Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
20 k, Rezerwaty Biosfery - Tatrzański Park Narodowy, 2010
previous next contents

numizmatyka

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Emitent:
Republika Malawi

Nowość! Tatrzański Park Narodowy - pierwsza moneta z ciekawej serii "Rezerwaty Biosfery", która uwiecznia wizerunki największych oraz najpiękniejszych rezerwatów biosfery na świecie.

Seria: "Rezerwaty Biosfery"
Biosphere Reserves series

Emitent:
Republika Malawi
Producent: Mennica Polska S. A.
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 20 kwacha
Srebro: Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielkość emisji: 8.000 szt.
Data emisji
: 30.11.2010 r.
Projektant monety: Piotr Gorol
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Mennica Polska prezentuje „Tatrzański Park Narodowy” - pierwszą monetę z ciekawej serii „Rezerwaty Biosfery”.  

Na rewersie monety ukazano symbole Tatrzańskiego Parku Narodowego - kozicę na górskim stoku i szarotkę na tle Doliny Pięciu Stawów.

Srebrne monety Rezerwaty Biosfery - Tatrzański Park Narodowy
Kozica

Wyjątkowy charakter wysokogórskiego obszaru Tatr sprawił, iż Tatrzański Park Narodowy został w 1993 roku wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Na kolejnych monetach zostaną uwiecznione wizerunki innych, największych i najpiękniejszych rezerwatów biosfery na świecie. Na drugiej monecie zostanie zaprezentowany Białowieski Park Narodowy.

Każdy temat w serii zostanie wybity w niskim nakładzie - do 8000 szt., na srebrnym krążku monetarnym wysokiej próby Ag 925, stemplem lustrzanym. 
  • Obowiązkowa moneta w każdej kolekcji numizmatycznej, jak też niebanalny prezent dla każdego przyrodnika, pragnącego poznać fascynujące gatunki fauny i flory.
Srebrne monety Rezerwaty Biosfery - Tatrzański Park Narodowy
Leontopodium alpinum - Szarotka alpejska
  • Awers: u góry półokrągły napis w języku angielskim: Republic of Malawi (Republika Malawi), pod nim: 2010 (rok emisji monety). W centralnej części: herb państwowy emitenta, po bokach symetryczne wizerunki kwiatów, pod nimi znak mennicy M/W, oraz nominał: 20 kwacha. U dołu półokrągły napis w języku angielskim: Biosphere Reserves (Rezerwaty Biosfery).
  • Rewers: u góry półokrągły napis w języku polskim: Tatrzański Park Narodowy. W centralnej części wizerunek kozicy na górskim stoku. U dołu, z lewej strony wizerunek kwiatu szarotki.
  • Tatrzański Park Narodowy - pierwsza moneta z niepowtarzalnej serii przyrodniczej, która poświęcona jest najważniejszym światowym rezerwatom biosfery UNESCO.
  • Na rewersie wizerunek Kozicy i Szarotki alpejskiej - symboli Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tle wizerunek Doliny Pięciu Stawów Polskich. 
  • Awers z bogato zdobionym herbem Malawi - wspólny dla serii. 
  • Szarotka alpejska wykonana w wielobarwnej technice tampondruku.
  • Moneta doskonale wpisująca się w najpopularniejszą w numizmatyce tematykę przyrodniczą.
  • Kolejną monetą z serii będzie Białowieski Park Narodowy.

Tatry
to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim. Był on zatem zawsze trudniej dostępny, a trudne warunki życia powodowały, że przez wiele wieków teren ten nie był zagospodarowany przez człowieka. Dawało to możliwość swobodnego działania sił przyrody i uchroniło Tatry przed większymi przekształceniami.

Wybitne i ciągle jeszcze dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały "odkryte" na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy dotarli w Tatry. Ich prace wydobyły na światło dzienne bogactwo przyrody i jej specyficzny, niepowtarzalny charakter. Bardzo szybko też okazało się, że walory te są coraz bardziej zagrożone i że istnieje potrzeba ich ochrony.

Stąd w latach 80. XIX wieku pojawiły się pierwsze koncepcje objęcia Tatr ochroną w formie parku narodowego na wzór pierwszego w świecie amerykańskiego parku narodowego w Yellowstone. Z różnych jednak powodów (własnościowych, finansowych) idea parku narodowego nie mogła być przez dziesięciolecia zrealizowana.

Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy został utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 1955 roku.

Powierzchnia parku wynosi 21197 ha i pod tym względem zaliczany jest do jednych z większych parków narodowych w Polsce. Około 70 proc. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 11,5 tys. ha powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. Ochrona ścisła polega na ochronie procesów zachodzących w środowisku naturalnym.

Jedynym i podstawowym celem działania Tatrzańskiego Parku Narodowego jest ochrona przyrody Tatr. Ponadto park spełnia różnorodne funkcje społeczne, które jednak są podporządkowane temu celowi i podlegają odpowiednim ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących na terenie TPN.

źródło: Mennica Polska / tpn.pl / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!