Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Wielcy wodzowie - Sulejman I Wspania³y (1495 - 1566)
previous next contents

numizmatyka





Sulejman I Wspania³y (turecki: Süleyman; arabski Sulaymān, ur. 6 listopada 1495 r. zm. 6 wrze¶nia 1566) - Su³tan osmañski w latach 1520-1566. By³ synem Selima I Gro¼nego i Hafsy (Hafizy). Zwany by³ równie¿ prawodawc± (turecki: Kanuni, arabski: al-Qānūnī). W czasach jego panowania Imperium Osmañskie osi±gnê³o szczyt swojej potêgi. Prowadzi³ liczne wojny, wskutek których rozszerzy³ terytorium Imperium (najwiêkszy, je¶li chodzi o obszar ziem przy³±czonych, zdobywca osmañski). Przeprowadzi³ reformê administracji, armii, finansów. Mecenas kultury oraz poeta wystêpuj±cy pod pseudonimem Muhibbi.

Dzieciñstwo
W momencie przyj¶cia na ¶wiat Sulejmana, jego ojciec, Selim I Gro¼ny, by³ trzecim w kolejce nastêpc± tronu (po braciach: Achmedzie i Korkucie). Nie znane jest pochodzenia matki Sulejmana Hafsy, zwanej niekiedy Hafiz± (1479-1453), pewne jest, ¿e przed narodzeniem Sulejmana wchodzi³a w sk³ad haremu Selima. Wydanie na ¶wiat syna sprawi³o, ¿e sta³a siê ona drug± ¿on± (pierwsz± by³a ksiê¿niczka tatarska Ajsza) i zacz±³ jej przys³ugiwaæ tytu³ Hafsa Su³tan (su³tanka) zamiast dotychczasowego Hafsa Hatum (pani), gdy by³a konkubin± w haremie. Su³tanka Hafsa by³a matk± jeszcze, co najmniej trzech córek Selima: Hadid¿y (1546?-1582), Hafsy (1500?-1538) i Fatmy, oraz trzech braci (zmarli w m³odym wieku): Orhana, Musy i Korkuta. Sulejmana obrzezano prawdopodobnie po ukoñczeniu siódmego roku ¿ycia.

W tym te¿ wieku zosta³ wys³any do szko³y na dworze su³tana Bajazyda II w Konstantynopolu. Uczy³ siê tam zasad wojskowo¶ci, prawoznawstwa, szermierki. Nauki ¶cis³e, historiê i literaturê wyk³ada³ mu Karakyzogl Hajrüddün Hyzyr. Pozna³ tak¿e jêzyki obce, pos³ugiwa³ siê serbskim, arabskim i perskim oraz oczywi¶cie osmañskim, zdoby³ praktyczne umiejêtno¶ci z³otnika. W wieku 14 lat zacz±³ pe³niæ obowi±zki pañstwowe (zarz±dca w Kefie na Krymie, z chwil±, gdy jego ojciec zosta³ padyszachem otrzyma³ nadzór nad prowincj± Menisa, sprawowa³ równie¿ funkcjê zarz±dcy europejskich prowincji w trakcie wypraw Selima).

21 wrze¶nia 1520 zmar³ Selim I (Sulejman mia³ w tym czasie 25 lat). Ze zmiany w³adców chcia³ skorzystaæ D¿anberdi Gazâlî, namiestnik prowincji syryjskiej. Postanowi³ siê usamodzielniæ (wybija³ nawet w³asn± monetê), liczy³ na poparcie szacha Ismaila (za³o¿yciela dynastii Safawidów), oraz namiestnika Egiptu beja Ha’ira. Sulejman st³umi³ bunt si³ami z Anatolii i przej±³ rz±dy w ca³ym pañstwie pozostawionym mu przez ojca.

