Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2000 Euro, Złota moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker 20 oz)
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Pierwsza europejska złota moneta lokacyjna o nominale 2000 Euro, wybita w 2009 r. z 24-karatowego złota przez liczącą ponad 800 lat Austrian Mint z okazji jubileuszu Wiedeńskich Filharmoników. Nakład monety wynosi 6027 sztuk!

Moneta dostępna na zamówienie.

Kraj: Austria
Producent:
Mennica Austrii
Stan zachowania: UNC
Nominał:
2.000 Euro
Złoto:
Au 999,9 / 1000
Stempel: BU
Średnica: 74,00 mm
Grubość: 8,3 mm
Waga: 20 uncji trojańskich 24-karatowego złota (622 g)
Rant: ząbkowany naprzemiennie
Nakład: 6027 szt.
Data emisji: 16.10.2009 r.
W zestawie: złota moneta lokacyjna o wadze 20 uncji złota najwyższej próby, umieszczona w eleganckiej, drewnianej kasecie wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności

W dniu 10 października 1989 roku zostały wybite pierwsze austriackie, a zarazem europejskie monety lokacyjne, które nominowane były w Euro - Wiener Philharmoniker. Austrian Mint dotychczas wyemitowała monety o czterech nominałach Euro: 10, 25, 50 i 100 Euro.

Aby uczcić jubileusz - 20 rocznicę "narodzin" prestiżowej monety odnoszącej międzynarodowy sukces, znanej na całym świecie ze swojego piękna, czystości i wysokiej jakości -  austriacka mennica w dniu 16 października 2009 roku wyemitowała jedynie 6027 sztuk złotej monety Wiedeńscy Filharmonicy o pierwszym w historii numizmatyki nominale 2.000 Euro!

Każda moneta wybita została z czystego - 24-karatowego złota o wadze 20 uncji trojańskich złota!

Maksymalna wielkość emisji wynosi 3 x 2009 sztuk, co stanowi nawiązanie do trzech najważniejszych rynków: Europy, Japonii i USA, jak też odniesienie do roku emisji. To specjalne wydanie monety Wiener Philharmoniker umieszczone jest w eleganckiej, drewnianej kasecie wraz z indywidualnie numerowanym certyfikatem autentyczności.

"Im gorsze czasy, tym mocniej świeci się złoto."

Złota moneta lokacyjna Wiedeńscy Filharmonicy

"Kto ma złoto, zawsze ma pieniądze."

 Złoto to niekwestionowane uosobienie bogactwa, stabilności i bezpieczeństwa. Natomiast złote monety bulionowe to alternatywny sposób inwestowania i bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

W ciągu ostatnich 5 lat cena złota
wzrosła ponad 100%!

Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite w celach inwestycyjnych - lokaty kapitału. Monety te zwykle nie mają zadeklarowanej wartości, zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu. Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu. Pierwszą monetą bulionową był wybity w 1970 roku w RPA Krugerrand.

Złota moneta bulionowa "Filharmonicy Wiedeńscy" jest jedyną na świecie złotą monetą lokacyjną denominowaną w Euro!

Złota moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy / Wiener Philharmoniker

Elegancka, gustowna, wytworna, wykwintna - to słowa idealnie pasujące do opisania tej pięknej monety. Niezwykła moneta została wyemitowana na cześć słynnej orkiestry Wiener Philharmoniker - jednego z najlepszych zespołów muzycznych na świecie. Harmonijny projekt instrumentów muzycznych reprezentujących światowej sławy orkiestrę uwieczniono na rewersie. Natomiast awers monety przedstawia Wielkie Organy w Golden Hall w Wiedniu, w sali koncertowej w Musikverein. Wielu kolekcjonerów i inwestorów uznaje te monety za jedne z najpiękniejszych złotych monet na świecie.

Do dnia 31 grudnia 2001 roku Filharmonicy byli denominowani w twardej walucie - austriackich Szylingach o nominałach: 2000, 1000, 500 i 200 Szylingów. Od 1 stycznia 2002 r. z uwagi na przejście Austrii na walutę Euro, monety te są bite z nominałami: 100, 50, 25 i 10 Euro.

