Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja Młode Zwierzęta - Jeż europejski (Erinaceus europaeus), 2011
previous next contents

numizmatyka

Jeż europejski (Erinaceus europaeus) - nowość z cieszącej się ogromną popularnością serii "Młode Zwierzęta"o nakładzie 1000 sztuk. Poprzednio ukazały się: jaszczurka zielona, wilk szary, żółw błotny i dudek. Na kolejnym numizmacie zostanie przedstawiona foka.

Kolekcja: "Młode Zwierzęta"

Stan zachowania: I (menniczy)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 32,00 mm
Waga: 14,14 g
Nakład: 1.000 szt.
Projektant: Dobrochna Surajewska
Rok emisji: 2011 r.
W zestawie: srebrny numizmat w kapsule ochronnej, folder emisyjny o walorze edukacyjnym

Urzekający wizerunek sympatycznie wyglądających, rozkosznych małych jeżyków wśród liści dębu.

Jeż europejski
(Erinaceus europaeus) - to nowość Mennicy Polskiej o niskim nakładzie 1.000 sztuk z popularnej serii "Młode Zwierzęta".

Kolekcja Młode Zwierzęta: Dudek (Upupa epops)
Poprzednio w ramach serii "Młode Zwierzęta"
ukazał się Dudek

JEŻ EUROPEJSKI:


 
Z
wierzęta to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych tematów przez kolekcjonerów.


Seria "Młode Zwierzęta" prezentuje najpiękniejsze i najciekawsze gatunki zwierząt świata.

Mincerze starają się, by wizerunki przedstawione na numizmatach były jak najwierniejszym odwzorowaniem młodych zwierząt żyjących w naturze. Projekty graficzne i modele gipsowe zostały stworzone przez znakomitą projektantkę - Dobrochnę Surajewską.
Seria srebrnych numizmatów Mennicy Polskiej S.A. o tematyce "Młode Zwierzęta" stanowi doskonałe uzupełnienie kolekcji monet bitych również przez Mennicę Polską S.A., a emitowanych przez NBP.

Seria monet "Zwierzęta świata" to obecnie jedna z najbardziej popularnych serii monet kolekcjonerskich. Emitowana jest przez NBP od 1995 roku, a w jej skład wchodzi 16 dotychczas wyemitowanych monet.

N
a srebrnych monetach kolekcjonerskich zostały zaprezentowane następujące zwierzęta:
*****

Jeż europejski - gatunek ssaka zaliczanego do rzędu owadożernych. Występuje na terenie Europy i zachodnich rejonach Azji w klimacie umiarkowanym. Zamieszkuje widne lasy z bogatym podszyciem a także parki miejskie i duże ogrody przydomowe. Jeże największą aktywność wykazują nocą.

W ciągu dnia najczęściej kryją się w podszyciu roślinnym, pod stertami gałęzi i w innych kryjówkach. W okresie zimowym jeż europejski często zapada w stan hibernacji. Jeż dorasta do 25-30 cm długości. Masa ciała dochodzi do 1 kg. Ciało dorosłego osobnika pokrywa ponad 5 000 blisko 3 centymetrowych kolców.

U młodych osobników są one miękkie, dopiero wraz ze wzrostem twardnieją, zapewniając jeżom doskonałą obronę przed naturalnymi wrogami. Zaniepokojone zwijają się w kulkę, broniąc się w ten sposób przed atakiem drapieżników. Dodatkowo, podczas bezpośredniego zagrożenia trzęsą ciałem co potęguje siłę ugodzenia przeciwnika kolcami.

Na pokarm jeża składają się przede wszystkim ślimaki, dżdżownice, chrząszcze, szarańczaki, niekiedy żaby, małe węże i jaszczurki. Zdarza się, że wyjadają również jaja z gniazd ptaków gnieżdżących się na ziemi. W diecie jeży znajdują się także owoce leśne.

Samica rodzi młode dwa razy do roku. W każdym miocie może być od 3 do nawet 10 młodych. Młode przychodzą na świat ślepe. Po około 10 dniach otwierają oczy. Opiekę nad młodymi jeżami sprawuje tylko samica. Jeśli młode urodzą się zbyt późno, mogą nie osiągnąć odpowiedniej do przetrwania zimy masy ciała. W ostre i mroźne zimy wiele z nich ginie.

W Polsce jeże podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Ze względu na chemizację i intensyfikację upraw wiele ginie w wyniku zatrucia. Wiele z nich ginie również pod kołami samochodów lub w wyniku ataków bezpańskich psów. W celu ochrony populacji jeży niezbędna jest ochrona czynna gatunku polegająca na tworzeniu korytarzy migracyjnych. Bardzo ważna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie tworzenia w przydomowych ogrodach odpowiednich i bezpiecznych miejsc dla rozrodu i schronienia jeży.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!