Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 dollars, Masterpieces of Art Ars Vaticana - Leonardo da Vinci - Ostatnia Wieczerza (1495-1498), 2008
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)

Niskonakładowa, piękna moneta - trzecia z serii "Ars Vaticana" ciesząca oczy entuzjastów sztuki i koneserów unikalnych monet! Trzy uncje szlachetnego kruszcu i kryształy Swarovskiego - wspaniała ozdoba i prawdziwy klejnot Twojej kolekcji.
Seria: "Arcydzieła sztuki ARS VATICANA"
("Masterpieces of Art ARS VATICANA")


Emitent
:
Wyspy Cooka 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 dolarów (20 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: 15 kryształów Swarovskiego (
15 Swarovski® crystals)
Stempel: lustrzany
Średnica: 55,00 mm
Waga
: 
93,3 g (3 uncje srebra !)
Wielkość emisji: 1.000 szt. !
Rok emisji
: 2008 r.
Etui: tak
Certyfikat autentyczności: tak

2008 Cook Islands $20 Silver Coin
- Leonardo da Vinci - Last Supper


Leonardo da Vinci (1452-1519) - The Last Supper (1495-1498)
Leonardo da Vinci (1452-1519)
Ostatnia Wieczerza - The Last Supper (1495-1498)


Niskonakładowa, srebrna moneta kolekcjonerska z przepięknej serii monet "Arcydzieła sztuki".

Wybitne dzieło włoskiego renesansu, uwiecznione na trzech uncjach czystego srebra. Trzecia moneta z wyjątkowej serii "Ars Vaticana" prezentującej najwspanialsze skarby Watykanu.

ARS VATICANA - DZIEŁA SZTUKI WATYKANU!

Edycja Ars Vaticana uwiecznia największe klejnoty - dzieła sztuki - i jest ściśle limitowanym kolekcjonerskim rarytasem najlepszej jakości. Żaden inny kraj na świecie nie posiada tak znaczących skarbów kultury, jak Watykan. Od historycznych początków kościoła katolickiego, przed 2000 laty papieże oraz dostojnicy kościelni zbierali i przechowywali dzieła sztuki: rzeźby, malowidła, freski.

Ta piękna seria srebrnych monet przedstawia najbardziej znane i podziwiane na całym świecie dzieła sztuki należące do Watykanu. Tym razem jest to OSTATNIA WIECZERZA - fresk, którego oryginał pochodzący z ręki mistrza: genialnego LEONARDA da VINCI znajduje sie w Mediolanie w Kościele Santa Maria della Grazie. Najmniejsze szczegóły tego fresku oddane z precyzyjną dokładnością uwiecznione są na 3-uncjowej monecie z czystego srebra. Dodatkowego blasku dodaje jej 15 kryształów z oryginalnej kolekcji SWAROVSKIEGO!

Ta moneta to prawdziwe dzieło sztuki numizmatycznej i artystycznej. Każda z nich to UNIKAT posiadający CERTYFIKAT AUTENTYCZNOśCI. Nakład ściśle limitowany: TYLKO 1498 egzemplarzy na całym świecie!

"Ars Vaticana - Masterpieces of Art" - to unikalna i innowacyjna seria srebrnych monet kolekcjonerskich z Wysp Cooka. Wśród nich znajdują się piękne monety, które stanowią hołd oddany wybitnym dziełom:
  • "Stworzenie Adama" - Michał Anioł - pierwsza moneta z serii Arcydzieła sztuki,
  • "Szkoła Ateńska" - Rafael Santi - druga moneta z serii Arcydzieła sztuki,
  • "Ostatnia Wieczerza" - Leonardo da Vinci - trzecia moneta z serii Arcydzieła sztuki,
  • "Narodziny Wenus" - Sandro Botticelli - czwarta moneta z serii Arcydzieła sztuki,
  • "Wymarsz Strzelców" - Rembrandt van Rijn - piąta moneta z serii Arcydzieła sztuki,
  • "Mona Lisa" - Leonardo da Vinci - szósta moneta z serii Arcydzieła sztuki.
Na trzeciej monecie z serii "Ars Vaticana" znajduje się hołd oddany dziełu Leonardo Da Vinci - "Ostatnia Wieczerza". Podobnie jak w przypadku innych monet z tej serii: Michael Angelo's "Stworzenie Adama", Rafael's Santi "Szkoła Ateńska", ta urzekająca moneta o średnicy 55 mm jest wierną, a zarazem piękną reprodukcją najbardziej znanego dzieła artysty, wybitą z wykorzystaniem najnowszych technologii po to, aby stworzyć żywą i realistyczną wersję dzieła uwiecznionego na monecie.

