Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dollars, Ginące gatunki - Fossa (Fossa/Frett - Madagaskar), 2005
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Republika Liberii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Moneta wchodząca w skład ekskluzywnej kolekcji 12 srebrnych monet kolekcjonerskich z serii "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife") o wysokiej jakości kruszców, z prawdziwymi brylantami, o modnym temacie dotyczący zwierząt oraz niskim nakładzie 5.000 sztuk! Jest to pierwsza na świecie seria srebrnych monet ze złotymi aplikacjami oraz brylantami.

Seria: "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife")

Kraj:
Liberia

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 dolarów (10 Dollars)
Stop: srebro próby Ag 999/1000, złoto próby Au 999,9/1000, ponadto moneta posiada dwa brylanty 0,01 karata każdy
Stempel
: lustrzany
Średnica monety:
38,00 mm
Średnica brylantów:
1,2 mm

Waga: 20,00 g
Nakład:
5.000 szt.
Data emisji: 2005 r.

Ekskluzywna kolekcja srebrnych monet kolekcjonerskich, znajdująca się w większości w najlepszych kolekcjach na świecie. Monety należą do prestiżowej, międzynarodowej serii srebrnych monet "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife"), na której uwiecznione są zwierzęta zagrożone przez rozwijającą się cywilizację. Jest to pierwsza na świecie seria srebrnych monet ze złotymi aplikacjami oraz prawdziwymi brylantami. Elementy ze złota przedstawiają zwierzęta zagrożone wyginięciem, natomiast brylanty umieszczone są w złocie, imitując oczy zwierzęcia.

Główne atuty serii srebrnych monet "Ginące gatunki" to:
- szlachetne kruszce wysokiej jakości: srebro Ag 999 + złoto Au 999 + 2 prawdziwe brylanty, czyli oszlifowane diamenty,
- ciekawy i modny temat dotyczący zwierząt,
- niski nakład monet kolekcjonerskich.

Moneta wykonana jest ze srebra wysokiej próby ag .999, a ponadto pozłacana jest 24 karatowym złotem au .999 ! Jej nakład potwierdzony certyfikatem autentyczności wynosi tylko 5.000 sztuk !!!

Seria charakteryzuje się tym, że każdy prezentowany gatunek zwierzęcia oprócz tego, że jest złocony, posiada w swoich oczach dwa prawdziwe brylanty ! Waga każdego z brylantów to 0,01 karata, a średnica - 1,2 mm.

Większość nakładu tych bardzo cenionych monet znajduje się w posiadaniu kolekcjonerów na całym świecie. Starsze roczniki są coraz bardziej poszukiwane i imponująco zyskują na swej wartości na światowych aukcjach!

Fossa (Cryptoprocta ferox) - mięsożerny ssak z rodziny Eupleridae, wcześniej zaliczany do łaszowatych (Viverridae), jedyny przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta Bennett, 1833, największy ze ssaków drapieżnych występujących na Madagaskarze.

Występowanie
Fossa jest endemitem Madagaskaru. Zasiedla tereny zalesione, od nadmorskich nizin po górzyste tereny do wysokości 2000 m n.p.m.

Charakterystyka
Osiąga długość 60-85 cm i posiada ogon o zbliżonej długości. Przeciętna wysokość w kłębie wynosi 37 cm. Są gatunkiem terytorialnym. Zajmowany teren zaznaczają wydzieliną gruczołów zapachowych. W okresie godowym wykazują agresję. Polują na małe kręgowce oraz na owady.

Populację fossy szacuje się na ok. 2500 dorosłych osobników. Gatunek został uznany za zagrożony wymarciem, został objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II).

Fossa w kulturze popularnej
W kulturze popularnej gatunek został sportretowany w animowanym filmie Madagaskar (2005). Fossy są tam głównymi czarnymi charakterami. Pokazane jest, jak polują na lemury (co zresztą jest zgodne z prawdą), jednak w filmie jest wiele nieścisłości. W odróżnieniu od filmowej rzeczywistości fossy nie polują w stadach, a co za tym idzie nie byłyby zagrożeniem dla zwierząt tak dużych jak zebry. Dodatkowo w filmie nazwa gatunku napisana jest z błędem - "foosa", co jest zgodne z angielską wymową ["fusa"], ale nie z pisownią.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!