Dzięki temu, że te złote monety lokacyjne bite są w 4 rodzajach - o różnej wadze i wielkości, każdy może dopasować inwestycję do swoich potrzeb i możliwości.

Ponadto z okazji jubileuszu monety Wiedeńscy Filharmonicy - w roku 2009 wybito monetę o nominale 2000 Euro i wadze 20 uncji czystego złota!

Istotne jest to, że cena monet Wiedeńscy Filharmonicy jest bardzo konkurencyjna w stosunku do cen innych monet bulionowych, dzięki czemu monety z tej popularnej serii szybko stały się także obiektem pożądania inwestorów.Wiener Filharmoniker, czyli Wiedeńscy Filharmonicy to monety bulionowe (lokacyjne), które stanowią europejski odpowiednik amerykańskich "Buffalo", "Gold Eagles", czy południowoafrykańskich "Krugerandów". Bite są od lat w cenionej ze swej jakości i znajdującej uznanie na całym świecie Mennicy Austriackiej. Monety bite w tej mennicy to efekt długiej tradycji numizmatycznej, gdyż Austrian Mint to mennica o ponad 800-letnim doświadczeniu.

Ogromną zaletą monet lokacyjnych Wiedeńscy Filharmonicy jest ich łatwe rozpoznawanie w kantorach na całym świecie, gdyż często są bardziej cenione niż sztabki lokacyjne z uwagi na dodatkowy walor kolekcjonerski, związany z projektem tych monet.Na awersie złotej monety uwieczniona została sala koncertowa Golden Hall w Wiedniu - miejsce corocznego koncertu z okazji Nowego Roku, a dokładnie wyselekcjonowane instrumenty muzyczne - słynne piszczałki organowe w Musikverein. Na monecie ukazano bardzo szczegółowy wizerunek Wielkiej Piszczałki Organowej w Filharmonii w Wiedniu, jednego z najbardziej złożonych instrumentów muzycznych na świecie.


Na rewersie monety ukazano "bukiet" złożony z instrumentów orkiestry, niesamowicie oddając wszystkie ich szczegóły! Znajduje się tu dobrze skomponowany układ instrumentów używanych przez muzyków z Filharmonii Wiedeńskiej, w tym francuski róg, fagot, harfa, wiolonczela, dwoje skrzypiec i dwie altówki.

Filharmonicy Wiedeńscy to jedna z najbardziej cenionych orkiestr Europy i jedna z najsłynniejszych orkiestr świata. Wiener Philharmoniker to także jedna z najstarszych orkiestr świata. Zespół istnieje od 1842 roku. Orkiestra słynie z konserwatyzmu - m.in. niechętnie zmienia tradycyjne miejsca swoich koncertów, a w jej składzie grają mężczyźni.Dlaczego warto kupić złotą monetę lokacyjną Wiedeńscy Filharmonicy:
  • Złota moneta Wiedeńscy Filharmonicy jest bita w czystym złocie - próby Au 999,9!
  • Jest to najlepiej sprzedająca się złota moneta inwestycyjna w Europie i Japonii.
  • W latach: 1992, 1995, 1996 i 2000 była najlepiej sprzedającą się złotą monetą na świecie.
  • Wśród tych złotych monet wyemitowano wszystkie cztery nominały Euro: 10, 25, 50 i 100 Euro.
  • Z okazji jubileuszu monety Wiedeńscy Filharmonicy - w roku 2009 wybito monetę o nominale 2000 Euro i wadze 20 uncji!
  • Cena złota stale wykazuje tendencje wzrostowe, nawet pomimo chwilowych wahań!
  • Projekt monety jest piękny, wytworny i wyraźnie dopracowany w szczegółach!
  • Moneta bita jest przez mennicę Austrian Mint - mennicę o ponad 800-letnim doświadczeniu.
  • Ciekawostką jest ponadto to, że w 2004 roku z okazji 15 rocznicy emisji monety Filharmonicy - został wybity Wiedeński Filharmonik "Big Phil" o wadze 31 kg - druga pod względem wielkości złota moneta na świecie, która została wpisana do księgi Rekordów Guinnessa.


