Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Królowie polscy na banknotach NBP - 5 srebrnych sztabek i medal
previous next contents

numizmatyka


Królowie polscy na banknotach Narodowego Banku Polskiego.

Prezentowana niepowtarzalna seria srebrnych sztabek przedstawia wzory banknotów, których głównym motywem plastycznym są portrety królów polskich. Tradycja przedstawiania wizerunków władców na środkach płatniczych jest bardzo stara i sięga starożytności. Na banknotach wprowadzonych do obiegu po denominacji w roku 1995 i będących prawnym środkiem płatniczym do dzisiaj, przedstawiono portrety królów polskich. Biorąc pod uwagę perspektywę wprowadzenia w Polsce waluty euro, jest to prawdopodobnie ostatnia seria polskich banknotów.

Prezentowane srebrne sztabki z banknotami uznawanymi na świecie za jedne z piękniejszych, będą już wkrótce wspaniałą pamiątką po polskim pieniądzu papierowym, a uwidocznione na nich portrety władców przypomną chlubne karty naszej historii.

PARAMETRY SZTABKI: wymiary: 90 x 45 mm, waga: 117 g, srebro: Ag 925
PARAMETRY MEDALU: średnica: 60 mm, waga: 98 g, srebro: Ag 925.

Na odwrocie każdej sztabki i medalu wybity jest numer serii zgodny z numerem certyfikatu.
Projektantem banknotów jest Andrzej Heidrich, zaś projektantem i twórcą modeli sztabek i medalu jest Stefan Novotny.

Sztabki i medal wybiła znana ze swej jakości, działająca od 1329 roku słowacka mennica w Kremnicy. To właśnie w mennicy królewskiej w Kremnicy od 1329 roku bito srebrne węgierskie grosze, a od 1335 roku złote floreny, znane jako kremnickie dukaty oraz małe, srebrne denary. Kremnickie dukaty, których rocznie produkowano do 25 tys. sztuk, aż do końca XVI w. należały do najbardziej poszukiwanych środków płatniczych w Europie. Ze względu na wyczerpywanie się pokładów, kopania złota zaniechano w 1970 r., zastępując je wydobyciem rud innych metali kolorowych. Natomiast mennica, po modernizacji w 1974 r., działa nadal, tłocząc pieniądze i medale, również na zlecenia z innych krajów.

Według oceny historyków mennica w Kremnicy jest najstarszą czynną mennicą na świecie!

previous next contents

Valid HTML 4.0!