Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dollars, Ginące gatunki - Ara hiacyntowa (Hyacinth Macaw - Brazil), 2004
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Republika Liberii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Moneta wchodząca w skład ekskluzywnej kolekcji 12 srebrnych monet kolekcjonerskich z serii "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife") o wysokiej jakości kruszców, z prawdziwymi brylantami, o modnym temacie dotyczący zwierząt oraz niskim nakładzie 5.000 sztuk! Jest to pierwsza na świecie seria srebrnych monet ze złotymi aplikacjami oraz brylantami.

Seria: "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife")

Kraj:
Liberia

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 10 dolarów (10 Dollars)
Stop: srebro próby Ag 999/1000, złoto próby Au 999,9/1000, ponadto moneta posiada dwa brylanty 0,01 karata każdy
Stempel
: lustrzany
Średnica monety:
38,00 mm
Średnica brylantów:
1,2 mm

Waga: 20,00 g
Nakład:
5.000 szt.
Data emisji: 2004 r.

Ekskluzywna kolekcja srebrnych monet kolekcjonerskich, znajdująca się w większości w najlepszych kolekcjach na świecie. Monety należą do prestiżowej, międzynarodowej serii srebrnych monet "Ginące gatunki" ("Endangered wildlife"), na której uwiecznione są zwierzęta zagrożone przez rozwijającą się cywilizację. Jest to pierwsza na świecie seria srebrnych monet ze złotymi aplikacjami oraz prawdziwymi brylantami. Elementy ze złota przedstawiają zwierzęta zagrożone wyginięciem, natomiast brylanty umieszczone są w złocie, imitując oczy zwierzęcia.

Główne atuty serii srebrnych monet "Ginące gatunki" to:
- szlachetne kruszce wysokiej jakości: srebro Ag 999 + złoto Au 999 + 2 prawdziwe brylanty, czyli oszlifowane diamenty,
- ciekawy i modny temat dotyczący zwierząt,
- niski nakład monet kolekcjonerskich.

Moneta wykonana jest ze srebra wysokiej próby ag .999, a ponadto pozłacana jest 24 karatowym złotem au .999 ! Jej nakład potwierdzony certyfikatem autentyczności wynosi tylko 5.000 sztuk !!!

Seria charakteryzuje się tym, że każdy prezentowany gatunek zwierzęcia oprócz tego, że jest złocony, posiada w swoich oczach dwa prawdziwe brylanty ! Waga każdego z brylantów to 0,01 karata, a średnica - 1,2 mm.

Większość nakładu tych bardzo cenionych monet znajduje się w posiadaniu kolekcjonerów na całym świecie. Starsze roczniki są coraz bardziej poszukiwane i imponująco zyskują na swej wartości na światowych aukcjach!


Ara hiacyntowa
(Anodorhynchus hyacinthinus) - duży ptak z rodziny papugowatych, zamieszkujący Amerykę Południową (środkowa Brazylia, wschodnia Boliwia i północno-wschodni Paragwaj). Największa z latających papug.

Charakterystyka
Wygląd zewnętrzny
Obie płci ubarwione jednakowo, samica jedynie nieco smuklejsza. Upierzenie jednolicie kobaltowoniebieskie. Bardzo długi ogon. Duży, mocny, szaroczarny dziób, jego dolna część żółto obramowana. Wokół czarnego oka żółta obrączka.
Rozmiary
dł. ciała: ok. 95-100 cm, w tym ogon 58 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 120-140 cm
Waga
ok. 1,5-2 kg
Głos
Stale wydaje głośne gardłowe pokrzykiwania dla utrzymania kontaktu z członkami stada.
Zachowanie
Zaniepokojone skrzeczą głośno, zataczają w locie kręgi i siadają na czubku wysokiego drzewa. Żyją w grupach rodzinnych (rodzice z młodymi).
Długość życia
W niewoli dożywa nawet 80 lat.

Środowisko
Tropikalne lasy deszczowe blisko rzek i bagniste lasy palmowe.

Pożywienie
Orzechy i nasiona, głównie owoce palm, które rozłupuje swoim mocnym dziobem. Potrafi rozłupać orzechy kokosowe. Zjada także owoce, w tym trujące dla innych zwierząt. Toksyny neutralizuje jedząc glinę z urwistych brzegów.

Lęgi
Podczas pory deszczowej, od lipca do grudnia. Para dobiera sie raz na całe życie.

Gniazdo
W dziupli palmy lub dużego drzewa liściastego, niekiedy również w norach drążonych w urwistych brzegach rzek.
Jaja
Samica składa 2-3 jaja.
Wysiadywanie
Jaja są wysiadywane przez 28 dni.
Pisklęta
Drugie młode kluje się kilka dni po pierwszym, jest więc mniejsze, słabsze i w związku z tym często nie przeżywa. Pisklęta pozostają z rodzicami do wieku 4-6 miesięcy. Zdolność lotu uzyskują po 3 miesiącach. Dojrzałość płciową osiągają po 7 latach.

Status i ochrona
Ara hiacyntowa jest gatunkiem zagrożonym (status EN wg IUCN), głównie ze względu na polowania i łapanie do hodowli, a także niszczenie środowiska naturalnego. Ary lokalnie są też łapane przez Indian dla mięsa i piór. Na wolności żyje jedynie 2500-5000 ptaków, głównie w Brazylii.

Gatunek jest objęty ochroną oraz Konwencją o Handlu Zagrożonymi Gatunkami dzikiej Fauny i Flory (handel tymi ptakami jest surowo zabroniony).
źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!