¯ycie prywatne, rodzina
Jako muzu³manin Sulejman móg³ posiadaæ 4 ¿ony oraz tyle konkubin ile by³ w stanie utrzymaæ.
* Pierwsza jego ¿ona pozostaje nieznan± z imienia. Po¶lubi³ j± w 1511 r., gdy przebywa³ w Kefie. Urodzi³a syna Mahmuda. Zmar³ on podczas epidemii ospy 29 pa¼dziernika 1521 r. W ¿yciu Sulejmana nie odegra³a znacz±cej roli. Zmar³a w 1500 r.
* Druga ¿ona nazywa³a siê Güfem Su³tan. Jej synem by³ Murad. Równie¿ i on zmar³ podczas epidemii ospy 10 pa¼dziernika 1521 r. Güfem zmar³a uduszona z rozkazu Sulejmana w 1562 r.
* Trzecia - Mâhidevrân Su³tan, by³a bardziej znana jako Gülbahar (Wiosenna Ró¿a). Po ¶mierci Mahmuda jej syn; Mustafa (zarz±dca prowincji Menisa od 1533) pocz±tkowo uznany przez Sulejmana za nastêpcê tronu. Zosta³ stracony z polecenia su³tana, gdy ten zacz±³ obawiaæ siê, ¿e jego wp³ywy w armii s± zbyt wielkie.
* Czwart± ¿on± su³tana by³a Hürem Su³tan, w Europie znana jako Roksolana.

Zwi±zek Sulejmana z Roksolan±
Nieznane jest pochodzenia Roksolany, wed³ug ró¿nych ¼róde³ mog³a ona pochodziæ z Francji, W³och lub Podola. Zosta³a ofiarowana su³tanowi jako niewolnica przez paszê Ibrahima. Pierwszy syn Sulejmana i Roksolany urodzi³ siê w 1521 r. Roksolana by³a wielk± mi³o¶ci± w³adcy. Adresowa³ jej swoj± poezjê mi³osn±. Para pozostawi³a wiele listów mi³osnych obrazuj±cych uczucie. W roku 1530 (data podawana przez angielskiego obserwatora sir Georgia Younga) odby³ siê oficjalny ¶lub Sulejmana i Roksolany oraz wystawne wesele. Roksolana zaproponowa³a budowê meczetu, nosz±cego imiê Sulejman. Pomys³ ten zosta³ zrealizowany przez nadwornego architekta Sinana.

Swój wielki wp³yw na panuj±cego wykorzystywa³a do rozgrywek politycznych: wp³ywa³a na politykê zewnêtrzn± (przypisuje siê jej przyjazne nastawienie su³tana do Polski) prowadzi³a korespondencjê z Bon± Sforza oraz Zygmuntem II. Bra³a udzia³ w walce o wyznaczenie nastêpcy tronu; spowodowa³a, ¿e jej syn Selim, po ¶mierci ojca obj±³ tron jako Selim II. Po jej ¶mierci padyszach prowadzi³ dzia³alno¶æ po¶wiêcon± pamiêci ¿ony (kontynuuj±c dzie³o rozpoczête przez Roksolanê w ostatnich latach ¿ycia). Ufundowa³ w imperium liczne obiekty po¶wiêcone jej pamiêci. Zostali pochowani w jednaj krypcie, ich grobowce s±siaduj± ze sob±. Zapocz±tkowany przez Roksolanê okres rzeczywistego wp³ywu ¿on su³tanów na ich mê¿ów nazywany jest rz±dem su³tanek - w czym upatruje siê jedn± z przyczyn upadku Imperium Osmañskiego.

Dzieci
Sulejman mia³ w sumie co najmniej 11 dzieci, z których wiêkszo¶æ zmar³a w dzieciñstwie. Doros³ego wieku do¿yli: * Mustafa (1515 – 1553) (syn Gülbahar) * Mehmed (1522 – 1543) (syn Roksolany) * Mihrimah (1522 – 1578) (córka Roksolany) * Selim (1524 – 1574) (syn Roksolany) * Bajezid (1525 – 1562) (syn Roksolany) * D¿inhagir (1533 – 1553) (syn Roksolany) Panuje przekonanie, ¿e Sulejman najbardziej kocha³ jedyn± córkê. Wykorzystywa³a to Roksolana manipuluj±c su³tanem za pomoc± dziecka. Pó¼niej sama Mihrimah wykorzystywa³a swój wp³yw na ojca, by osi±gn±æ w³asne cele.

