Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Symbole Narodowe Polski - Majestat Polski w Insygniach Królewskich - srebro
previous next contents

numizmatyka

"Insygnia władzy" - zestaw 7 srebrnych numizmatów - trzeci z cieszącej się popularnością serii Mennicy Polskiej "Symbole Narodowe Polski".
Seria: "Symbole Narodowe Polski"
"The National Symbols of Poland"
 
 • Trzeci zestaw numizmatów z serii "Symbole Narodowe Polski" o niskim nakładzie 500 sztuk!
 • Wizerunki najważniejszych polskich insygniów i atrybutów władzy królewskiej.
 • Zestaw 7 srebrnych numizmatów próby Ag 925.
 • Numizmaty o średnicy 27 mm i wadze 9 g wykonano dodającym blasku stemplem lustrzanym.
 • Wysokiej klasy projekty i wykonanie przez mincerzy Mennicy Polskiej - firmy o ponad 240-letniej tradycji.
 • Srebrne i złote numizmaty znajdują się w eleganckim drewnianym prezenterze.
 • Na wieku prezentera znajduje się replika medalu nagrodowego Bene Merentibus Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 • Każdy zestaw srebrny i złoty posiada indywidualną numerację na certyfikacie i rancie numizmatów, co jeszcze bardziej podkreśla jego unikalny i wyjątkowy charakter.
 • Numizmaty doskonale wpisujące się w popularną w numizmatyce tematykę historyczną.
 • Doskonałe uzupełnienie każdej kolekcji numizmatycznej, wyjątkowy upominek dla każdego pasjonata historii.
 
W skład zestawu "Majestat Polski w Insygniach Królewskich" wchodzą następujące numizmaty:
 • Włócznia św. Maurycego,
 • Szczerbiec - Miecz koronacyjny,
 • Korona grobowa Kazimierza Wielkiego,
 • Korona Władysława Jagiełły,
 • Korona Zygmunta III Wazy,
 • Korona Koronacyjna Augusta III,
 • Korona Koronacyjna Władców Polski.

Mamy zaszczyt poinformować, że właśnie ukazał się w limitowanym nakładzie, wyjątkowy produkt Mennicy Polskiej "Symbole Narodowe Polski - Majestat Polski w Insygniach Królewskich" (Silver Numismatic Set "The National Symbols of Poland - The Majesty of Poland in Royal Insignia").

Jest to trzeci z serii jubileuszowy zestaw kolekcjonerski numizmatów o ciekawej, narodowej tematyce.

W ramach serii "Symbole Narodowe Polski" dotychczas ukazały się zestawy kolekcjonerskie, które cieszyły się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów:
 • "Symbole Narodowe Polski - Orzeł Biały"
 • "Symbole Narodowe Polski - Ordery i Odznaczenia".

Unikalne wzornictwo, najwyższa jakość wykonania, tematyka związana z symboliką narodową, dotycząca narodowych tradycji i historii Polski sprawia, iż zestaw jest prestiżowym i oryginalnym prezentem.

Szczególnie cenionym jako niesztampowy podarunek w sferze biznesu, dyplomacji i kontaktach międzynarodowych!

Numizmaty z serii "Symbole Narodowe Polski" prezentują wysokie walory artystyczne w różnej stylizacji plastycznej, ukazującej różnorodność jego przedstawień według stylów różnych epok.

Numizmatyczna przygoda i historyczna podróż w czasie.

Prezentowane przez Mennicę Polską "Symbole Narodowe Polski" zostały wykonane w limitowanych nakładach w trzech różnych wersjach:
 • z miedzioniklu - w nakładzie 1000 sztuk, w blistrze, stempel lustrzany, średnica: 27 mm,
 • ze srebra - w nakładzie 500 sztuk, w ekskluzywnym, drewnianym etui, srebro Ag 925, stempel lustrzany, średnica: 27 mm,
 • ze złota - w nakładzie 50 sztuk, w ekskluzywnym, drewnianym etui, złoto Au 900, stempel lustrzany, średnica: 27 mm.
*****

Majestat Polski w Insygniach Królewskich

Powaga i dostojeństwo kraju zależały kiedyś od tego, czy miał on rangę królestwa.

