Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 dram, The Kings of Football - Królowie Futbolu - LEV YASHIN / LEW IWANOWICZ JASZYN, 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania: I (menniczy)

Gratka dla numizmatyków, jak też dla pasjonatów piłki nożnej i nie tylko! Legenda futbolu - słynny bramkarz Jaszyn, zwany Czarną Panterą, Czarnym Pająkiem lub Czarną Ośmiornicą - uwieczniony na srebrnej monecie kolekcjonerskiej - 3 z ciekawej serii "Królowie Futbolu".

Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej
Seria: "Królowie Futbolu" ("The Kings of Football")

Kraj: Republika Armenii
Emitent
: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dram
Srebro: Ag 925, techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Waga: 28,28 g
Średnica: 38,61 mm
Krawędź: gładka
Nakład: do 200.000 szt.
Data emisji: 1.12.2008 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej 

Srebrna moneta kolekcjonerska z tampodrukiem projektu Roberta Kotowicza, z ciekawej serii srebrnych monet o tematyce piłkarskiej, upamiętniającej gwiazdy światowego futbolu.

W zestawie wraz z monetą znajduje się certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej S.A. w języku angielskim i ormiańskim, zawierający dane na temat monet, jak też wizerunek i życiorys piłkarza oraz logo całej serii monet. www.numizmatyczny.pl

Tym razem na monecie uwieczniony został Lew Jaszyn Iwanowicz - były rosyjski bramkarz piłki nożnej, uważany przez wielu za największego bramkarza w historii futbolu.

Otrzymał przydomki: Czarna Pantera, Czarny Pająk, Czarna Ośmiornica.

Był uznany za najlepszego bramkarza XX wieku w głosowaniu przeprowadzonym przez IFFHS.


W ramach serii "Kings of Football" o sportowej tematyce na przestrzeni kilku lat przewiduje się emisję około 20 monet z wizerunkami największych sław piłki nożnej na świecie. Na monetach zostaną uwiecznione gwiazdy - królowie światowego futbolu, takie jak:
Producentem monet jest Mennica Polska S.A. - firma o dumnej i bogatej tradycji, cieszącej się szacunkiem i zaufaniem wielu pokoleń klientów.

Do monety można osobno dokupić atrakcyjne etui. Kojarzy się ono z piłką nożną i nawiązuje tematycznie do serii monet "Kings of Football" dzięki logo całej serii, które występuje na awersach poszczególnych monet, jak i na wieczku etui.

Etui dostępne jest TUTAJ.Na rewersie monety, w jej górnej części, na skraju znajduje się półokrągły napis: "Lev Yashin", zaś na dole, faksymile podpisu piłkarza "Lev Yashin". W tle znajduje się stylizowana flaga rosyjska oraz wizerunek piłki.

This silver commemorative coin with nominal value Dram 100, issued by the Central Bank of Armenia, is dedicated to Lev Yashin. The coin has been issued under the International Program “The Kings of Football”. The coin issued with colored inks. Designed by Robert Kotowich. Minted in the Mint of Poland. At the top on the edge, a semicircular inscription: "Lev Yashin" at the bottom, a hand signature of the “Lev Yashin”. On the background, a stylized national flag of Russian with an image of a ball.

Lev
Ivanovich Yashin (1929–1990) was a Russian, Soviet football goalkeeper, considered by many to be the greatest goalkeeper in the history of the game. Known for his superior athleticism in goal, imposing stature, amazing reflex saves and inventing the idea of goalkeeper sweeping.

Lev Yashin is the only goalkeeper ever to win the European Footballer of the Year. Playing in “Dynamo” Moscow and USSR National Team he has stopped around 150 penalty kicks, far more than any other goalkeeper in history. Award (1963). In 1994 FIFA established the Lev Yashin Award for the best goalkeeper at the World Cup finals. IFFHS polls named Yashin as the best goalkeeper of the 20th century.