Wydana za m±¿ w 1539 r. za paszê Rustema, pó¼niejszego Wielkiego Wezyra. Sulejman ufundowa³ na jej cze¶æ meczet. Spo¶ród synów ojca prze¿y³ jedynie Selim. Pozostali zmarli w trakcie walki o nastêpstwo po ojcu. Roksolana snuj±c intrygi przeciw Mustafie przyczyni³a siê do jego ¶mierci (zosta³ uduszony z polecenia Sulejmana). Legenda podaje, ¿e D¿inhagir zmar³ z ¿alu po swoim bracie. Bajezid po nieudanej próbie wyeliminowania Selima wraz z 12 000 swoich ludzi schroni³ siê w Persji. Skorzysta³ on w ten sposób z pomocy wroga Imperium staj±c siê tym samym zdrajc±.

Sulejman porozumia³ siê z szachem Persji Tahmaspem w wyniku, czego w zamian za 4 000 z³otych monet zwolenników Bajezida zabito, a jego samego wraz z czterema synami wydano pos³añcom padyszacha. Wyrok ¶mierci wydany przez su³tana wykonano 28 listopada 1562 roku.

Polityka zagraniczna i podboje
Za czasów panowania Sulejmana Imperium Osmañskie rozszerzy³o swe granice. G³ównym kierunkiem ekspansji by³a Europa, jednak w³adca pozyska³ terytoria równie¿ w Azji i Afryce. Sam w³adca osobi¶cie bra³ udzia³ w 13 kampaniach wojennych. W swej polityce zagranicznej pos³ugiwa³ siê równie¿ umowami miêdzynarodowymi, to w³a¶nie dziêki nim uda³o mu siê prze³amaæ politykê izolacyjn± prowadzon± w stosunku do jego pañstwa przez kraje europejskie.

Polityka w Europie (sojusznicy i wrogowie)
Gdy Sulejman obejmowa³ w³adzê Imperium Osmañskie by³o w Europie poddane izolacji jako pañstwo muzu³mañskie. Utrzymywa³o z mocarstwami chrze¶cijañskimi jedynie sporadyczne kontakty. Wraz z narastaj±c± ekspansj± muzu³manów pojawia³y siê kolejne konflikty. Najpowa¿niejszy, zwi±zany by³ z walk± o koronê Wêgier, gdzie do rywalizacji z su³tanem stanêli Habsburgowie (Ferdynand II oraz wspomagaj±cy go poprzez walkê na Morzu ¦ródziemnym Karol V). Spór z Habsburgami spowodowa³ zacie¶nienie stosunków z Francj±, która równie¿ pozostawa³a w konflikcie z t± dynasti±. Franciszek I d±¿y³ do sojuszu z Imperium Osmañskim.

Starania te doprowadzi³y do zawarcia w 1535 roku uk³adu miêdzy Franciszkiem I a Sulejmanem (nazwanym wówczas kapitulacj±, jednak w znaczeniu innym ni¿ obecne). By³ to akt obustronnych przywilejów (handlowych) bez dyskryminacji ¿adnej ze stron. Za przyk³adem Francji posz³y inne kraje europejskie w pe³ni akceptuj±c Imperium Osmañskie jako uczestnika polityki europejskiej. Z czasem liczne kapitulacje podpisywane z pañstwami Europejskimi przyczyni³y siê do penetracji rynku wewnêtrznego przez zagranicznych kupców i os³abienia pozycji ekonomicznej Imperium Osmañskiego.

W polityce europejskiej Sulejmana wystêpowa³y równie¿ dwie republiki kupieckie; z Wenecj± rywalizowa³ on o wp³ywy w basenie Morza ¦ródziemnego. Natomiast Dubrownik bêd±c wystawiony na mo¿liwe represje ze strony Imperium popiera³ politykê su³tana (kontyngent wojsk republiki walczy³ wraz z armi± padyszacha podczas wyprawy na Wêgry w 1521 r. Portugalia i Hiszpania walczy³y z Imperium Osmañskim na Morzu ¦ródziemnym i Oceanie Indyjskim.

