Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 zł, Złota moneta bulionowa Orzeł bielik (1/4 uncji)
previous next contents

numizmatyka

Złote monety bulionowe - alternatywny sposób inwestowania i bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Złoto, które w tym roku ustanowiło nowy rekord cenowy wszech czasów, to idealne zabezpieczenie przed inflacją, a przy załamaniu indeksów na światowych giełdach - wyśmienita alternatywa dla inwestorów.

Stan zachowania: I (menniczy)
Nominał:
100 zł
Waga: 7,78 g - 1/4 uncji (1/4 oz)
Rant: gładki
Stop: złoto - Au próby 999,9
Średnica: 22,00 mm
Producent: Mennica Polska S.A.

"Kłamać zdarza się rządom, bankierom,
a czasem nawet audytorom.
Tylko złoto mówi prawdę".

Lord Rees - Mogg

Złota moneta bulionowa zabezpieczona jest plastikowym opakowaniem typu CertiCard, zawierającym wystawiony przez Narodowy Bank Polski zafoliowany certyfikat autentyczności, który zawiera dane techniczne monety oraz krótki opis. Ta złota moneta bulionowa o nominale 100 zł zawiera 1/4 uncji czystego złota o próbie 999,9.

Inwestowanie w złoto to inwestycja długoterminowa. Warto bowiem przyjrzeć się wykresom cen złota za ostatni rok, pięć lub dziesięć lat. Poniższy wykres dotyczy wzrostu cen złota z okresu ostatnich 10 lat.
Wniosek jest prosty: inwestowanie w złoto to prosty i bezpieczny sposób dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, gdyż ceny złota nieustannie rosną.Awers: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wokół orła przerywana linia okręgu oraz nieregularny ornament z perełek. Pod orłem napis: 100 ZŁ. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji. Przy obrzeżu stylizowane nieregularności bicia.
Rewers: Stylizowana sylwetka orła bielika. Pod orłem napis w dwóch liniach: 1/4 UNCJI / CZYSTEGO ZŁOTA. Z prawej strony oznaczenie próby złota: 9999. U góry po obu stronach orła nieregularne ornamenty z perełek i linii. Przy obrzeżu stylizowane nieregularności bicia.
Projektant: Roussanka Nowakowska

Orzeł bielik to seria złotych monet próby 999,9 emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Emisję tych monet rozpoczęto na podstawie zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 12 czerwca 1995 r. Na rewersie przedstawiony jest stylizowana sylwetka bielika oraz informacja o masie monety. Na awersie widnieje godło RP oraz nominał. Brzeg jest gładki. Monety pakowane są w specjalne plastikowe opakowania CertiCard. Do monety dołączony jest certyfikat wraz z danymi technicznymi oraz krótkim opisem. Dostępne nominały to: * 50 zł o masie 0,1 oz i średnicy 18,0 mm, * 100 zł - 0,25 oz, 22,0 mm, * 200 zł - 0,5 oz, 27,0 mm, * 500 zł - 1 oz (31,16 g), 32,0 mm.

Nakład monety jest nieznany, ponieważ NBP ma prawo bić te monety do końca roku, w zależności od zapotrzebowania klientów. Dla przykładu - złotych monet bulionowych Orzeł bielik o nominale 50 zł wszystkich roczników wybito łącznie tylko 22 100 sztuk.
W roku 2007 wybito jedynie:
50 zł „Orzeł bielik” - 1/10 oz. - ostateczna wielkość emisji w 2007 roku - 2.000 szt.
100 zł „Orzeł bielik” - 1/4 oz. - ostateczna wielkość emisji w 2007 roku - 1.500 szt.
200 zł „Orzeł bielik” - 1/2 oz. - ostateczna wielkość emisji w 2007 roku - 1.500 szt.
500 zł „Orzeł bielik” - 1 oz. - ostateczna wielkość emisji w 2007 roku - 2.500 szt.
Porównując tą ilość monet do nakładu nawet pojedynczych monet srebrnych (np. z serii ze zwierzętami), to bardzo mała ilość. Inwestowanie w monety bulionowe to rozsądna inwestycja z uwagi na fakt, iż ponadczasowy król metali - złoto wciąż zyskuje na wartości, nakłady tych monet są niskie, a ceny przystępne.

