Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dolarów, Tiffany Art VI - Rokoko, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Moneta z popularnej serii monet "Tiffany Art", dotyczącej okresów w sztuce, o wadze dwóch uncji, bita w srebrze wysokiej próby. Każda z monet jest unikatem, gdyż posiada swój własny styl szkła, światła i odcieni kolorystycznych witraża.

Seria: "Tiffany Art" 

Emitent
:
Palau
Stan zachowania monety:
I (menniczy)
Nominał: 10 dolarów (ang. 10 dollars)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe:
antique-finish, kolorowy witraż
Stempel: zwykły 
Średnica: 50 mm
Waga: 62,20 g (2 oz - 2 uncje)
Wielkość emisji: 999 szt. !
Rok emisji: 2010 r.

Arcydzieło sztuki menniczej - srebrna moneta kolekcjonerska - szósta z serii "Tiffany Art".

Niesamowita moneta o niecodziennej tematyce i niskim nakładzie - jedynie 999 sztuk!

Na monecie został uwieczniony styl rokoko. Uroku monecie dodaje zarówno technika oksydowania, jak też kolorowy witraż ze szkła, który dodatkowo podkreśla wspaniałość sztuki tego okresu.

Ta urzekająca moneta pochodzi z popularnej serii srebrnych monet, dotyczącej okresów w sztuce. Wybita została z czystego srebra, waży dwie uncje i jest oksydowana.
 

Każda z monet jest unikatem, gdyż posiada swój własny styl szkła, światła i odcieni kolorystycznych witraża.



10 dolarów, Tiffany Art V - Barok, 2009

Palau - 2009 - 10 Dollars - Tiffany Art Baroque
- piąta moneta z serii

Year: 2010, Face value: 10 Dollars, Metal: Silver .999, Weight: 2 oz, Diameter: 50 mm, Mintage: 999 pcs.

Rokoko - nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury.

Uważane czasem za końcową fazę baroku, w rzeczywistości zajęło wobec niego pozycję przeciwstawną. Sprzeciwiło się pompatycznemu ceremoniałowi, monumentalizmowi i oficjalnemu charakterowi stylu Ludwika XIV, skłaniając się ku większej kameralności, zmysłowości, wyrafinowaniu i pewnej sentymentalności.

Odznaczało się lekkością i dekoracyjnością form, swobodną kompozycją, asymetrią i płynnością linii oraz motywami egzotycznymi (np. chińskimi). Styl rokokowy najsilniej rozwinął się we Francji i związany był głównie z życiem dworskim.

Wstępem do rokoka był okres regencji Filipa Orleańskiego we Francji (1715-1723), podczas której powstawały dzieła charakteryzujące się większą swobodą i dekoracyjnością. Jego rozkwit nastąpił za Ludwika XV; wówczas też rokoko rozpowszechniło się w Europie, zwłaszcza w Bawarii, Prusach, Austrii, Czechach, Saksonii, na Śląsku, w Polsce i w Rosji.

źródło: Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!