Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
10 dinerów, 7 cudów świata - Wielki Mur Chiński (Chiny), 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Księstwo Andory
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Wielki Mur Chiński - symbol wytrwałości i uporczywości - uwieczniony na srebrnej monecie kolekcjonerskiej. W promocji dostępna jest też pełna kolekcja 7 monet "7 cudów świata".

Seria: "7 cudów świata"
("
seven wonders of the world series")

Emitent:
Księstwo Andory
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monet: I (menniczy)
Nominał: 10 dinerów (10 diners)
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: Brilliant Uncirculated
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: do 10.000 szt. !
Certyfikat autentyczności:
indywidualnie numerowany !
Projektant:
Witold Nazarkiewicz
Data emisji
: 21.08.2009 r.


Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "7 cudów świata".

"Cuda świata" to seria srebrnych monet kolekcjonerskich, które uwieczniają zapierające dech w piersiach miejsca - konstrukcje trwałego piękna, rozrzucone po całym świecie, pełne historii, kultury i niepowtarzalnego uroku.

Te słynne cuda, odwiedzane co roku przez miliony ludzi, to symbole dziedzictwa ludzkości od najdawniejszych czasów aż do obecnych dni.

Wyjątkowe wizerunki nowożytnych budowli uwiecznione na kolekcji 7 srebrnych monet kolekcjonerskich z ciekawej serii "7 cudów świata" ("seven wonders of the world")
zaprojektował Witold Nazarkiewicz.

Niebywała atrakcja dla:
W ramach serii "7 cudów świata" zostały wyemitowane srebrne monety kolekcjonerskie o limitowanej ilości dostępnej na polskim rynku numizmatycznym. Na monetach uwieczniono 7 niesamowitych miejsc na świecie:

Urzekająca numizmatyczna przygoda i podróż przez siedem krajów.

Monety wybite stemplem lustrzanym z tampondrukiem będą ozdobą każdej kolekcji, a ich dodatkowym atutem jest niski nakład.

Atrakcyjny temat, sztuka w najlepszym wydaniu oraz gratka dla kolekcjonerów, historyków i podróżników!

Każdy z nas zapewne choć raz marzył o podróży do Chin, zobaczeniu kolorowych smoków, czy budynków o ciekawej architekturze. Fascynujące kraje dalekiego wschodu - bajecznie kolorowy oraz tajemniczy, odległy i nieosiągalny świat, rozpalający zmysły i namiętności artystów - pisarzy, czy malarzy. Kultura Chin pozostawiła bowiem ślad w wielu dziedzinach naszego życia - w tym także w w numizmatyce. Na srebrnych monetach uwieczniono "Siedem współczesnych cudów świata". W 2001 roku zostało przeprowadzone głosowanie, które miało na celu wybór siedmiu najwspanialszych budowli na świecie. Oddano sto milionów głosów na 200 zgłoszonych kandydatur. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Lizbonie.

The "Wonders of the World" series of silver collector coins refers to those peerless sites or constructions of enduring beauty, scattered all over the globe, brimming with history, culture and spirit.

These renowned wonders, visited by millions of people every year, are symbols of the legacy of humankind from ancient times up to our days.

Wielki Mur Chiński (chin. upr. 万里长城, trad. chin. 萬里長城; pinyin Wànlǐ Chángchéng) - mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nanshan o długości ok. 2400 km (uwzględniając tylko wiodącą nitkę muru bez bocznych odgałęzień, w wersji pochodzącej z czasów dynastii Ming, całość to około 6000 kilometrów), chroniący Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Nazywany jest też "Murem 10000 Li". (10000 nie powinno być tutaj traktowane literalnie i oznacza raczej "nieskończoną długość" muru).

W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Historia
Budowa muru trwała ok. 17 wieków. Rozpoczęła się za dynastii Qin, a jej ukończenie nastąpiło w okresie panowania dynastii Ming. Pierwsze odcinki muru zaczęły już powstawać około III VI wieku p.n.e. Były to jednak początkowo tylko oddolne inicjatywy nadgranicznej ludności, nie połączone w żadną całość. Akcję budowania muru jako jednolitej struktury rozpoczął dopiero pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang w III wieku p.n.e.

