Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
50 c, Rafa koralowa - Australopławikonik / The reef - Australian sea life - Leafy Sea Dragon, 2009
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Australia
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Leafy Sea Dragon, czyli Australopławikonik - srebrna moneta kolekcjonerska o popularnej tematyce zwierząt, 2 spośród 5 z ciekawej serii prezentującej fascynujące życie rafy koralowej i bogactwo podwodnego świata.
Seria: "Rafa koralowa"
"The Reef - Australian see life" series


Kraj:
Australia
Producent: Mennica Perth Mint
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 50 centów (0,5 AUD - 50 cents)
Srebro: Ag 999
Techniki dodatkowe: tampodruk

Stempel: lustrzany
Rant: ząbkowany
Średnica: 36 mm
Waga: 0,5 oz
Nakład:
10.000 szt. !
Data emisji:
30.11.2009 r. 
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, stylowe etui, opakowanie z ciekawym wizerunkiem, indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności !

Fascynujące życie rafy koralowej !
Bogactwo podwodnego świata !

Powiew oceanu w Twojej kolekcji monet !

Leafy Sea Dragon, czyli Australopławikonik, określany też jako Smok morski - srebrna moneta kolekcjonerska z dodającym uroku i podkreślającym tematykę kolorowym tampodrukiem.

Jest to 2 spośród 5 monet kolekcjonerskich z ciekawej serii The Reef (Rafa koralowa) o
niskim nakładzie i popularnej wśród kolekcjonerów tematyce dotyczącej zwierząt.

Monety z serii
The Reef - Australian see life będą emitowane co dwa miesiące.

Gratka dla kolekcjonerów, niesamowita atrakcja dla osób pasjonujących się fauną podwodnego świata i rozkoszujących się nurkowaniem w głębiach wód.


Hipnotyzujący hołd oddany najbardziej egzotycznym mieszkańcom oceanów i rafy koralowej:

 • Lionfish (emisja: 9.2009 r.)
 • Leafy Sea Dragon (emisja: 11.2009 r.)
 • Clownfish (emisja: 1.2010 r.)
 • Seahorse (emisja: 3.2010 r.)
 • Moray Eel (emisja: 5. 2010 r.)
Piękna moneta wykonana z czystego srebra, rzadki temat, ciekawy i niecodzienny motyw, niski nakład, efektowne opakowanie - to cechy dobrej monety kolekcjonerskiej, o których zawsze pamiętają w renomowanej australijskiej mennicy Perth Mint.

50 c, Rafa koralowa - Australopławikonik / The reef - Australian sea life - Leafy Sea Dragon, 2009
Smok morski (Leafy Sea Dragon)

Australopławikonik (Smok morski) 
(Leafy Sea Dragon) - ryba ta występuje tylko i wyłącznie w Południowej Australii. Jest bliskim krewnym koników morskich, choć różni się większymi rozmiarami ciała i liściastymi wypustkami. Wypustki te nie służą do poruszania się, lecz jedynie do maskowania w środowisku. Leafy Sea Dragon posiada na głowie i w górnej części ogona małe, przezroczyste płetwy do poruszania się, ale prawie ich nie używa, poddając się raczej prądom wody, co tym bardziej potęguje wrażenie, że patrzy się na kępkę alg, a nie na smoka morskiego. Choć bardzo dobrze maskuje się i ciężko go znaleźć, to jest to gatunek na wyginięciu. Z uwagi na zagrożenie wyginięciem, prawo australijskie chroni tę rybkę, stąd nawet jej eksport w celach akwarystycznych jest prawnie regulowany.

Dragony żywią się unoszącym się w wodzie zoo- i fitoplanktonem.
Ciekawostką jest to, że w przeciwieństwie do innych zwierząt, to samiec rodzi potomstwo, co ma miejsce w okresie od od 2-5 miesięcy od czasu zapłodnienia. Samiec najpierw zapładnia samicę, a potem ona mu przekazuje ikrę. Młode rodzi zatem samiec z ikry, którą samica składa w jego torbie. Jaj przeważnie jest ok. 250, ale dorosły wiek (na co potrzeba 2 lat) osiąga jedynie 5 % narybku. Dorosła ryba może mierzyć nawet 45 cm.

Zatrważające jest to, że rafy koralowe stopniowo wymierają, znikając z dna oceanów. Według najnowszego raportu Międzynarodowego Towarzystwa na rzecz Raf Koralowych - w wyniku działalności człowieka nieodwracalnie zniszczonych zostało 19% raf, a ich zanikanie będzie nadal postępować tak, że za 40 lat zostaną
niestety tylko ich resztki. Zagrożone mogą zatem zostać gatunki zwierząt zamieszkujące rafy koralowe, w tym te uwiecznione na srebrnych monetach z serii "Rafa koralowa".

Srebrna moneta kolekcjonerska Leafy Sea Dragon:

 • 2009 50c Leafy Sea Dragon 1/2oz Silver Proof - spektakularny początek nowej, fantastycznej serii, emitowanej od września 2009 roku do maja 2010 roku przez renomowaną australijską mennicę Perth Mint! Urzekająca tematyka wszystkich 5 monet z serii widoczna jest na ostatnich dwóch zdjęciach.
 • Wyjątkowe dzieło sztuki numizmatycznej, które stanowi unikalne połączenie mozolnej pracy projektanta, talentu mincerzy, wielu etapów precyzyjnej produkcji monety oraz szlachetnego kruszcu w postaci srebra najwyższej próby!
 • Znakomita okazja do skompletowania atrakcyjnej, ekskluzywnej kolekcji srebrnych monet w ciągu zaledwie kilku miesięcy, w związku z czym warto pominąć żadnego elementu Australian Sea Life Series.
 • W zestawie wraz ze srebrną monetą znajduje się: indywidualnie numerowany certyfikat autentyczności, stylowe etui oraz ilustrowane opakowanie.
 • Atrakcją jest też to, że opakowania całej kolekcji po zestawieniu ze sobą tworzą wielobarwny obraz, prezentujący fascynujący świat rafy koralowej.
 • Moneta wybita z 1 uncji czystego srebra Ag próby 999 stemplem lustrzanym proof!
 • Barwiony kolorową metodą tampodruku rewers, który przyciąga uwagę, wiernie oddając wizerunek mieszkańca rafy koralowej.
 • Moneta posiada status prawnego środka płatniczego. Została wyemitowana jako prawny środek płatniczy Australii. Na awersie monety widnieje wizerunek Queen Elizabeth II.
 • Tych monet nie wystarczy dla wszystkich! Zostały one wyemitowane w limitowanej ilości, liczącej 10.000 sztuk, o czym zaświadcza certyfikat autentyczności mennicy Perth Mint, który - co jest bardzo ważne - jest indywidualnie numerowany!
 źródło: Mennica Perth Mint / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!