Lew Jaszyn / Lew Iwanowicz Jaszyn (ros. Лев Иванович Яшин) - radziecki bramkarz (ur. 22 października 1929 r. w Moskwie, zm. 20 marca 1990 r. w Moskwie).

Dane:
Pseudonim: Czarna Pantera, Czarny Pająk, Czarna Ośmiornica
Pozycja: bramkarz
Wzrost 1.89 m
Informacje klubowe: Numer 1
Kariera piłkarska Lata Klub M (G) 1949-1971, ZSRR Dynamo Moskwa 326
Reprezentacja narodowa
Lata Reprezentacja 1954-1970 ZSRR

Wiek dziecięcy
Jaszyn urodził się w Moskwie w rodzinie robotniczej. Już w wieku dwunastu lat, w lecie 1942 r., podczas II wojny światowej zaczął pracę w zakładach metalowych.

Kariera
Całą sportową karierę spędził w stołecznym Dynamo Moskwa. W klubie tym występował w latach 1949-1971. W czasie 22 lat występów w Dynamie zdobył pięciokrotnie tytuł mistrza ZSRR, a puchar kraju trzykrotnie. Grał również na pozycji bramkarza w drużynie hokejowej Dynama, z którą zdobył mistrzostwo ZSRR w 1953 r. W 1954 r. Jaszyn zadebiutował w kadrze swojego kraju.

W reprezentacji zaliczył 78 występów. Zdobył Mistrzostwo Olimpijskie w 1956 roku, a w cztery lata później tytuł Mistrza Europy. Na Mistrzostwach Świata występował trzykrotnie: 1958, 1962, 1966. Zachował czyste konto w czterech z trzynastu rozegranych meczów. W roku 1970 był również w kadrze ZSRR, ale już jako trzeci bramkarz. 20 października 1957 r. w meczu Polska - ZSRR dwukrotnie pokonał go Gerard Cieślik. Polska wygrała wówczas w Chorzowie 2:1. Po niepowodzeniu na mundialu 1962 największa krytyka spadła właśnie na niego. Obrażony na kibiców postanowił występować tylko w meczach wyjazdowych reprezentacji.

Lew Jaszyn jest jedynym jak do tej pory bramkarzem, który zdobył Złotą Piłkę magazynu France Football. Dostąpił tego zaszczytu w 1963 r. Jeden z jego najlepszych występów zanotował w roku 1963 grając w meczu Reszty Świata przeciwko Anglii na stadionie Wembley. Popisał się wówczas serią wspaniałych parad bramkarskich.

W całej swej karierze obronił 150 rzutów karnych, dużo więcej niż jakikolwiek inny bramkarz. W 1967 r. odznaczony Orderem Lenina (najwyższe odznaczenie państwowe) za zasługi dla ZSRR. W 1971 r. mając 41 lat rozegrał ostatni mecz dla Dynama Moskwa przeciwko drużynie gwiazd europejskiej piłki. Po zakończeniu kariery piłkarza trenował fińskie drużyny seniorskie oraz młodzieżowe.

Na całym świecie nazywano go Czarną Panterą. Wzięło się to z tego, że zawsze występował w czarnych strojach oraz jego nadludzkiej sprawności fizycznej. Przeciwnicy nazywali go również Czarny Pająk albo Czarna Ośmiornica z powodu jego długich rąk. W 1986 r. amputowano mu nogę. Zmarł w 1990 r. w wyniku powikłań po tej operacji.

FIFA w 2000 roku umieściła Jaszyna w bramce Jedenastki Stulecia. Jednocześnie został wybrany Najlepszym Bramkarzem Stulecia, wyprzedzając Gordona Banksa. FIFA wyróżniła Jaszyna również jako najlepszego bramkarza finałów Mistrzostw Świata.

Liczby
Osiągnięcia
Reprezentacja
Inne osiągnięcia
Ciekawostki
Nagroda dla najlepszego bramkarza mundialu jest nazwana jego imieniem.


źródło: Centralny Bank Republiki Armenii / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!