Relacje z Polsk±
Jako pañstwa s±siaduj±ce ze sob± Polska i Imperium Osmañskie prowadzi³y wobec siebie politykê. Nim Sulejman obj±³ panowanie, oba pañstwa zawar³y trzyletni pokój (1 pa¼dziernika 1519). Przesta³ on jednak formalnie obowi±zywaæ po ¶mierci Selima I (zgodnie z osmañsk± tradycj± traktaty podpisane przez w³adcê wygasaj± wraz z jego ¶mierci±). Sulejmanowi zale¿a³o na przyjaznych stosunkach z Polsk± - poza zapewnieniem sobie spokoju na granicy mia³ nadzieje na poparcie Lechistanu (turecka nazwa Polski) w jego konflikcie z Habsburgami (a przynajmniej na neutralno¶æ). Równie¿ Zygmunt Stary nie chcia³ konfliktu z Imperium osmañskim koncentruj±c sw± politykê na innych celach.

Podczas wyprawy na Wêgry w 1521 Sulejman rozwa¿a³ zaatakowanie Polski przy pomocy Tatarów jednak Zygmunt Stary (przestrzegaj±c uk³adu i maj±c nadzieje na nowy) wys³a³ skromne posi³ki, choæ krajem w³ada³ wówczas jeden z Jagiellonów. Stan status quo pomiêdzy pañstwami utrzymywa³ siê nadal pomimo trwaj±cego konfliktu na Wêgrzech. 26 pa¼dziernika 1528 r. podpisany zosta³ traktat gwarantuj±cy przyjazne stosunki pomiêdzy oboma pañstwami, zwrot jeñców za wykupem oraz wolno¶æ handlu. Na stosunkach pomiêdzy Polsk± a Imperium Osmañskim zaci±¿y³ Piotr Raresz hospodar mo³dawski, który w 1530 roku najecha³ nale¿±ce do Polski Pokucie (prawdopodobnie sta³o siê tak za milcz±cym pozwoleniem padyszacha). Raresz by³ jednocze¶nie lennikiem Sulejmana, Polska nie mog³a wiêc otwarcie rozpocz±æ z nim wojny nie ryzykuj±c konfliktu z su³tanem.

Po wymianie listów za³agodzono spór. Kontynuowano politykê rozwijania przyjaznych stosunków (poprzez liczne listy i dzia³alno¶æ pos³ów). Su³tan nie chcia³ zw³aszcza dopu¶ciæ do zbli¿enia Zygmunta Starego z Habsburgami (poprzez ma³¿eñstwo Zygmunta Augusta z El¿biet± Habsbur¿ank±). Efektem by³o zawarcie pokoju "wieczystego" w 1533 (podpisanego przez króla Polski 1 maja). Mimo oficjalnego dokumentu Petru Raresz ponownie zaj±³ Pokucie w 1538 r. Sulejman odrzuci³ propozycjê wspólnej wyprawy karnej z³o¿on± przez Zygmunta Starego i samodzielnie przeprowadzi³ ekspedycjê (zw³aszcza, ¿e hospodar próbowa³ siê uniezale¿niæ, przesta³ p³aciæ haracz i nawi±za³ wspó³pracê z Habsburgami).

Po pokonaniu Raresza (15 wrze¶nia su³tan zaj±³ Suczawê) problem Mo³dawii przesta³ zak³ócaæ stosunki polsko-osmañskie. Na granicy nie zapanowa³ jednak spokój. Przez ca³y czas mia³y tam miejsce incydenty zbrojne. Z terytorium Imperium na stronê polsk± przedostawali siê i dokonywali rozbojów Tatarzy. W przeciwnym kierunku wypadów dokonywali Kozacy. Te wydarzenia nie wp³ywa³y jednak na politykê pañstwow±, zazwyczaj ograniczano siê do wymiany listów i skarg (oraz przesy³ania spisów poniesionych strat). Potwierdzeniem przyjaznych stosunków miêdzy pañstwami by³ odnowiony przez Zygmunta Augusta w 1553 traktat pokojowy, który anulowa³ wzajemne ¿±dania rekompensaty. Sulejman uzna³ go miêdzy 6 a 15 grudnia.