"Kiedy przemawia złoto, elokwencja jest bezsilna."
Erazm z Rotterdamu

ZALETY INWESTOWANIA W ZŁOTO

Złoto - kruszec z tradycjami, zwany jest lokatą marzeń i obsesji. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których powinno się inwestować w złoto. Jakie są zatem zalety inwestowania w złoto? Przybliżmy zatem w kilku punktach specyfikę inwestowania w ten szlachetny kruszec:
1) złoto - w przeciwieństwie do waluty papierowej - nie jest zależne od: inflacji, wahania kursów walut, kryzysów rządów, jak też renomy prywatnych firm; złoto - jako lokata bezpiecznie przechowująca wartość pieniądza - doskonale nadaje się bowiem na element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, gdyż cenę złota determinują zupełnie inne mechanizmy, niezależne od koniunktury na rynkach giełdowych; eksperci radzą, by zawsze 5-10% swoich oszczędności lokować właśnie w złoto,
2) złoto - to niezwykły metal - surowiec, jak też środek gromadzenia bogactwa, który w świecie finansów jest traktowany, jako piąta wśród najważniejszych walut (po dolarze amerykańskim, euro, japońskim jenie i brytyjskim funcie szterlingu), a w praktyce jako uniwersalny środek płatniczy, rozpoznawalna i łatwo wymienialna waluta, akceptowalna w każdej epoce i miejscu forma kapitału, jedyna globalna waluta świata, przedmiot obrotu przez całą dobę na całym świecie, gdyż złoto można spieniężyć w dowolnych częściach, w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu na świecie,
3) złoto - to gwarancja długotrwałej stabilności pomimo zmiennego kursu, gdyż wartość złota stale rośnie w związku z coraz to większym zapotrzebowaniem na ten metal szlachetny ze strony nowoczesnych technologii,
4) złoto - to trwała, łatwa do ukrycia i niemal niezniszczalna waluta, gdyż w przeciwieństwie do waluty papierowej - jako wieczny aktyw jest odporny na destrukcyjne działanie kataklizmów, wojen i kryzysów ekonomicznych,
5) złoto - to zawsze realna wartość umożliwiająca przetrwanie finansowe w czasach kryzysów gospodarczych, czy konfliktów zbrojnych,
6) złoto - to unikalny aktyw, ponieważ jest ono realne i płynne, zaś jego wysoka wartość w każdym gramie, czyli rzeczywista lokata kapitału w postaci kruszcu sprawia, iż jest to realny, a nie wirtualny zysk, jaki obiecują instytucje finansowe,
7) złoto - to twarda waluta, odporna na dekoniunkturę i różnego rodzaju zawirowania rynkowe, dlatego właśnie banki centralne wielu krajów gromadzą rezerwy finansowe w tym kruszcu, a więc lokaty największych potęg gospodarczych świata oparte są o parytet złota, którego rezerwy gromadzone są w skarbcach przede wszystkim w celu ochrony w warunkach kryzysu gospodarczego,
8) złoto - to lokata kapitału, w przypadku której nie trzeba płacić podatku za samo posiadanie złota, w odróżnieniu od innych form oszczędzania - np. lokat bankowych,
9) złoto - to najprostszy sposób międzypokoleniowego przekazywania rodzinnego majątku,
10) złoto - to fundament wszelkich inwestycji, które pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość, jak też gwarancja wypłacalności jako przedmiot obrotu handlowego prawie na całym świecie.

Podsumowując, należy podkreślić, że przyjemność obcowania z magią złota, połączona z dużym potencjałem zyskowności czyni inwestycje w złoto nobilitującymi i ekskluzywnymi. Należy także z całą stanowczością stwierdzić, że złoto jest ponadnarodowym i ponadczasowym szlachetnym kruszcem, zaś inwestowanie w złoto to bezpieczeństwo i finansowy sukces.

Inwestycja w złoto to inwestycja, która zawsze się opłaci !

"Złoto towarzyszy ludzkości od czasów Aleksandra.
Jeżeli ma się tak dobrze od dwóch tysięcy lat,
to nie z powodu przesądu lub błędnej teorii."
Bernard Baruch

Bielik (Haliaeetus albicilla) - gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący północną, środkową i wschodnią Europę, Islandię, Grenlandię oraz Azję na północ od Himalajów. W Polsce nieliczny ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy kraju (450-500 par) - najliczniej występuje w rejonie Zalewu Szczecińskiego w lasach na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy) i w Puszczy Wkrzańskiej na Równinie Polickiej, jak również w Dolinie Baryczy. Powszechnie błędnie uważany za orła. Przyjmuje się, iż to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski.Cechy gatunku
Samice są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic między płciami. Grzbiet i brzuch ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jasna. Ptaki młode są całe ciemnobrunatne. Ogon krótki, układający się w wachlarz, klinowaty, z każdym rokiem staje się jaśniejszy, by po 5-6 latach stać się śnieżnobiały. Dziób ciemny u młodych, jaśnieje z wiekiem do jasnożółtego lub koloru kości słoniowej, woskówka żółta. Nogi żółte, skok do połowy nieopierzony.
Wymiary:
dł. ciała ok. 85-95 cm, rozpiętość skrzydeł: samce do 220 cm, samice do 240 cm, waga: samce 3,5-4,5 kg, samice 4-6 kg.
Biotop
Starodrzewy w pobliżu dużych, otwartych zbiorników wodnych. Osobniki przed osiągnięciem dojrzałości (5. rok życia) koczują.
Gniazdo
Na drzewie, w pobliżu pnia. Zazwyczaj jedna para buduje ich kilka.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając dwa jaja (rzadko od 1 do 4) w marcu lub kwietniu.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 40 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 70 dniach.
Pożywienie
Głównie ryby - duże leszcze, karpie, ale też szczupaki. Poluje również na ptaki (przede wszystkim wodne, do wielkości czapli/gęsi włącznie). Sporadycznie łowi ssaki. Zimą wzrasta udział ptaków w diecie. Przy braku świeżej zdobyczy zjadana jest również padlina.
Zagrożenia
Obecnie głównie utrata miejsc gniazdowych, spowodowana rekreacyjną zabudową brzegów rzek i jezior oraz kurczeniem się powierzchni starych drzewostanów. Gniazda bielików potrzebują mocnych drzew jako podstawy. Nawet stuletnie drzewa nie zawsze spełniają te warunki. Oprócz tego bieliki często giną rozbijając się o napowietrzne linie energetyczne.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) - w promieniu do 500 m od gniazda.
źródło: Narodowy Bank Polski / Mennica Polska S.A. / kitco / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!