Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 $, Motyle - Modraszek arion (Maculinea arion), 2011
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Oto on! Modraszek arion - przepiękny okaz natury uchwycony na srebrnej monecie z ożywiającym tampodrukiem o tematyce fauny  z urzekającej serii "Motyle".

Seria: "Motyle"
"Butterflies" series

 
Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolar (1 dollar)
Srebro: Ag 925
Stempel: lustrzany
Wymiary: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 8.000 szt.
Projekt:
Dobrochna Surajewska
Data emisji: 20.01.2011 r.
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, dwujęzyczny certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej


Oto on! Przepiękny okaz natury - motyl Modraszek arion (Maculinea arion).

Ten ciekawy kolorystycznie owad został uwieczniony na niskonakładowej, srebrnej monecie kolekcjonerskiej z dodającym uroku tampodrukiem, trzeciej z urzekającej serii "Motyle".
 
Mennica Polska prezentuje nową serię monet kolekcjonerskich „Motyle”.

W kolekcji zostaną przedstawione najciekawsze i najpiękniejsze motyle Europy i świata.
Kolekcja srebrne monety 1 $, Motyle - Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae), 2010


Seria srebrnych monet będzie charakteryzować się niskim nakładem i oryginalnym designem.


Dzięki zastosowanej technologii druku tamponowego wizerunki będą w pełni odwzorowywać kolor motyli.
  • Awers: w centralnej części monety stylizowany wizerunek królowej Elżbiety II. Poniżej znak Mennicy Polskiej M/W. Dookoła królowej napis: ELLIZABETH II 1 DOLLAR. Wzdłuż krawędzi monety, u góry napis: NIUE ISLAND 2011. W tle, w powiększeniu stylizowany wizerunek fragmentu skrzydła motyla.
  • Rewers: w centralnej części monety stylizowany wizerunek Modraszka ariona na tle kwiatów krwiściągu. Na jednym z liści wizerunek mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti). Po prawej stronie podpis: MACULINEA ARION (nazwa łacińska Modraszka ariona).

Motyl Rusałka Pawik

*****

Modraszek arion (Maculinea arion) to motyl dzienny należący do rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Charakteryzuje się pięknymi, niebieskimi skrzydłami upstrzonymi czarnymi plamkami. Ich rozpiętość dochodzi do 4 centymetrów. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony, najłatwiej rozpoznać samicę po intensywniejszym rysunku na skrzydłach.

Modraszki można spotkać między drugą połową czerwca a początkiem sierpnia. Pojedyncze osobniki żyją zaledwie kilka, góra kilkanaście dni. Najczęściej pobierają nektar z kwiatów macierzanek, chętnie odwiedzają również wyki. Noce i najbardziej upalne godziny w ciągu dnia lubią spędzać wśród gałęzi jałowców.

Jajeczka składają w kwiatach krwiściągu(Sanguisorba L.). Kiedy larwy podrosną spadają na ziemię. Wydzielając słodką substancję, wabią mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti), które zabierają je do mrowiska. Gąsienice modraszka żyją w nim około 10 miesięcy w międzyczasie żywiąc się larwami i jajami mrówek.

Występują od Europy Wschodniej po Chiny i Japonię. Obecnie liczba Modraszków drastycznie spada i należy on do gatunków zagrożonych wyginięciem.

źródło: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!