Zdobycie Rodos
Ju¿ Selim I planowa³ wyprawê na Rodos, plany te zrealizowa³ dopiero Sulejman. Armada su³tana sk³ada³a siê z 400 statków, na ich pok³adzie przewieziono oko³o 160 000 ludzi. Na wyspie znajdowa³ siê garnizon Joannitów z³o¿ony z oko³o 7 500 ¿o³nierzy. Walki trwa³y 6 miesiêcy i zakoñczy³y siê zdobyciem wyspy przez Osmanów. Padyszach pozwoli³ jednak odej¶æ joannitom, w zamian za co Kawalerowie maltañscy zobowi±zali siê zachowaæ pokój.

Wêgry
Na konflikty imperium osmañskiego z Wêgrami sk³ada siê szereg wojen prowadzonych g³ównie podczas panowania Sulejmana. Pierwsz± jego interwencj± zbrojn± poza granicami kraju by³a w³a¶nie wyprawa na otwieraj±ca drogê na Wêgry. Mia³a ona miejsce w 1521, a jej celem by³o zdobycie Belgradu. Jako powód wojny Sulejman poda³ haniebne traktowanie pos³a tureckiego (tortury) oraz nie zap³acenie haraczu. Armie osmañskie przekroczy³y Sawê 26 lipca, pierwsz± armi± dowodzi³ sam padyszach, kierowa³a siê ona na Belgrad, druga pod zwierzchnictwem Muhammada kroczy³a na Siedmiogród. 29 sierpnia twierdza Belgrad skapitulowa³a, Sulejman wycofa³ siê po 19 dniach pobytu zostawiaj±c w mie¶cie garnizon. Pierwsza starcie zakoñczy³o siê realizacj± planów su³tana.

Kolejna wojna wybuch³a w 1526 roku, gdy na Wêgry wkroczy³y dwie armie osmañskie. Podczas tej kampanii dosz³o do starcia, które mia³o rozstrzygn±æ o losie Wêgier, by³a to bitwa pod Mohaczem. Podczas tej konfrontacji mia³o miejsce wydarzenie, które bezpo¶rednio zagra¿a³o ¿yciu Sulejmana - 35 rycerzy bezpo¶rednio zaatakowa³o su³tana. Wiêkszo¶æ nich zginê³a, trzech spo¶ród nich star³o siê jednak z padyszachem.

Zabi³ on mieczem ca³± trójkê, po bitwie w zbroi kanuniego tkwi³o 7 strza³. Po ¶mierci w bitwie króla Ludwika II Jagielloñczyka, Sulejman sprzymierzy³ siê z Janem Zápoly± - pomóg³ mu on w uzyskaniu korony, w zamian za co król Jan sta³ siê dobrowolnym lennikiem su³tana (uzna³ zwierzchnictwo Imperium Osmañskiego). 10 maja Sulejman wyruszy³ na kolejn± wyprawê na Wêgry by osadziæ na tronie Zápoly’ê. Po zdobyciu Budy w imieniu su³tana dokonano tam koronacji Zápoly na króla Wêgier.