Mennica Austrii - to ponad 800 lat doświadczenia:
Mennica Austrian Mint produkuje monety obiegowe, kolekcjonerskie i bulionowe. Działa na skalę międzynarodową, oferując szeroki wybór numizmatów najwyższej jakości. Każdego roku w Wiedniu bite są monety w łącznej ilości około 300 milionów sztuk.

Austrian Mint posiada certyfikat ISO 9001-2000. Jest jedną z największych, najbardziej nowoczesnych i najbardziej wszechstronnych mennic na świecie. W 2003 roku jako pierwsza mennica na świecie wybiła monetę, w której wykorzystano mariaż tradycji z nowoczesnością, czyli połączenie srebra z niobem. Natomiast w 2008 roku wybiła pierwsze europejskie, srebrne monety lokacyjne o nominale 1,5 Euro z serii "Wiedeńscy Filharmonicy".


Monety z Austrian Mint swój sukces zawdzięczają przede wszystkim innowacyjnym produktom, dopracowanym w szczegółach projektom, precyzji wykonania oraz ich doskonałej jakości, będącej wynikiem zarówno długiej tradycji numizmatycznej, jak też stałej, ścisłej kontroli końcowej jakości produktów.

Ponad 800 lat doświadczenia w numizmatyce robi wrażenie
- w 1994 roku mennica obchodziła 800. rocznicę działalności. Za czasów monarchii były tu bite korony, guldeny i dukaty, a następnie szylingi. Natomiast od 2002 r. menica bije Euro i Centy, niezależnie od tego, czy są one przeznaczone na zakupy, jako inwestycja lub jako monety kolekcjonerskie.

Międzynarodowe uznanie w świecie numizmatyki przejawia się m. in. poprzez wybór i upoważnienie Austrian Mint jako jednej z pięciu mennic na świecie do wydawania urzędowych monet dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na stulecie obchodów ruchu olimpijskiego.Wiener Philharmoniker - to najważniejsza orkiestra w Austrii i jedna spośród bardziej znaczących na świecie. Jej siedzibą jest znany na cały świat Musikverein. Członkowie tej orkiestry są dobierani spośród zespołu Wiener Staatsoper.

Początki Wiener Philharmoniker sięgają 1842 roku. Jej dyrygentami w latach 1875-1933 byli między innymi: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler oraz Clemens Krauss. Później orkiestra ta nie miała już stałego dyrygenta, lecz gościła różne światowe sławy: Richarda Straussa, Karla Böhma, Herberta von Karajana, Georga Soltiego, Ericha Kleibera, Carlosa Kleibera, Leonarda Bernsteina oraz Claudio Abbado.


Die Wiener Philharmoniker obecnie uznawana jest za najlepszą orkiestrę w Europie, ponadto powszechnie uważana za jedną z najlepszych w świecie. Ich charakterystyczny dźwięk można przypisać do instrumentów i stylów gry, które są zasadniczo inne, niż te stosowane przez inne główne orkiestry.

Repertuar Filharmoników Wiedeńskich jest jednym z największych spośród wszelkich orkiestr, choć najbardziej znanym i kojarzącym się z tą orkiestrą kompozytorem jest Strauss. Bilety są notorycznie trudne do zdobycia - trzynaście lat - tyle wynosi czasowa lista oczekujących na weekend sezonu biletowego (ale tylko sześć lat czekać trzeba na nocną subskrypcję weekendową).