Moneta przyciąga wzrok swoim projektem i precyzją wykonania, a to za sprawą 15 prawdziwych, misternie oszlifowanych kryształów Swarovskiego, umieszczonych powyżej i poniżej centrum obrazu. Wszystko to czyni to monetę rarytasem i poszukiwanym przez kolekcjonerów na całym świecie prawdziwym klejnotem kolekcji. Uwieczniony na rewersie słynny obraz "Ostatnia Wieczerza", który znajduje się w Mediolanie we Włoszech, sprawia, że moneta stanowi gratkę dla koneserów unikalnych, oryginalnych monet i kolekcjonerów ceniących monety o niskich nakładach, jak też jest gratką dla miłośników sztuki w najlepszym wydaniu.

Moneta wyemitowana przez Wyspy Cooka jest prawnym środkiem płatniczym i wybita została z 3 uncji srebra wysokiej próby. Znajduje sie w gustownym etui wraz z certyfikatem potwierdzającym autentyczność oraz ograniczoną emisję do ilości zaledwie 1.000 sztuk! Poprzednie 2 emisje monet z tej serii cieszyły się ogromną popularnością, a wysoki popyt oraz ograniczone zasoby sprawiły, że monety te szybko stały się hitem numizmatycznym, zyskując znacząco na wartości.

Ostatnia Wieczerza - wieczerza paschalna Jezusa z apostołami, która odbyła się w przeddzień jego śmierci w sali zwanej Wieczernikiem. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił sakrament Eucharystii (Wieczerzy Pańskiej).

Opis Ostatniej Wieczerzy znajduje się we wszystkich czterech Ewangeliach. W Ewangelii Św. Łukasza opisana jest w rozdziale 22 wersety 14-20: A gdy nadeszła godzina, zasiadł do stołu i dwunastu apostołów z Nim. Wtedy powiedział do nich: Tak bardzo pragnąłem spożywać z wami tę Paschę, zanim zacznę cierpieć. Bo mówię wam, że już nie będę jej pożywał, aż się dopełni w królestwie Bożym. A potem wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: Weźcie go i podzielcie między siebie. Bo mówię wam, że odtąd już nie będę pił z owocu winnego szczepu, dopóki nie przyjdzie królestwo Boże. A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana... (Biblia Warszawsko-Praska Łk 22;14-20).

Jednym z najsłynniejszych przedstawień Ostatniej Wieczerzy w ikonografii jest malowidło Leonarda da Vinci.

"Ostatnia Wieczerza" to malowidło ścienne Leonarda da Vinci (1452 -1519) - włoskiego, renesansowego malarza, architekta, filozofa, muzyka, poety, odkrywcy, matematyka, mechanika, anatoma i geologa. Da Vinci malował fresk przez trzy lata. Dzieło wykonane zostało w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, a powstało na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy.

Arcydzieło podziwiane jest głównie ze względu na zachowane w nim proporcje oraz symetrię, wyrażoną głębią pomieszczenia, w której wraz z Jezusem ucztują apostołowie, jak również ze względu na naturalizm obrazu i bijącą z niego iluzję rzeczywistości.

Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi (Judasz to czwarta postać od lewej). Apostołowie zgrupowani są po trzech, jednocześnie każdy z nich inaczej reaguje na słowa Jezusa. Leonardo nieszablonowo namalował także postać Judasza, który na współczesnych malarzowi przedstawieniach tej sceny był z grupy apostołów wyizolowany, usadowiony samotnie gdzieś na krańcu obrazu nierzadko odwrócony tyłem do widza.

Warto zauważyć, że Jezus nie ma kielicha, pomimo że każda z osób posiada swoje naczynie. Jezus obiema dłońmi wskazuje na chleb, zaś jego prawa dłoń niemalże spotyka się z dłonią Jana, siedzącego po jego prawicy, który właśnie sięga po niewielki bochen. Brak kielicha może wynikać z faktu, że obraz inspirowany jest Ewangelią św. Jana, w której ustanawianie Eucharystii nie zostało opisane.

Na obrazie daje się zauważyć ręka trzymająca nóż, tuż za trzecim apostołem w grupie uczniów siedzących po prawicy Jezusa. Ze względu na zły stan dzieła przez pewien czas uważano że ręka ta, jeśli policzyć wszystkie ręce na obrazie, jest nadmiarowa i nie należy do nikogo. Jednakże obecnie dość łatwo zauważyć, że jest to dłoń świętego Piotra, a liczba rąk na obrazie jest prawidłowa. Gwałtowna reakcja św. Piotra na słowa Jezusa, jak i fakt, że trzyma on w dłoni nóż może odwoływać się do późniejszych wydarzeń w Getsemani, gdzie św. Piotr broniąc Jezusa odcina jednemu z napastników ucho. Istnieje również interpretacja że wycelowane w św. Bartłomieja ostrze ma przypominać o jego męczeńskiej śmierci.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!