Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
Kolekcja - 7 Cudów Antycznego Świata, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Palau
Stan zachowania monet:
I (menniczy)

Urzekająca tematyką i precyzją wykonania kolekcja 7 monet prezentująca 7 cudów antycznego świata: Piramidę Cheopsa w Gizie, Wiszące ogrody Semiramidy, Posąg Zeusa, Świątynię Artemidy w Efezie, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos z Rodos i Latarnię Morską w Aleksandrii.

Kolekcja: Siedem Cudów Starożytnego Świata

Emitent
:
Palau 
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 1 dolarów (ang. 1 dollar)
Stop: CuNi platerowane srebrem Ag 925
Stempel: lustrzanopodobny
Techniki dodatkowe: tampodruk
Średnica: 38,61 mm
Waga
: 27 g

Wielkość emisji: 5000 szt.
Rok emisji:
2009 r.

Niezwykłe budowle i dzieła sztuki antycznego świata - uwiecznione na urzekających detalami 7 monetach z dodającym uroku tampodrukiem z kolekcji

"7 Cudów Antycznego Świata"
"Antique 7 Wonders of the World" 

Na kunsztownie wykonanych monetach o ciekawych projektach uwiecznione zostały:
Zestaw 7 monet umieszczony jest w atrakcyjnym etui prezentacyjnym, w którym monety ułożone są w kształcie cyfry 7, co podkreśla tematykę monet.

Najstarsza lista cudów świata powstała ok. 450 przed naszą erą, co przypisuje się Herodotowi. Aktualna lista 7 cudów starożytnego świata została skompilowana przez greckiego poetę - Antypater z Sydonu.

Cyfra 7 miała  w europejskim  starożytnym świecie szczególne znaczenie symboliczne. Siódemka była bowiem uważana za "kompletną" i świętą.

Lista 7 antycznych cudów obejmuje następujące cuda świata: Piramida Cheopsa, Wiszące ogrody Semiramidy, Posąg Zeusa, Świątynia Artemidy w Efezie, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos z Rodos i Latarnia Morska w Aleksandrii.

Do czasów współczesnych zachowała się jedynie Wielka Piramida w Gizie, która stanowi niesamowitą zagadkę architektoniczną. Egipska piramida zachwyca archeologów, jak też zwiedzających turystów swoim rozmachem i zadziwia technologią wykonania w ówczesnych czasach.

Pozostałe sześć konstrukcji zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi, pożary  lub wandalizm. Niestety zachowało  się tylko kilka ilustracji tych budowli. Dzisiaj archeolodzy nawet nie wiedzą dokładnie, gdzie te cuda świata się znajdowały, ani  jak dokładnie wyglądały.

W tym urzekającym detalami zestawie 7 monet "Wonders of the Ancient World" są one zaprezentowane w ciekawy sposób.

Numizmatyka to nie tylko sztuka,
ale także prawdziwa nauka!


Niezwykłe budowle i dzieła sztuki antycznego świata uwiecznione na monetach:

previous next contents

Valid HTML 4.0!