Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 Euro x 2, Dwie złote monety z serii Korony Habsburgów + WYSYŁKA GRATIS
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Narodowy Bank Austrii
Stan zachowania monet: I (menniczy)

Urzekające detalami złote monety kolekcjonerskie -
dwie spośród pięciu z ciekawej serii "Korony Habsburgów". Europejska historia uwieczniona na wieki w szlachetnym, iście królewskim kruszcu, wciąż zyskującym na wartości!
Seria: "Korony Habsburgów"
Series: "Die Kronen der Habsburger"

Stan zachowania monet: I (menniczy)
Kraj:
Austria (Country: Austria)
Producent:
Mennica Austrii (Producer: Austrian Mint)
Nominał: 100 Euro (Face Value: 100 Euro)
Waga: 16 g (Weight: 16 g)
Średnica: 30 mm (Diameter: 30 mm)
Złoto: Au 986 Au (Gold: .986 Au)
Stempel:
lustrzany (proof)
Krawędź: zwykła (Edge: plain)
Nakład:
30.000 szt. (Mintage: 30.000 pcs)
Rok emisji: 2008 r. i 2009 r. (Year of issue: 2008 and 2009)
W zestawie znajdują się: dwie złote monety kolekcjonerskie w kapsułach ochronnych, dwie szpile z wizerunkiem koron, dwa indywidualnie numerowane certyfikaty autentyczności, dwa gustowne etui w złotym kolorze, dwa etui ochronne w kolorze białym

100 Euro, Korony Habsburgów - Korona Arcyksięcia, 2009
Korona cesarska
 
Ponadczasowy portret majestatycznego monarchy. Kuszący blask szlachetnego kruszcu.

Ponad tysiącletnia europejska historia, która pozostawiła ślad na złotych monetach kolekcjonerskich...

Początek nowej, prestiżowej serii złotych monet kolekcjonerskich dokumentujących europejską historię. 

Te urzekające detalami złote monety kolekcjonerskie wybite zostały przez Austrian Mint - renomowaną mennicę o ponad 800-letniej tradycji numizmatycznej.

Do złotych monet dołączone są certyfikaty autentyczności mennicy Austrian Mint, które potwierdzają specyfikację monet. Zaletą jest to, że certyfikaty są indywidualnie numerowane, co podnosi rangę i prestiż monet!

Na złotych monetach uwiecznione są wyjątkowe skarby historyczne i jedne z najważniejszych symboli władzy w historii - korony władców państw europejskich.

Wizerunki władców, jak też królewskie korony zostały wyryte z ogromną precyzją i kunsztem mincerskim na unikalnych, złotych krążkach o średnicy 30 mm każdy.

W skład tej ciekawej serii wchodzić będą złote monety kolekcjonerskie:
  • Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Otton I Wielki - emisja: 5.11.2008 r.
  • Korona Arcyksięcia austriackiego - emisja: 4.11.2009 r.
  • Korona Świętego Stefana (Węgry) - emisja: 10.11.2010 r.
  • Korona Świętego Wacława (Czechy) - emisja: 9.11.2011 r.
  • Korona Cesarza Austrii - emisja: 11.2012 r.
Blasku złotym monetom dodaje stempel lustrzany.


100 Euro, Korony Habsburgów - Otton I Wielki (936-973), 2008
Pożądaną, pierwszą emisją spośród pięciu z serii "Korony Habsburgów" jest najnowsza złota moneta kolekcjonerska z Austrii o nominale 100 Euro "Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego"Uwiecznia ona jeden z najważniejszych symboli władzy w historii - koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Na awersie złotej monety znajduje się przepiękna, cesarska korona, zaś na rewersie uwieczniono wizerunek cesarza Ottona I.

Misternie wykonana oryginalna korona Ottona I Wielkiego, jest połączeniem
złota, pereł i kamieni szlachetnych, oraz wizerunków scen biblijnych. Została ona wykonana z okazji koronacji Ottona I na cesarza rzymskiego przez papieża w roku 962. To epokowe wydarzenie uważa się za datę powstania Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Korona Ottona I wykorzystywana była wyłącznie do koronacji cesarzy. Obecnie przechowywana jest w skarbcu cesarskim w Wiedniu, w Austrii.


Druga spośród pięciu złotych monet kolekcjonerskich "Korona Arcyksięcia" na awersie przedstawia umieszczoną na poduszce z aksamitu piękną koronę austriackiego arcyksięcia. Oryginalny złoty diadem z ośmioma szczytami zwieńczony jest dwoma perłowymi łukami z dużym szafirem i krzyżem w centrum.

Rewers monety ukazuje procesję, podczas której oddany zostaje hołd władcy. Orszak podąża z wiedeńskiej Katedry Świętego Szczepana do Hofburga, czyli pałacu władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII wieku do roku 1918.

Zabytkowa katedra została zbudowana w latach 1230 - 1263 w stylu późnoromańskim, a następnie ją rozbudowywano od XIV do początku XVI wieku. Wówczas to katedra otrzymała obecną gotycką formę. Jest to jedna z największych świątyń europejskich: jej długość wynosi 107, a szerokość 34 metry.

Obecnie Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu to najważniejsza i jedna z najstarszych świątyń w stolicy Austrii, duma i jeden z symboli Wiednia. Wznosząca się pośrodku Placu Świętego Szczepana w sercu najstarszej części miasta - katedra znana jest z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. To także ważny ośrodek kultu maryjnego. W południowej nawie znajduje się bowiem cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs.


Europejska historia uwieczniona na wieki w szlachetnym, iście królewskim kruszcu - złocie wysokiej próby, wciąż zyskującym na wartości!

Kolejna moneta z tej ciekawej serii historycznej - Korona Świętego Stefana - króla Węgier - zostanie wyemitowana 10 listopada 2010 roku. 

Dodatkowo w Austrian Mint zaprojektowano przeznaczoną specjalnie do całej serii ekskluzywną kasetę, która widoczna jest na ostatnim zdjęciu. Nie wchodzi ona w skład tego produktu - można ją zakupić  jako osobny produkt. To wykładane aksamitem w iście królewskim kolorze estetyczne etui pomieści całą kolekcję pięciu złotych monet kolekcjonerskich.

źródło: Austrian Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!