Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Osobliwości natury - Dziobak, 2010
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Dziobak - ciekawy, fascynujący australijski gatunek ssaka, będący wielką zagadką zoologiczną, posiadającą wiele cech ptasich, takich jak: dziób, czy jajorodność, przedstawiony na srebrnej monecie z kolekcji "Osobliwości natury".

Seria:"Osobliwości natury"
Oddities of Nature series

Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Wymiary: 40 mm x 40 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 9.000 szt.
Data emisji
: 15.12.2010 r.
Projektant monety: Dobrochna Surajewska
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Dziobak - fascynujący australijski gatunek ssaka, będący wielką zagadką zoologiczną, posiadającą wiele cech ptasich, takich jak: dziób, czy jajorodność - przedstawiony na niskonakładowej, srebrnej monecie z kolekcji "Osobliwości natury" (Oddities of Nature).

Poprzednio ukazały się monety, na których znalazły się: widłoróg i muchołówka.
  • Obowiązkowa moneta w każdej kolekcji numizmatycznej, jak też niebanalny prezent dla każdego przyrodnika, pragnącego poznać fascynujące gatunki fauny i flory.
srebrna moneta dziobak / Ornithorhynchus anatinus / platypus
Dziobak (łac. Ornithorhynchus anatinus )

Mennica Polska przedstawia srebrną monetę “
Dziobak” z niezwykle ciekawej serii monet kolekcjonerskich “Osobliwości natury”.
  • Awers: w centralnej części monety - wizerunek głowy królowej, pod nim napisy: ELIZABETH II, 2010, pomiędzy nimi znak Mennicy MW. Pod nimi, wzdłuż krawędzi monety napis: 1 dollar. W tle: wizerunki śladów zwierząt oraz roślin. Z lewej strony, wzdłuż krawędzi napis: Niue Island.

  • Rewers: w centralnej części monety, na tle brzegu jeziora i porastającej go roślinności wizerunek dziobaka. Nad nim wizerunek zwisającego liścia paproci. Na dole, wzdłuż krawędzi monety napis: Ornithorhynchus anatinus (łacińska nazwa dziobaka).
Kolekcja  Mennicy Polskiej “Osobliwości natury” prezentuje realistyczne wizerunki niezwykłych roślin i zwierząt, których cechy są unikalne w świecie przyrody.

Na monetach pojawią się przedstawiciele różnych gatunków - m.in. widłoróg, muchołówka, dziobak, latająca żaba, czy rosiczka.

Z uwagi na różnorodność natury stworzenia zostaną pokazane na różnych kształtach krążków monetarnych.

Monety zostaną wykonane ze srebra o tej samej próbie monetarnej Ag 925 dodającym blasku stemplem lustrzanym proof.

Atrakcyjną cechą serii jest niski nakład monet - do 9000 szt. oraz interesujący, kwadratowy kształt.*****

srebrna moneta dziobak / Ornithorhynchus anatinus / platypus

Dziobak - nie do wiary


Wybitni zoologowie u progu XIX wieku badali skrupulatnie pierwsze okazy dziobaka, przysłane do Europy, przekonani, że to MUSI być fałszerstwo zręcznych chińskich preparatorów. Co prawda z Australii docierały już dziwy, ale w dziobaku zbyt wiele naraz było rzeczy niemożliwych.
  • Po pierwsze - zwierzę okryte futrem, jak nasze pieski i kotki, ale z bezzębnym kaczym dziobem zamiast pyska, poszukujące pożywienia w wodzie, trochę podobnie, jak kaczka.
  • Po drugie - zwierzę które, tak jak nasze pieski i kotki, karmi swoje młode mlekiem, ale to młode WYLĘGA SIĘ Z JAJA, złożonego i WYSIEDZIANEGO przez matkę! Kiedy ta wiadomość została wiarygodnie potwierdzona, przesłano ją do Europy telegraficznie!
  • Po trzecie - to jedyny ssak jadowity w ścisłym sensie, to znaczy z osobnym gruczołem jadowym i kolcem jadowym. Dziobaki samce mają takie gruczoły i kolce na tylnych łapach. Ukłucie jest szalenie bolesne, a dla małej istoty, na przykład dla psa, może być śmiertelne.
W XX wieku okazało się, że to nie koniec dziwów. Dziobak poluje pod wodą, zamykając oczy, uszy i nozdrza! Kieruje się, jako jedyny wśród ssaków, zmysłem elektrycznym. Mikroskopijnymi narządami w skórze dzioba wyczuwa prądy elektryczne, które wytwarzają mięśnie poruszających się dżdżownic, raczków i innej zdobyczy (te same prądy, które z mięśni naszych serc zapisuje się w postaci elektrokardiogramu).

A dziś poznaliśmy zapis jego genomu, który opublikowano 8 maja 2008 roku i teraz tam poszukuje się dalszych dziwów.

autor: prof. Tomasz Umiński, Uniwersytet Warszawski  
źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!