Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 dollars, Masterpieces of Art Ars Vaticana - Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513), 2009
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Niskonakładowa, piękna moneta - ósma z serii "Arcydzieła sztuki" ("Masterpieces of Art") - kontynuacja po hitach Ars Vaticana, ciesząca oczy entuzjastów sztuki i koneserów unikalnych monet! Trzy uncje szlachetnego kruszcu i kryształy Swarovskiego - wspaniała ozdoba i prawdziwy klejnot Twojej kolekcji.
Seria: "Arcydzieła sztuki"
"Masterpieces of Art" series


Emitent
:
Wyspy Cooka
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 dolarów (20 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: 16 kryształów Swarovskiego®
 
Stempel: lustrzany
Średnica: 55,00 mm
Waga
: 
93,3 g (3 oz) 3 uncje trojańskie srebra !
Wielkość emisji: 1.513 szt. !
Data emisji: 11.2009 r.
Etui: TAK
Certyfikat autentyczności: TAK
 
2009 Cook Islands 20 dollars - Masterpieces of Art
- Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513)
 
Moneta godna każdej kolekcji - ekskluzywna moneta kolekcjonerska umieszczona w stylowym etui - ósma z przepięknej serii "Arcydzieła sztuki" ("Masterpieces of Art").

Srebrna moneta uwiecznia arcydzieło sztuki - słynny obraz Rafaela Santi - Madonna Sykstyńska, datowany na lata 1513-1514 i znajdujący się obecnie w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.

20 dollars, Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana - Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513), 2009
Madonna Sykstyńska, Rafael Santi, ok. 1513-14
olej na płótnie, 265 × 196 cm
Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie

Ten rarytas numizmatyczny został wybity z 3 uncji czystego srebra w rewelacyjnie niskim nakładzie - jedynie 1.513 sztuk!
Kunsztownie wykonana moneta  została ozdobiona 16 kryształami Swarowskiego.

Fantastyczne uzupełnienie ciekawej kolekcji światowych monet. Arcydzieło sztuki menniczej. Doskonałe połączenie piękna, sztuki, estetyki i wzrastającej wartości kruszcu. Prawdziwa perła numizmatyczna wyśmienita na prezent, jak też do prestiżowej kolekcji monet!

20 dollars, Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana - Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513), 2009
Słynny motyw obrazu "Madonna Sykstyńska" - cherubiny

 • Ekstremalnie niski nakład wynoszący jedynie 1513 sztuk!
 • Szesnaście autentycznych kryształów Swarovskiego lśniących na monecie.
 • Trzy uncje czystego srebra, czyniące tą monetę prawdziwą perłą numizmatyczną.
 • Dodający blasku stempel lustrzany.
 • Certyfikat autentyczności potwierdzający specyfikację monety, w tym jej limitowany nakład.
 • Perfekcyjny prezent dla osób, które pasjonują się sztuką w najlepszym wydaniu.
Ta srebrna moneta kolekcjonerska jest ósmą monetą wchodzącą w skład jednej z najładniejszych serii tematycznych "Masterpieces of Art", od lat zbierającej wysokie noty na wystawach numizmatycznych. Edycja "Arcydzieła sztuki" uwiecznia bowiem największe klejnoty w postaci dzieł sztuki i jest ściśle limitowanym kolekcjonerskim rarytasem najlepszej jakości.

Poprzednie monety z tej popularnej serii prezentowały dzieła sztuki należące do Watykanu, określane jako Ars Vaticana. Wśród autorów tych dzieł znaleźli się tacy artyści, jak: Michał Anioł, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Sandro Boticelli.

Na ósmej monecie z serii "Arcydzieła sztuki" upamiętniony został Rafael Santi i jego słynne dzieło - "Madonna Sykstyńska". Każde z wybitnych dzieł malarskich uwiecznione zostało na 3 uncjach czystego srebra.
20 dollars, Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana - Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513), 2009
Każda moneta to UNIKAT posiadający certyfikat autentyczności. Moneta wyemitowana przez Wyspy Cooka jest prawnym środkiem płatniczym. Nakład srebrnych monet jest ściśle limitowany i wynosi TYLKO 1.513 sztuk, co stanowi nawiązanie do roku powstania arcydzieła!

Ta urzekająca seria srebrnych monet przedstawia najbardziej znane i podziwiane na całym świecie dzieła sztuki. Moneta przyciąga wzrok swoim projektem i precyzją wykonania. Stanowi piękną, a zarazem wierną reprodukcję słynnego obrazu, który ukazano wraz z najmniejszymi szczegółami i precyzyjną dokładnością.