Mur miał być jednocześnie symbolem potęgi władcy. Początkowo kierujący budową mieli do dyspozycji ok. 300 tys. ludzi. Wkrótce okazało się to niewystarczające. Przydzielano następne szerokie rzesze robotników. Przestępców i ludzi uznanych za przestępców oczywiście kierowano do katorżniczej pracy przy budowie Wielkiego Muru Chińskiego. Wnosili go także rekruci, którym w razie potrzeby wydłużano lata służby. Oblicza się, że w budowę muru zaangażowanych było aż 3,5 mln osób, czyli 69,9 % ludności ówczesnych Chin.

Praca ponad siły zbierała straszliwe żniwo, w związku z nią zmarło ponad 1 mln ludzi. Towarzyszący jej ucisk spowodował, że rok po śmierci cesarza, w 209 roku p.n.e. chłopi wzniecili powstanie i dynastia Qin upadła. Później budowę umocnień na zmianę wznawiano i porzucano na całe stulecia. Znaną do dziś postać mur uzyskał dopiero za dynastii Ming (1368), w XII wieku. Dynastia ta, odczuwając duży nacisk ludów mongolskich, postanowiła zbudować, w oparciu o wciąż istniejące fragmenty starożytnego muru, ciągły system fortyfikacji - od granic Korei aż po pustynię Gobi. System ten składał się nie tylko z samego muru, ale także z przylegających do niego osad nadgranicznych, faktorii handlowych oraz szerokiego na blisko 1 km pasa "spalonej" ziemi.

Znaczenie
Oprócz bezpośredniej ochrony przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu mur miał duże znaczenie handlowe, ochraniając na całej swojej długości chińską część Jedwabnego szlaku. Mur, nawet w czasach swojej świetności, nie spełniał nigdy roli fortyfikacji zdolnej przeciwstawić się długiemu oblężeniu przez silną armię. Stanowił jednak dość skuteczną zaporę przed nieskoordynowanymi atakami małych ord, zapewniając względny spokój na terenach przygranicznych i umożliwiając prowadzenie handlu wzdłuż Jedwabnego Szlaku. W sytuacji zmasowanego ataku zorganizowanej armii, mur był niemal całkowicie bezużyteczny i mógł co najwyżej spełniać rolę systemu wczesnego ostrzegania.

Do przekazywania wiadomości alarmowych na wypadek zbliżania się nieprzyjaciół służyły wieże sygnalizacyjne rozmieszczone co 100 metrów, na których w nocy zapalano ogień, a w dzień wypuszczano dym, który błyskawicznie był przekazywany wzdłuż całego kraju systemem "od wieży do wieży". W jego historii mur był wielokrotnie skutecznie forsowany przez ludy z Wielkiego Stepu (Hunów, Turków i Mongołów). W końcu po pokonaniu w XVII wieku dynastii Ming przez Mandżurów, mur znalazł się wewnątrz państwa Nurhaczego i jego następców. W efekcie stracił jakiekolwiek znaczenie strategiczne.

Wielki Mur Chiński jest największą budowlą tego typu na świecie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest widoczny "gołym okiem" z odległego kosmosu (np. z Księżyca), natomiast z niskiej orbity okołoziemskiej widocznych jest też wiele innych budowli, np. autostrady.

Fragmenty muru
Obecnie większa jego część jest w złym stanie i porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości (stopniowo odbudowywana); tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom. W okolicach Pekinu jest 6 takich fragmentów: Badaling, Jinshanling, Simatai, Huanghua, Mutianyu i Juyongguan. Są również fragmenty takie jak np. Jiankou, które jednak z powodu zbyt złego stanu nie są udostępniane dla masowego ruchu turystycznego.

Ciekawostki
źródło: Mennica Polska S.A. / Principality of Andorra / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!