Wiener Musikverein - znana na całym świecie ze swojej akustyki sala koncertowa w Wiedniu, w której pierwszy koncert odbył się w 1870 roku. Jest uważana za jedną z trzech najlepszych sal symfonicznych na świecie, wraz z Boston's Symphony Hall i Concertgebouw w Amsterdamie. Największą salą koncertową w Musikverein jest Grosser Musikvereinsaal, bardziej znana po prostu jako Golden Hall (lub Goldener Saal). Sala ta posiada 1744 miejsc siedzących i dodatkowe miejsca stojące. Masywne organy z przodu Golden Hall, zostały zainstalowane przez austriacką firmę Rieger w 1907 roku. Sala ta słynie także z tego, że każdego roku, w dniu 1 stycznia odbywa się tutaj wspaniały koncert Wiedeńskich Filharmoników.20 Ounce Gold Coin
celebrates a 20 Year Success Story

Twenty years ago in 1989 the Austrian State Mint passed from the Treasury into the ownership of the central bank. The mint was given the freedom to produce and sell products in accordance with the demands of the modern numismatic and investment markets. One of the very first innovations introduced by the new CEO, Paul Berger, was the production of a gold bullion coin for investment purposes: the Vienna Philharmonic.

On 16th October this year a limited quantity of 6,027 Vienna Philharmonic coins, each weighing 20 ounces of fine gold, will go on sale in Europe, America and Japan.

20 ounces to commemorate 20 years!

Why the odd number? The mint decided to offer 2009 coins (the date of the 20th anniversary) in its three major markets: in Europe, in America and in Japan. Investors still remember the 15 giant coins (each of 1,000 ounces) that celebrated the fifteenth anniversary in 2004, and that entered the Guinness Book of Records as the then largest gold coin in the world. All 15 giant coins were snapped up within days, and the excitement surrounding this special issue of a 20 ounce coin promises a similar market reaction.

The new 20 ounce coin has a diameter of 74 mm and a thickness of 8.3 mm and is housed in a prestigious wooden and red velvet case. Pre-orders for this unique anniversary gold coin have already started pouring into the mint in Vienna. It promises to be a major success as indeed the past 20 years of the Austrian bullion programme have been.
The Vienna Philharmonic Story

The decision in 1989 to issue a gold bullion coin in the two weights of 1 ounce and ¼ ounce was greeted with indulgent smiles. Austria, a small central European country since the destruction of her empire in 1918 and without any gold mining industry to support, was entering the bullion market, long dominated by the Krugerrand and that time divided between the USA, Canada and Western Australia.

Berger and his team decided that music was the ideal theme for their new coin. Austria was internationally renowned for its music, but they decided against the portrayal of one of the many great composers like Mozart, Haydn or Strauss. That would make the coin appear like a commemorative edition for collectors. Instead they chose a living and world-famous musical institution: the Vienna Philharmonic Orchestra.

To their delight the members of the orchestra enthusiastically endorse this choice, freely grant the use of their name. The engraver, Thomas Pesendorfer, designed a collection of instruments to represent the orchestra itself and for the other side of the coin he took the great pipe organ of the Golden Hall in Vienna where the orchestra plays at home. It is seen on television around the world every year on 1st January during the New Year’s Day Concert.


The new Austrian coin was launched in Vienna on 10th October and was an immediate success. The demand in the home market was nothing less than ferocious. In two and a half months 419,000 ounces were sold, achieving with one blow an 18% world market share for the entire year 1989! It rapidly established itself as a serious participant in the international gold market. In 1992 and again in 1995, 1996 and 2000 the Vienna Philharmonic was ranked by the World Gold Council as the top selling gold bullion coin worldwide. In 2008 the Vienna Philharmonic continued to rank No. 1 in Europe and in Japan, and with a year’s market share of 25% it came in 3rd worldwide narrowly missing 2nd place. The “indulgent smiles” have long since disappeared.

A 1/10 ounce in 1991 and a ½ ounce coin in 1994 completed the traditional family of four sizes. In 2008 a silver 1 ounce Vienna Philharmonic was added to the investment range with resounding success.

Looking back on 20 years of continual growth and success, the Vienna Philharmonic has established itself firmly as one of the four great gold bullion coins offered on the international market of today. This one-time issue of a limited number of 20 ounce gold coins is but a fitting tribute to a 20 year long success story that shows no signs of letting up in the near future.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia / kitco.com

previous next contents

Valid HTML 4.0!