Sulejman wyruszy³ natomiast na Wiedeñ. 15 kilometrów od miasta (w miejscowo¶ci Bruck) rozbi³ si³y dowodzone przez von Zedlitza i rozpocz±³ oblê¿enie metropolii. Jednak w pojawienie siê wojsk Ferdynanda I sprawi³o, ¿e po 19 dniach nakaza³ odwrót. Kolejna wyprawa na Wêgry mia³a miejsce w 1532 roku. Konflikt ostatecznie zakoñczy³ siê podpisaniem 22 czerwca 1533 formalnego zaniechania dzia³añ wojennych reguluj±cego kwestiê w³adzy nad Wêgrami. Cesarz Ferdynand I Habsburg uzna³ Jana, ten z kolei zobowi±za³ siê p³aciæ haracz Sulejmanowi. Padyszach przyj±³ tymczasowo to rozwi±zanie, poniewa¿ padyszach ju¿ wtedy planowa³ wyprawê do Persji i ekspedycjê morsk± na Ocean Indyjski.

Spór nie zosta³ jednak rozwi±zany ostatecznie. Kolejna wyprawa w³adcy mia³a miejsce w 1541 roku, nastêpna ju¿ w 1543. Po raz ostatni Sulejman wyruszy³ na Wêgry w 1566 r. ostatecznie "kwestiê wêgiersk±" rozwi±za³ dopiero Selim II, który w 1568 r. zawar³ w Adrianopolu rozejm z Maksymilianem II koñcz±c tym samym zmagania o koronê wêgiersk±. Spo¶ród 13 wypraw wojennych, w których wzi±³ udzia³ Sulejman, celem by³y Wêgry (wed³ug zestawienia opracowanego przez Y. Özunê).

Flota
Sulejman kontynuowa³ rozbudowê floty morskiej rozpoczêt± przez jego ojca. Uczyni³ z niej znaczn± si³ê militarn±, tak, ¿e by³a w stanie stawiæ czo³a ówczesnym potêgom morskim np. Portugalii. Rywalizacja z Portugali± zaczê³a siê od wyprawy z 1538 roku do Indii (wziê³o w niej udzia³ 72 okrêty i 20 000 marynarzy). Kolejne wyprawy na akwenie Oceanu Indyjskiego mia³y miejsce w latach 1546 (podczas tej ekspedycji zdobyto Basrê) oraz 1552.

Czasy panowania Sulejman to równie¿ umocnienie siê Imperium Osmañskiego na Morzu ¦ródziemnym. Pocz±tkowo nieliczna flota wspiera³a wyprawê Sulejmana. W roku 1521 intensywny rozwój marynarki rozpoczyna siê od przej¶cia na s³u¿bê do Sulejmana (1533) korsarza Chajr ad-Dina Barbarossy (w³ada³ Algierem od 1529 r. jako namiestnik su³tana). Flota szybko zyska³a znaczn± warto¶æ bojow± - w 1537 roku wraz z si³ami Franciszka I zdobyto Otranto we W³oszech. Podczas bitwy pod Prevez± 1538 roku, flota osmañska (pod dowództwem Rudobrodego) pokona³a flotê koalicji chrze¶cijañskiej (od tego momentu rozpoczyna siê okres dominacji tureckiej na Morzu ¦ródziemnym, który potrwa a¿ do bitwy pod Lepanto).

Nastêpne dokonania marynarki su³tana to miêdzy innymi:
* 1543 - armada Sulejmana (wraz z okrêtami francuskimi) z³upi³a wybrze¿e tyrreñskie,
* 1560 - zwyciêstwo nad flot± cesarsk± ko³o wyspy D¿erba,
* 1565 - próba zdobycia Malty, pomimo przewa¿aj±cych si³ su³tana (200 statków, 36 000 ludzi zdolnych do walki, przeciw ok. 3 500 obroñców) zakoñczy³a siê niepowodzeniem.

Persja
Walcz±c o poszerzenie granic swego pañstwa w Europie su³tan nie zapomina³ o wschodnich granicach Imperium. Pierwsz± wojnê z Persj± su³tan rozpocz±³ w 1534. Tego samego roku zdoby³ Bagdad. Walki na pograniczu z osobistym udzia³em su³tana tra³y jeszcze 2 lata. Kolejne wojny toczone by³y w latach: 1548-1549, oraz 1553-1555. Pokój podpisano 20 maja 1555 w Amasyi na mocy postanowieñ traktatu Imperium Osmañskie zatrzyma³o zdobyty Afganistan i Irak.

