jakości.

Na monecie został zaprezentowany największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych - szczęśliwy słoń z symbolem szczęścia - trąbą uniesioną do góry!

100 sh, Dzikie życie Afryki - Słoń (1 oz), 2009

Słoń afrykański (Loxodonta africana) - gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Wcześniej uznawany jako jeden gatunek wraz z afrykańskim słoniem leśnym (Loxodonta cyclotis).

Zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe.

Podstawowe dane

Wielkość

* Wysokość: samiec - od 3 do 4,2 m, samica od 2,2 do 2,6 m
* Długość: samiec - od 6 do 7,5 m, samica - od 4,9 do 6,2 m
* Masa ciała: samiec - od 4000 do 6000 kg, samica - od 2100 do 3200 kg
* Długość ciosów: do 3 m
* Ciężar ciosów: od 30 do 40 kg

Tryb życia
Cechy charakterystyczne

100 sh, Dzikie życie Afryki - Słoń (1 oz), 2009

Środowisko życia


Samice i młode słonie żyją w stadzie pod przewodnictwem dorosłej samicy, z którą każdy z członków rodziny jest spokrewniony. Młode samce przeganiane są ze stada, kiedy tylko osiągną dojrzałość płciową. Zbierają się później, aby prowadzić życie w grupie kawalerów.

Dorosłe samce żyją samotnie, dostęp do stada mają tylko przez krótki czas, kiedy samica znajduje się w okresie rui. Pokonując nawet olbrzymie odległości stada nie oddalają się od wody.

Słonie nie tylko piją chętnie, ale również uwielbiają się kąpać, najlepiej każdego wieczoru. Po kąpieli słonie obsypują swoją wilgotną skórę piaskiem. Powstała w ten sposób warstwa kurzu i błota pomaga im chronić się przed atakami gryzących owadów.

Komunikacja

Jeśli słonie stracą ze sobą kontakt wzrokowy w buszu, dają znać o sobie przy pomocy głębokich, chrapliwych odgłosów. Pochodzą one z nosa, gardła i trąby. Kiedy tylko słoń dostrzeże niebezpieczeństwo, informuje o tym swoich towarzyszy nagle milknąc.

Konflikty między pojedynczymi osobnikami rozstrzygane są na ogół w sposób pokojowy. Zwierzę stojące niżej w hierarchii stada ustępuje zazwyczaj stojącemu wyżej, kiedy tylko dostrzeże, że ten wykonuje niebezpieczne gesty, takie jak zwijanie trąby czy wzbijanie tumanów kurzu. W takich chwilach można też usłyszeć charakterystyczne dla słoni trąbienie. Gesty te wykonywane są także dla odstraszenia przeciwnika.

Pożywienie

Słonie są wyłącznie roślinożerne. Pożerają różnego rodzaju trawy, liście, mniejsze gałęzie i konary oraz owoce. Nieliczne zęby, jakie posiadają słonie, wykorzystywane są do rozdrabniania pożywienia, Jeżeli słoń straci wszystkie zęby na raz, nie może jeść i ginie z głodu. Dzieje się tak najczęściej w 70. roku życia.

Dzienne zapotrzebowanie pokarmowe u większych osobników przekracza 200 kg. Zapotrzebowanie na wodę sięga 190 l w ciągu dnia. Dziennie słoń wydala ok. 80-90 kg kału.

Rozmnażanie

Słonie osiągają dojrzałość płciową w wieku 14-15 lat. Zaloty polegają na wykonywaniu gestów wskazujących na rodzącą się więź pomiędzy samcem, a samicą, podczas których zwierzęta pieszczą się trąbami. Z reguły po 22 miesiącach rodzi się jedno młode słoniątko. Mierzy ono ok. 85 cm i waży ok. 110 kg.

Słoniątko karmione jest przez matkę przez dwa lata, lub czasami dłużej. Po urodzeniu się następnego słoniątka, starsze z nich staje się pełnoprawnym członkiem rodzinnego stada. Samica rodzi młode zazwyczaj raz na cztery lata. Otoczona jest najczęściej dwoma lub trzema młodymi w różnym wieku.

Podgatunki

Wyróżnia się dwa podgatunki słonia afrykańskiego: słoń afrykański stepowy (Loxodonta africana oxyotis) i słoń afrykański sawannowy (Loxodonta africana africana). Słoń afrykański leśny (Loxodonta cyclotis), wcześniej uznawany za podgatunek, został przeklasyfikowany do rangi odrębnego gatunku, czego słuszność potwierdzają najnowsze badania genetyczne.

Poziom zagrożenia

Największym zagrożeniem dla słoni jest człowiek. Słonie są zagrożone w wyniku niszczenia środowiska i kłusownictwa. Zabijanie dla kości słoniowej, skór i mięsa, nierzadko dla sportu doprowadziło do spadku populacji słoni z kilku milionów do 700 tys. osobników w 1989. Obecnie słoń afrykański jest chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej (CITES).

Inne informacje
źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!