Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
2 zł, 200-lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego, 1997
previous next contents

numizmatyka

Moneta obiegowa Nordic Gold, która upamiętnia Pawła Edmunda Strzeleckiego - polskiego podróżnika, geologa i geografa.

Moneta obiegowa 2 zł, 200-lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego, 1997

Nominał: 2 zł
Metal: stop CuAl5Zn5Sn1
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Waga: 8,15 g
Wielkość emisji: 420.000 szt.
Data emisji monety: 17.11.1997 r.

Moneta obiegowa Nordic Gold upamiętniająca 200-lecie urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego - polskiego podróżnika, geologa i geografa.

Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie k. Poznania, zm. 6 października 1873 w Londynie) - polski podróżnik, geolog, geograf. Badacz Australii.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w Głuszynie (obecnie część Poznania) w rodzinie zubożałego szlachcica herbu Oksza. Jego ojciec Franciszek Strzelecki pochodził prawdopodobnie ze wsi Strzelce Wielkie, będącej niegdyś własnością Mikołaja Wątróbki Strzeleckiego, leżącej w widłach Wisły i Sanu na Nizinie Sandomierskiej. Studiował geografię i geologię w Heidelbergu i Edynburgu (informacja nie zweryfikowana). Od dzieciństwa marzył o podróżach. Zakochał się w Adynie, lecz pan Turno odmówił mu ręki swej córki. Na wschodzie kraju przez kilka lat zarządzał wielkimi majątkami księcia Franciszka Sapiehy, zbierając kapitał na swe zamierzone podróże.

W latach 1812-1816 zniknął z rodzinnego domu, a odnalazł go przypadkiem w Krakowie jego starszy brat Piotr, wracający z kampanii napoleońskiej. Po śmierci Franciszka Sapiehy w 1829 otrzymał Strzelecki wielki majątek, który pozwolił mu na późniejsze wieloletnie podróże po całym świecie. Niektóre źródła podają, że w obawie przed represjami po upadku powstania listopadowego w 1831 Strzelecki opuścił Polskę. Nieszczęśliwy finał romansu z Adyną, a zwłaszcza ich nieudana wspólna ucieczka, skłoniły Pawła do wyjazdu z kraju. W 1834 wyruszył z Liverpoolu w 9-letnią podróż dookoła Ziemi.

W trakcie tej podróży:
* 1834-1835 prowadził wielotematyczne badania przyrodnicze w Ameryce Północnej (Appalachy, Floryda, Meksyk). Najważniejsze odkrycia z tego okresu to złoża rud miedzi w Kanadzie (nad jeziorem Ontario). W Ameryce Południowej badał natomiast tamtejsze wulkany i złoża surowców mineralnych (Argentyna, Peru, Ekwador).
* 1836 prowadził badania geologiczne i obserwacje meteorologiczne w Ameryce Południowej (Brazylia, Urugwaj, Chile).
* w roku 1838 kontynuował badania na Hawajach i wyspach Polinezji.
* lata 1839-1843 to okres eksploracji Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu - Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki (Mt. Kosciuszko).

Po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, nazwaną przez siebie Gippsland. Okazało się też, że odkryta przez niego dolina Latrobe obfituje w pokłady węgla brunatnego, ropy naftowej i złota. Strzelecki opracował też szczegółową i pierwszą tak dokładną mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii. W 1843 (październik) powrócił do Europy. W 1845 wydał w Londynie pierwszą naukową książkę o Australii: "Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena". Był członkiem The Royal Society of London (od 1853).

W 1873 umarł w Londynie i został pochowany na cmentarzu Kensal Green. W 1977 jego prochy sprowadzono do kraju i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Upamiętnienie
Jego nazwiskiem nazwano w Australii pasmo górskie, 2 szczyty, jezioro, rzekę i miasteczko.
* Góry Strzeleckiego (Strzelecki Ranges) - Wiktoria * Góra Strzeleckiego (Mount Strzelecki) – 636 m n.p.m. – Terytorium Północne * Góra Strzeleckiego (Strzelecki Peak) – 756 m n.p.m. – Wyspa Flindersa * Rzeka Strzeleckiego (Strzelecki Creek) – 190 km dł. Australia Południowa * Pustynia Strzeleckiego (Strzelecki Desert) – na zachód od jeziora Eyre. * Rezerwat Przyrody Strzeleckiego (Strzelecki Regional Reserve) w obszarze Pustyni Strzeleckiego. * Miasteczko "Strzelecki". * W północnej Kanadzie znajdziemy też Zatokę Strzeleckiego
W 1997 Narodowy Bank Polski wyemitował komplet monet upamiętniający 2-setną rocznicę urodzin Strzeleckiego.
W 2002 w Perth, stolicy stanu Zachodnia Australia powstała organizacja polonijna Mt. Kosciuszko Inc, której celem jest przybliżenie zarówno postaci P.E. Strzeleckiego jak i jego osiągnięć w dziedzinie odkryć geograficznych na terenie Australii. Jest też jednym ze sponsorów ogólnoaustralijskiego konkursu pod nazwą National History Challenge.
W 2004 zorganizowana została wyprawa śladami Strzeleckiego. W ciągu 2 miesięcy jej uczestnicy przejechali ponad 15 tys. kilometrów w poszukiwaniu nazw i miejsc związanych z tym słynnym Polakiem. Reportaż z wyprawy został opublikowany w polskiej edycji magazynu National Geographic (marzec 2005).

Odznaczenia i wyróżnienia
Jako zasłużony podróżnik i odkrywca został uhonorowany wysokimi odznaczeniami oraz medalami angielskimi.
* 1846 Royal Geographical Society przyznaje mu Gold Founder's Medal (Złoty Medal Odkrywców).
* 1849 uhonorowany jako jeden z pierwszych cywili Orderem Łażni.
* 1860 Uniwersytet w Oxfordzie przyznaje mu honorowy doktorat prawa cywilnego.
* 1869 Królowa Wiktoria nadaje mu tytuł Rycerza Orderu św. Michała i św. Jerzego.

źródło: NBP / Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!