Dodatkowego blasku dodaje monecie tampodruk i 16 prawdziwych, misternie oszlifowanych kryształów z oryginalnej kolekcji SWAROVSKIEGO (14 Swarovski® crystals), umieszczonych powyżej i poniżej centrum obrazu.

Piękno tych kryształów zainspirowało do wybicia niezwykłych i olśniewających blaskiem monet. CRYSTALLIZED™ - Swarovski Elements wywołują podziw, zachwyt i pożądanie. Budzą miłość i emocje. Przekształcają monety w mieniące się klejnoty.

20 dollars, Arcydzieła sztuki - Ars Vaticana - Rafael Santi - Madonna Sykstyńska (1513), 2009

Wszystko to czyni serię srebrnych monet kolekcjonerskich "Arcydzieła sztuki" rarytasem, serią ekskluzywną i poszukiwanym przez kolekcjonerów na całym świecie prawdziwym klejnotem kolekcji.

Monety z tej serii cieszą się ogromną popularnością, a wysoki popyt oraz ograniczone zasoby sprawiły, że monety te szybko stały się hitem numizmatycznym, zyskując znacząco na wartości.

Wartość wyemitowanych uprzednio monet znacząco wzrosła, głównie z uwagi na ciekawą tematykę, projekt nawiązujący do znanych dzieł sztuki, estetykę wykonania i niski nakład monet.


Piękne monety z serii "Arcydzieła sztuki" to hołd oddany wybitnym dziełom:
 • "Stworzenie Adama" - Michał Anioł - 1 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Szkoła Ateńska" - Rafael Santi - 2 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Ostatnia Wieczerza" - Leonardo da Vinci - 3 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Narodziny Wenus" - Sandro Botticelli - 4 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Wymarsz Strzelców" - Rembrandt van Rijn - 5 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Mona Lisa" - Leonardo da Vinci - 6 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Biedny Poeta" - Carl Spitzweg - 7 moneta z serii Arcydzieła sztuki,
 • "Madonna Sykstyńska" - Rafael Santi - 8 moneta z serii Arcydzieła sztuki.
Madonna Sykstyńska - obraz Rafaela Santi, datowany na lata 1513-1514. Obraz znajduje się w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.

Główną treść obrazu tworzy tytułowa Matka Boża z Dzieciątkiem, wraz z adorującymi ich papieżem Juliuszem II ukazanym tutaj jako Św. Sykstus, oraz Św. Barbarą. Stąpają oni po niebiańskich chmurach, które nie tylko stanowią jednoznaczną treść (zarazem nowa formuła ikonograficzna – umieszczenie postaci świętych na niebie w dosłownym znaczeniu), ale także budują wielowymiarowość kompozycji.

Wszakże postacie są ukazane mniej więcej na tym samym planie, na tle niebiańskiej przestrzeni, którą tworzą eteryczne anioły, kompozycja ta jest na wskroś dynamiczna, co podkreślają nie tylko ukośnie padające światło i pozy Świętych, ale także ukazanie ruchu wiatru, co najlepiej widać na szatach Marii.

Wrażenie teatralności i monumentalności dodaje obramienie obrazu z obu stron storami oraz ukazana na samym dole "scena" na której leży papieska tiara. Mimo iż zachowana jest tu charakterystyczna, klasyczna formuła (znał ją m.in. Leonardo da Vinci), którą preferował Rafael – trzy postacie "wpisane w trójkąt", Rafael dzięki umieszczeniu postaci w przestrzeni niebiańskiej osiągnął pewien krok w swojej twórczości – tworząc nowe formy kompozycji, która będzie miała apogeum w obrazie pt. Przemienienie Pańskie.

Bardzo ciekawa jest relacja pomiędzy poszczególnymi postaciami. Znajdujące się na pierwszym planie dwa aniołki mają silny kontakt wzrokowy ze Św. Barbarą, adorujący wraz z nią Św. Sykstus, skupia się wzrokowo wyłącznie na Marii i Chrystusie. Ci z kolei, zwracają się wyłącznie do widza.

Prawdopodobnie obraz ten miał być pierwotnie umieszczony koło tumby papieża Juliusza II, na co może wskazywać treść i forma obrazu. Św. Sykstus był patronem rodziny Della Rovere, z której pochodził Juliusz II, opierające się dwa aniołki mogły stanowić integralną kompozycję z nagrobkiem. Płótno zostało umieszczone w klasztorze przy kościele Św. Sykstusa w Piacenzie. W latach trzydziestych XVIII w. król Polski i elektor Saksonii August III Sas zakupił ten obraz. W roku 1754 umieścił w powstającej w Dreźnie Gemäldegalerie.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!