Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, 7 cudów świata - Machu Picchu (Peru - Cuzco), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Machu Picchu w Cuzco - symbol społeczności oraz poświęcenia - uwiecznione na srebrnej monecie kolekcjonerskiej. W promocji dostępna jest też pełna kolekcja 7 monet "7 cudów świata".

Seria: "7 cudów świata"
("
seven wonders of the world series")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: Brilliant Uncirculated
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 10.000 szt. !
Certyfikat autentyczności:
indywidualnie numerowany !
Projektant:
Witold Nazarkiewicz
Data emisji
: 21.08.2009 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "7 cudów świata".

"Cuda świata" to seria srebrnych monet kolekcjonerskich, które uwieczniają zapierające dech w piersiach miejsca - konstrukcje trwałego piękna, rozrzucone po całym świecie, pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku.

Te słynne cuda, odwiedzane co roku przez miliony ludzi, to symbole dziedzictwa ludzkości od najdawniejszych czasów aż do obecnych dni.

Wyjątkowe wizerunki nowożytnych budowli uwiecznione na kolekcji 7 srebrnych monet kolekcjonerskich z ciekawej serii "7 cudów świata" ("seven wonders of the world")
zaprojektował Witold Nazarkiewicz.

Niebywała atrakcja dla:
W ramach serii "7 cudów świata" zostały wyemitowane srebrne monety kolekcjonerskie o limitowanej ilości dostępnej na polskim rynku numizmatycznym. Na monetach uwieczniono 7 niesamowitych miejsc na świecie:

Urzekająca numizmatyczna przygoda i podróż przez siedem krajów.

Monety wybite stemplem lustrzanym z tampondrukiem będą ozdobą każdej kolekcji, a ich dodatkowym atutem jest niski nakład.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka dla kolekcjonerów, historyków i podróżników!

Na srebrnych monetach uwieczniono "Siedem współczesnych cudów świata". W 2001 roku zostało przeprowadzone głosowanie, które miało na celu wybór siedmiu najwspanialszych budowli na świecie. Oddano sto milionów głosów na 200 zgłoszonych kandydatur. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Lizbonie.

The "Wonders of the World" series of silver collector coins refers to those peerless sites or constructions of enduring beauty, scattered all over the globe, brimming with history, culture and spirit.

These renowned wonders, visited by millions of people every year, are symbols of the legacy of humankind from ancient times up to our days.


Machu Picchu (keczua - stary szczyt) - najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w masywie Kordylierów, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba. Miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych nam powodów.

Odkrycie Machu Picchu (24 lipca 1911) przypisywano amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi. W rzeczywistości odkrycia Machu Picchu dokonał 40 lat wcześniej niemiecki handlarz Augusto R. Berns. Informacje o tym fakcie znalazł w peruwiańskich i amerykańskich archiwach niezależny amerykański badacz Paolo Greer. Augusto R. Berns założył firmę, która handlowała zawartością grobowców i innymi zabytkowymi przedmiotami. Był zwykłym złodziejem, korzystającym ze wsparcia rządu Peru, któremu oddawał 10 procent zysku. Swoją część otrzymywał też prezydent Peru Andreas Avelino Caceres. (Źródło:Lidové noviny 03.06.2008, strona 13).

Ruiny miasta początkowo utożsamiano z Vilcabambą, ostatnią stolicą Inków. Na pobliskich zboczach znajdują się tarasy uprawne. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami.

W niższej, wschodniej części miasta znajdują się pozostałości dzielnic mieszkalnych. Położona wyżej część zachodnia to zabudowania centrum kulturowego. Stąd można przejść do położonego najwyżej obserwatorium astronomicznego. Intihuatana (miejsce, gdzie przystaje słońce). Kamienny słup stojący w centrum został wyrzeźbiony w litej skale. Obserwacje astronomiczne prowadzone były także ze zbudowanej na planie podkowy Wieży Słońca oraz Świątyni Trzech Okien.

Budowle te miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie słońce podczas przesilenia zimowego oświetlało kamień we wnętrzu pomieszczenia. Położone na różnych poziomach miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zbieraną wcześniej w wykutych w skale zbiornikach.

Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Doliczono się 1200 stopni. Zapewniały one komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta. Badania archeologiczne ujawniły większość pochówków kobiet (na dziesięć szkieletów tylko jeden należał do mężczyzny). Dało to podstawę do stwierdzeń, że Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca a nie typowym miastem czy twierdzą. Są to jednak tylko wywody teoretyczne. Nie znana jest inkaska nazwa tego miasta, jego historia i powód opuszczenia.

W dniu 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

W serialu "Tajemnicze Złote Miasta" bohaterowie kilkakrotnie trafiają do Machu Picchu, a także pośrednio przyczyniają się do izolacji miasta.

źródło: Mennica Polska S.A. / Principality of Andorra / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!