Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1,5 Euro, Bajki - Kopciuszek (Cinderella), 2002
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Francji
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Kopciuszek - jedna z najpiękniejszych baśni świata - uwieczniona na srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

Seria: "Bajki"

Kraj: Francja
Emitent: Narodowy Bank Francji
Producent: Monnaie de Paris

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 ½ Euro
Stop: 900/1000 Ag
Stempel: lustrzany (belle epreuve)
Średnica: 37 mm
Waga: 22,2 g
Nakład: 10 000 szt.
Rok emisji: 2002 r.

Kopciuszek (Cinderella) - jedna z najpiękniejszych baśni świata - uwieczniona na srebrnej monecie kolekcjonerskiej.

Moneta znajduje się w kapslu i umieszczona jest w estetycznym etui koloru granatowego wraz z załączonym indywidualnie numerowanym certyfikatem.

Cinderella (1697) is a Charles Perrault's heroin and one of the best known characters of the world of fairy tales. The story tells the eternal drama of a child persecuted by a malicious stepmother. At last, the young girl will find true happiness by marry.

Francja (fr. France, wym. [fʀɑ̃s]), Republika Francuska (République française, [ʀepyblik fʀɑ̃sɛz]) to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej. Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej "liberté, égalité, fraternité" ("wolność, równość, braterstwo"). Kraj jest w gronie założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta. Francja jest również popularnym celem podróży turystycznych, a około 75 milionów odwiedzających każdego roku daje jej pod tym względem 1. miejsce na świecie. Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po USA i Rosji arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W otaczającym Paryż regionie Île-de-France powstało państwo francuskie.

źródło: Monnaie de Paris / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!