Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, 7 cudów świata - Chrystus Zbawiciel (Brazylia - Rio de Janerio), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro - symbol powitania i otwartości - uwieczniony na srebrnej monecie kolekcjonerskiej. W promocji dostępna jest też pełna kolekcja 7 monet "7 cudów świata".

Seria: "7 cudów świata"
("
seven wonders of the world series")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: Brilliant Uncirculated
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 10.000 szt. !
Certyfikat autentyczności:
indywidualnie numerowany !
Projektant:
Witold Nazarkiewicz
Data emisji
: 21.08.2009 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "7 cudów świata".

"Cuda świata" to seria srebrnych monet kolekcjonerskich, które uwieczniają zapierające dech w piersiach miejsca - konstrukcje trwałego piękna, rozrzucone po całym świecie, pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku.

Te słynne cuda, odwiedzane co roku przez miliony ludzi, to symbole dziedzictwa ludzkości od najdawniejszych czasów aż do obecnych dni.

Wyjątkowe wizerunki nowożytnych budowli uwiecznione na kolekcji 7 srebrnych monet kolekcjonerskich z ciekawej serii "7 cudów świata" ("seven wonders of the world")
 zaprojektował Witold Nazarkiewicz.

Niebywała atrakcja dla:
W ramach serii "7 cudów świata" zostały wyemitowane srebrne monety kolekcjonerskie o limitowanej ilości dostępnej na polskim rynku numizmatycznym. Na monetach uwieczniono 7 niesamowitych miejsc na świecie:Urzekająca numizmatyczna przygoda i podróż przez siedem krajów.

Monety wybite stemplem lustrzanym z tampondrukiem będą ozdobą każdej kolekcji, a ich dodatkowym atutem jest niski nakład.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka dla kolekcjonerów, historyków i podróżników!

Na srebrnych monetach uwieczniono "Siedem współczesnych cudów świata". W 2001 roku zostało przeprowadzone głosowanie, które miało na celu wybór siedmiu najwspanialszych budowli na świecie. Oddano sto milionów głosów na 200 zgłoszonych kandydatur. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Lizbonie.

The "Wonders of the World" series of silver collector coins refers to those peerless sites or constructions of enduring beauty, scattered all over the globe, brimming with history, culture and spirit.

These renowned wonders, visited by millions of people every year, are symbols of the legacy of humankind from ancient times up to our days.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (Cristo Redentor Cristo Redentor ) Chrystus Zbawiciel (port. Cristo Redentor) to 32-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa na górze Corcovado (Garbus) w Rio de Janeiro w Brazylii.

Stojąca na szczycie 710-metrowego granitowego wzniesienia statua jest symbolem miasta i gościnności Brazylijczyków, witając przybyszy otwartymi ramionami.

Historia
W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy, którego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami obejmującymi zarówno miasto jak i witająca przybywających gości od morza spodobała się najbardziej.

Pieniądze zebrano w kościołach całej Brazylii. Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem.

Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, który włączył je z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano jeszcze dwa razy. Za drugim razem gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI, a za trzecim z okazji 50. rocznicy czuwania statui nad miastem 12 października 1981 uświetnił włączeniem papież Jan Paweł II. W 1980 roku, przed pielgrzymką do Rio papieża Jana Pawła II-ego, zarząd miejski nakazał umyć figurę Chrystusa. Na ten cel zużyto pół miliona litrów wody i kilka ton środków oczyszczających.

Liczby
Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 7-metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry. Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach, dojechać windą lub schodami ruchomymi.

Jeden z cudów świata
W dniu 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

 źródło: Mennica Polska S.A. / Principality of Andorra / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!