Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały - miedzionikiel
previous next contents

numizmatyka

"Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały" - zestaw 7 numizmatów z wizerunkami Orła Białego na przestrzeni historii Polski, począwszy od dynastii Piastów, a skończywszy na wizerunku współczesnego godła państwowego.

Seria: "Symbole Narodowe Polski" ("The National Symbols of Poland")

Mamy zaszczyt poinformować, że z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę ukazał się w limitowanym nakładzie, wyjątkowy produkt Mennicy Polskiej S.A. "Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały" ("The National Symbols of Poland - the White Eagle").

Jest to pierwszy z serii jubileuszowy zestaw kolekcjonerski numizmatów o ciekawej, narodowej tematyce. W przyszłym roku z serii "Symbole Narodowe Polski" ukaże się zestaw kolekcjonerski "Odznaczenia narodowe".

Unikalne wzornictwo, najwyższa jakość wykonania, tematyka związana z symboliką narodową, dotycząca narodowych tradycji i historii Polski sprawia, iż zestaw będzie prestiżowym i oryginalnym prezentem. Szczególnie ceniony jako niesztampowy podarunek w sferze biznesu, dyplomacji i kontaktach międzynarodowych!

Zestaw siedmiu numizmatów prezentuje wizerunki Orła Białego na przestrzeni historii Polski, począwszy od dynastii Piastów, a skończywszy na wizerunku współczesnego godła państwowego. Na rewersach medali znajdują się zwrotki hymnu narodowego, portret Józefa Wybickiego (1747-1822) i flaga narodowa barwiona metodą tampodruku.

Geneza godła wiąże się z tysiącletnimi dziejami państwa polskiego. Po raz pierwszy w naszej historii wizerunek ptaka pojawił się na denarach Bolesława Chrobrego. W XII i XIII wieku, ulegając udoskonaleniom artystycznym, coraz bardziej upodabniał się do orła.

Numizmaty "Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały" prezentują wysokie walory artystyczne w różnej stylizacji plastycznej, ukazującej różnorodność jego przedstawień według stylów różnych epok. Numizmatyczna przygoda i historyczna podróż, obejmująca czasy, w których panowali królowie:

* Kazimierz II Sprawiedliwy (1138-1194),
* Kazimierz II Wielki (1310-1370),
* Władysław II Jagiełło (1362-1434),
* Zygmunt I Stary (1467-1548),
* Zygmunt III Waza (1566-1632),
* Stanisław August Poniatowski (1732-1798),

Na numizmatach znajduje się:
1) wizerunek orła przed heraldycznego na brakteacie anonimowym z legendą AQVILA (orzeł) przypisywanym Kazimierzowi II Sprawiedliwemu (schyłek XII wieku),
2) Orzeł Biały na rewersie grosza krakowskiego Kazimierz III Wielkiego z ok. 1367-1370 r.,
3) Herb Królestwa Polskiego na boku tumby nagrobnej Władysława II Jagiełły z około 1420 r. w katedrze na Wawelu,
4) Orzeł Biały przepleciony z literą S (Sigismundus) na rewersie medalu projektu Jana Marii Podovana odlanego w 1532 r. na 64 urodziny Zygmunta I Starego,
5) Orzeł Biały z herbem Wazów na piersi - kartusz z około 1600 r. zawieszony w prezbiterium Katedry Na Wawelu. Zygmunt III Waza,
6) haftowany Orzeł z Sali Tronowej Zamku Królewskiego w Warszawie, z zespołu Orłów zamówionych w Lyonie przez króla Stanisława Augusta w 1786 r.,
7) Orzeł Biały - herb Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony dekretem prezydenta RP z 13 grudnia 1927 r., z koroną przywrócona ustawą z 9 lutego 1990 r.

Projekty numizmatów i modeli gipsowych przygotowała znakomita medalierka Ewa Tyc Karpińska. Konsultacji historycznej udzielił prof. dr hab. Stefan K. Kuczyński z Instytutu Historii PAN.

Prezentowane przez Mennicę Polską S.A. "Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały" zostały wykonane w limitowanych nakładach w trzech różnych wersjach:
* z miedzioniklu - w nakładzie 1000 sztuk, w blistrze, stempel lustrzany, średnica: 27 mm,
* ze srebra - w nakładzie 500 sztuk, w ekskluzywnym, drewnianym etui, srebro Ag 925, stempel lustrzany, średnica: 27 mm,
* ze złota - w nakładzie 50 sztuk, w ekskluzywnym, drewnianym etui, złoto Au 900, stempel lustrzany, średnica: 27 mm.

previous next contents

Valid HTML 4.0!