Przyznanie prawa do korony oznaczało uznanie suwerenności, podniesienie do rzędu krajów koronnych i włączenie władcy w orbitę dworów królewskich (jako monarchy chrześcijańskiego), funkcjonujących w przestrzeni polityczno-kulturowej, której prawno-sakralne granice w Europie określali papieże i cesarze.

Atrybutami godności królewskiej były insygnia władzy i ich wyobrażenia na monetach, pieczęciach, herbach, w tym zwłaszcza pierwsza spośród nich - korona.

Wokół tego symbolu skupiali się poddani, on też reprezentował majestat państwa na zewnątrz.

Wyrazem tego były określenia: „Korona św. Ludwika” - stosowane w odniesieniu do Królestwa Francji - „Korona św. Wacława” - określające Królestwo Czech, Moraw, Łużyc i Śląska - „Korona św. Stefana” - oznaczające Królestwo Węgier - i Korona Królestwa Polskiego (Corona Regni Poloniae) - od XIV wieku pełna urzędowa nazwa naszego państwa.

Polska za sprawą Bolesława Chrobrego już w 1025 roku znalazła się w symbolicznej rodzinie królestw Europy.

Przez stulecia kultywowały one i rozbudowywały rytuały oraz wprowadzały związane z nimi przedmioty wyróżniające koronowanych, legitymizujące ich władzę i prawa, takie jak: korona, berło, jabłko, miecz, naramienniki, pierścień.

Nie były one własnością władcy, lecz należały do państwa. Wykonywano je z najwyższą wirtuozerią, z rzadkich i trudno dostępnych materiałów, gdyż obok ich sakralnego, magicznego, historycznego, czy alegorycznego znaczenia, istotna była też ich drogocenność.

Wartość materialna klejnotów, przekładająca się na ich spektakularny splendor, była nośnikiem bogactwa, dobrobytu państwa i niejednokrotnie wyznacznikiem poziomu kulturowego.

Polskie insygnia królewskie prezentowały się niezwykle okazale.

Skarbiec królewski zapełniały przedmioty o najwyższej materialnej i artystycznej randze, gromadzone ku pospolitej potrzebie, ku ozdobie potężnej i potrzebnej - jak napisał w swym testamencie król Zygmunt August.

Wśród pięciu szczerozłotych koron zdobionych szafirami, rubinami, szmaragdami, perłami, znajdowała się ta najważniejsza, korona koronacyjna zwana Koroną Chrobrego. Królowie mieli ją tylko raz na głowie, podczas obrzędu koronacji.

Do najważniejszych precjozów skarbca należały również: korona koronacyjna królowych i korona służąca do przyjmowania hołdów. Dwie pozostałe używane były do innych funkcji pełnionych przez monarchów. Komplety z koronami stanowiły berła i jabłka.

Ponadto w skarbcu przechowywano cztery miecze, pierścień koronacyjny, łańcuchy i oraz inne cenne regalia i klejnoty wykorzystywane w ceremoniale królewskim.

Przedmioty te w większości zostały niestety zagrabione w 1795 roku przez Prusaków okupujących Kraków i prawie wszystkie zniszczone. Wiedzę na ich temat czerpiemy ze źródeł pisanych i XVIII wiecznej ikonografii.

Wybiórczo, poza skarbcem zachowały się nieliczne królewskie insygnia i stroje pochodzące z różnych epok, w tym komplet insygniów króla i królowej z koronacji Augusta III, która odbyła się w 1734 roku.

Wobec niewielkiej ilości dochowanych do dziś regaliów, wyjątkowego znaczenia nabierają wizerunki królewskie. A zwłaszcza majestatyczne wyobrażenia władców na tumbach grobowych z katedry wawelskiej.

Ukazane z królewskim splendorem, odkute w kamieniu insygnia na wieczność demonstrują dostojeństwo monarchy, wielkość kraju i wspaniałość naszej historii.

Dr Ewa Letkiewicz, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

previous next contents

Valid HTML 4.0!