Kanuni znaczy prawodawca
W Imperium Osmañskim podstawy porz±dku prawnego by³y regulowane przez szariat, równocze¶nie rozwijano ustawodawstwo pozytywne pod postaci± prawa su³tañskiego. Nie obowi±zywa³a jednak zasada nadrzêdno¶ci szariatu nad prawem stanowionym (np. za kradzie¿ nie obcinano rêki, lecz wysy³ano na galery). Sulejman poleci³ skodyfikowaæ istniej±ce przepisy fiskalne i administracyjne opracowane za Mehmeda II.

Tak powsta³ zbiór Kanunname (ksiêga przepisów prawnych). Rozwin±³ przepisy reguluj±ce gospodarkê roln±, podj±³ dzia³ania maj±ce na celu ujednolicenie systemu prawnego. Su³tan d±¿y³ do podniesienia znaczenia prawa su³tañskiego ("u¶wiêcenie" prawa ¶wieckiego). Jego najbli¿szym wspó³pracownikiem w dziedzinie prawa by³: Ebüssüud, od 1545 pe³ni±cy funkcjê szejhülislama. Czê¶æ przepisów opracowanych za panowania Sulejmana obowi±zywa³a do upadku Imperium.

Poeta i Mecenas
Sulejman by³ równie¿ poet±, wystêpowa³ pod pseudonimem, Muhibbi (czyli mi³o¶nik, zakochany). Najczê¶ciej tworzy³ gazele. W poezji su³tana wyró¿nia siê trzy w±tki:
* opisuj±cy do¶wiadczenia jego panowania,
* wiersze mistyczne i religijne ,
* poezja liryczna.

Wspiera³ ¿ycie kulturalne ufundowa³ liczne budowle. Jako mecenas wspiera³ zw³aszcza architekta Sinana. Sina zaprojektowa³ liczne budowle. By³ on architektem Meczetu Sulejmana (najs³ynniejszy projekt Sinana) uwa¿anego za jedn± ze wspanialszych budowli muzu³mañskich tego okresu. Pisa³ liczne erotyki i listy mi³osne adresowane do Roksolany.

Wielcy Wezyrowie za rz±dów Sulejmana
(w nawiasach podano daty sprawowania urzêdu) * pasza Piri Mehmed urz±d (1518 -1523) mianowany przez Selima I 1518 r. ponownie powo³any przez Sulejmana * pasza Ibrachim, (1523 -1536) szwagier Sulejmana (m±¿ Hatid¿y) przez wiele lat najbli¿szy przyjaciel padyszacha, stracony z rozkazu su³tana * pasza Ajas Mehmed (1536 -1539) * pasza Lütfi autor dzie³a Afasnam * pasza Hadym Sulejman; dowódca wyprawy do Indii z 1538 r. * pasza Rustem (urz±d sprawowa³ dwukrotnie w latach 1544 - 1553, oraz 1555 - 1561)); ziêæ Sulejmana (m±¿ Mihrimah) mecenas sztuki, zaanga¿owany w ¶mieræ Mustafy, wprowadzi³ sprzeda¿ urzêdów. * pasza Kara Ahmed (1553 - 1555) stracony z rozkazu su³tana * pasza Sezim Ali (1561 - 1565) * pasza Sokollu Mehmed (1561 - 1566) jeden z najwybitniejszych polityków osmañskich.

¦mieræ
Sulejman zmar³ w nocy z 5 na 6 wrze¶nia 1566 roku podczas wyprawy na Wêgry. Jego ¶mieræ zatajono przed ¿o³nierzami przez 40 dni. Cia³o padyszacha (bez serca i wnêtrzno¶ci) zabrano do Konstantynopola i pochowano obok Roksolany w mauzoleum wybudowanym na dziedziñcu meczetu Sulejmana. W 1599 w Londynie ukaza³ siê pierwszy w Europie utwór literacki po¶wiêcony temu w³adcy: The Tragedie of Soliman.

¼ród³o: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!