Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Bolek i Lolek, 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Symboliczny powrót do czasów dzieciństwa - Bolek i Lolek - srebrna moneta kolekcjonerska - 3 z serii "Ulubieni Bohaterowie Bajek". Na monetach zagościli: Miś Uszatek, Wilk i Zając, Bolek i Lolek, Reksio oraz Tom i Jerry.

Seria: "Ulubieni Bohaterowie Bajek"

Emitent
:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 32 mm
Waga
: 14,14 g

Wielkość emisji: do 4.000 szt.
Data emisji
: 10.05.2011 r.
Projekt monety: Urszula Walerzak
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

 
1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Bolek i Lolek, 2010 www.numizmatyczny.pl
Bolek i Lolek

Pomysł na ciekawy prezent z okazji Dnia Dziecka!

Znany wielu pokoleniom sympatyczni Bolek i Lolek
upamiętnieni na niskonakładowej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej - trzeciej z serii "Ulubieni Bohaterowie Bajek".
 • Nadzwyczajny prezent dla każdego dziecka w postaci kolekcji z wizerunkami ulubionych bajkowych postaci i bohaterów światowych kreskówek.
Na monetach uwiecznieni zostaną Miś Uszatek, Wilk i Zając, Bolek i Lolek, Reksio z Polski, Krecik z Czech i wielu innych sympatycznych znajomych z dzieciństwa.

Awers: w centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej ze scenami przedstawiającymi fantastyczne postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 Dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island.

Rewers: w centralnej części monety przedstawieni za pomocą tampondruku Bolek i Lolek w strojach kowbojskich, jadący na koniu. Scena prezentuje jedną z przygód chłopców, kiedy udają się oni na Dziki Zachód. Na drugim planie, po prawej stronie, inne ujęcie głównych bohaterów, gdzie widzimy ich rzucających lassem. W tle - kaktusy i skały charakterystyczne dla krajobrazu Dzikiego Zachodu. Na szczycie skały widać bandytę, którego ścigają chłopcy. Sceny wybrane przez projektanta są niezwykle dynamiczne, co ma  podkreślić szybką akcję kreskówki i rozmaitość przygód „Bolka i Lolka”.

Bohaterowie Kreskówek - Miś Uszatek www.numizmatyczny.pl
Bajka "Miś Uszatek"

 
Ceniona za kunszt i jakość Mennica Polska przedstawia niezwykłą serię monet kolekcjonerskich „Bohaterowie kreskówek”, dedykowaną najbardziej rozpoznawalnym postaciom z kreskówek na całym świecie.
 • Pierwsza moneta z serii przedstawiała Misia Uszatka, postać ze znanej polskiej kreskówki, stworzonej w 1975 roku przez Studio Semafor. Serial cieszy się dużą popularnością. Emitowano go bowiem w ponad 20 krajach świata.

 • Druga moneta w serii to bohaterowie kultowej rosyjskiej kreskówki "Wilk i Zając".

 • Trzecia moneta uwiecznia sympatycznego Bolka i Lolka.
Bohaterowie Kreskówek - Wilk i Zając www.numizmatyczny.pl
Bajka "Wilk i Zając"

Czwarta moneta w serii to bohaterowie polskiej kultowej kreskówki "Bolek i Lolek".
 • Srebrna moneta kolekcjonerska z tampodrukiem z wizerunkiem Bolka i Lolka z nadzwyczajnej serii „Ulubieni Bohaterowie Bajek”.
 • Niezwykle realistyczny wizerunek Bolka i Lolka.
 • Awers z charakterystyczną taśmą filmową wspólny dla całej serii.
 • Kolejnymi bohaterami zaprezentowanymi w serii będą znane postacie bajkowe, takie jak: Reksio, Krecik i wiele innych.
 • Wyjątkowy prezent dla każdego dziecka, który pozwoli mu zbierać wizerunki ulubionych bajkowych postaci i zapoczątkuje niezwykłą pasję numizmatyczną.
 • Dwujęzyczny certyfikat autentyczności dołączony do każdej monety, będący gwarancją najwyższej jakości i kunsztu Mennicy Polskiej.
 • Niski limitowany nakład, ograniczona ilość dostępna na polskim rynku kolekcjonerskim.
1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Reksio, 2010 www.numizmatyczny.pl
Bajka "Reksio"

Każdy z nas był dzieckiem...

Któż z nas zatem nie pamięta bohaterów bajek, którzy bawili i cieszyli każde dziecko, jak też dorosłych?

Wielu z nas wieczorami siadało przed telewizorem, wpatrując się w ekran i słuchając ciekawych, jak i pouczających historii bajkowych postaci...

1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Bolek i Lolek, 2010 www.numizmatyczny.pl

Bohaterowie tych pięknych kreskówek znaleźli się też na srebrnej monecie, która stanowi idealny prezent dla każdego, kto kocha te bajkowe postaci.

Symboliczny powrót do czasów dzieciństwa dzięki Mennicy Polskiej wielokrotnie nagradzanej za piękne i ciekawe tematycznie monety na międzynarodowych konkursach numizmatycznych.

Podobizny bajkowych postaci znalazły się na monetach, które wybili najlepsi mincerze Mennicy Polskiej.

1 $, Ulubieni Bohaterowie Bajek - Bolek i Lolek, 2010 www.numizmatyczny.pl

Bolek i Lolek to słynna polska kreskówka z 1963 roku, którą dzieci oglądały w telewizji na dobranoc przez kolejne 23 lata. W tym czasie nakręcono ponad 150 odcinków tego filmu w 10 seriach oraz 2 filmy pełnometrażowe.

Twórcą koncepcji serii był Władysław Nehrebecki, który zainspirowany charakterami swoich dzieci postanowił je przedstawić w filmie w sposób przesadzony i wyolbrzymiony. Imiona bohaterów z kolei nawiązują do przedwojennego polskiego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego.

Natomiast autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów „Bolka i Lolka” (Bolek – czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek – fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. W 1973 roku twórcy „Bolka i Lolka” wprowadzili do filmu trzecią postać – Tolę, która w sumie pojawiła się w 30 odcinkach.

Większość odcinków „Bolka i Lolka” nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80. Pierwszym z nich był film „Wielka podróż Bolka i Lolka” (1977).

Filmy z „Bolkiem i Lolkiem” odniosły wielki sukces w Polsce i na świecie. Były nadawane w wielu krajach na wszystkich kontynentach.

źródło: Mennica Polska S.A. / Wikipedia / nostalgia.pl

previous next contents

Valid HTML 4.0!