Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
100 dram, The Kings of Football - Królowie Futbolu - PELE, 2008
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania: I (menniczy)

Nowość - wyjątkowa atrakcja dla numizmatyków i pasjonatów piłki nożnej! Srebrna moneta - 1 spośród 11 z kolekcji "Królowie Futbolu", dedykowanej najbardziej znanym i wybitnym piłkarzom świata. Moneta projektu Roberta Kotowicza uwiecznia piłkarza wszech czasów, strzelca 1281 goli ujętych w statystykach FIFA, ambasadora światowego futbolu - Czarną Perłę, czyli napastnika PELE.


Kolekcja: Srebrne monety o tematyce sportowej
Seria:
"Królowie Futbolu" ("The Kings of Football")

Kraj: Republika Armenii
Emitent
: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał:
100 dram
Srebro:
Ag 925
Techniki dodatkowe: tampodruk
Stempel: lustrzany
Waga:
28,28 g
Średnica:
38,61 mm

Krawędź:
gładka
Nakład
: do 200.000 szt.
Data emisji:
1.10.2008 r.
Projektant:
Robert Kotowicz
W zestawie: srebrna moneta kolekcjonerska w kapsule ochronnej, certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej

Nowość! Srebrna moneta kolekcjonerska z tampodrukiem o nominale 100 dram - pierwsza z ciekawej, międzynarodowej serii srebrnych monet o tematyce piłkarskiej, upamiętniającej gwiazdy światowego futbolu.

W zestawie znajduje się certyfikat autentyczności Mennicy Polskiej w języku angielskim i ormiańskim, zawierający dane na temat monet, jak też wizerunek i życiorys piłkarza oraz logo całej serii monet. www.numizmatyczny.pl

Na srebrnej monecie uwieczniony został ambasador piłki nożnej na świecie - Pele.


W ramach serii srebrnych monet kolekcjonerskich o sportowej tematyce "Kings of Football" na przestrzeni kilku lat zostaną wyemitowane monety z wizerunkami największych sław piłki nożnej na świecie.

Na 20 srebrnych monetach z tej serii zostaną uwiecznione gwiazdy - królowie światowego futbolu, takie jak:
Producentem monet jest Mennica Polska - firma o dumnej i bogatej tradycji, cieszącej się szacunkiem i zaufaniem wielu pokoleń klientów.

Do monety można osobno dokupić atrakcyjne, okrągłe etui, estetycznie komponujące się tematycznie z całością zestawu. Kojarzy się ono z piłką nożną i nawiązuje tematycznie do serii monet "Kings of Football" dzięki logo całej serii, które występuje na awersach poszczególnych monet, jak i na wieczku etui.


Etui dostępne jest TUTAJ. www.numizmatyczny.pl

W środkowej części rewersu monety przedstawiono wizerunek Pele - byłego brazylijskiego piłkarza piłki nożnej - gracza znanego jako największego piłkarza wszech czasów. Jest on bowiem jedynym graczem na świecie, dzięki któremu drużyna zdobyła trzy Puchary Świata (1958, 1962, 1970).

Pele strzelił łącznie 1281 goli, które są uznane przez FIFA jako największa liczba goli osiągnięta wśród profesjonalnych piłkarzy. W grudniu 1999 roku, FIFA nadała Pele przydomek "Najlepszy piłkarz wszech czasów", uznając go również ambasadorem piłkarskim na świecie.
 
Rewers: w górnej części monety, na skraju znajduje się półokrągły napis: "Pele" (pseudonim piłkarza), zaś w dolnej części monety faksymile podpisu Pele. W tle znajduje się stylizowana flaga narodowa Brazylii oraz wizerunek piłki.

This silver commemorative coin with nominal value Dram 100, issued by the Central Bank of Armenia, is dedicated to Pele. The coin has been issued under the International Program “The Kings of Football”.

Pele (Edson Arantes do Nascimento, born October 23, 1940) is a former Brazilian football-player known as the greatest footballer of all time. He is the only player in the world to have three World Cup (1958, 1962, 1970) gold medals. Pele’s 1281 goals are recognized by FIFA as the highest total achieved by a professional footballer. In December 2000, FIFA named Pele “Footballer of the Century”, also declaring him the football ambassador of the world.

The coin issued with colored inks. Designed by Robert Kotowich. Minted in the Mint of Poland.

The central part of the coin depicts an image of the Pele - a former Brazilian football-player known as the greatest footballer of all time. He is the only player in the world to have three World Cup (1958, 1962, 1970) gold medals. Pele’s 1281 goals are recognized by FIFA as the highest total achieved by a professional footballer. In December 1999, FIFA named Pele "Footballer of the Century", also declaring him the football ambassador of the world. At the top on the edge, a semicircular inscription: "Pele" (pseudonym of the player); at the bottom, a hand signature of the Pele. On the background, a stylized national flag of Brazil with an image of a ball.


Edison Arantes do Nascimento - Pelé (ur. 23 października 1940 r. w Três Corações) - brazylijski piłkarz uważany za najlepszego zawodnika wszech czasów.

Biografia
Pele od urodzenia był związany z futbolem. Jego ojciec był środkowym napastnikiem, lecz kontuzja uniemożliwiła mu kontynuowanie kariery. Jego rodzina nie należała do zamożnych i jako chłopiec dorabiał jako pucybut. Pelego poznał były reprezentant Brazylii, Waldemar de Brito i zachwycony jego talentem, uczynił go piłkarzem Santos FC, gdzie zadebiutował w wieku 15 lat.

W wieku 17 lat zadebiutował w reprezentacji Brazylii w meczu z Argentyną. Mimo młodego wieku został zabrany na Mistrzostwa Świata w 1958 roku w Szwecji. Początek tych mistrzostw Brazylia z Pele na ławce rezerwowych grała słabo. Wtedy trener Feola postanowił zaryzykować i wystawił go do pierwszego składu. Jego gra wprawiła kibiców w zachwyt, zaś Brazylia wygrała mistrzostwa. W nagrodę za występ dostał od państwa nowy samochód. Po mistrzostwach, jako gwiazda Santosu zdobywał mistrzostwa stanu Sao Paolo. Na kolejnych Mistrzostwach Świata w Chille zagrał tylko w dwóch meczach, gdyż doznał kontuzji. Mistrzostwa Świata w Anglii były w wykonaniu Brazylijczyków bardzo nieudane, a sam Pele nie mógł rozwinąć skrzydeł, gdyż padał ofiarą fauli.

Na kolejne Mistrzostwa Świata w Meksyku, mimo deklaracji, że na nich nie wystąpi, pojechał. Zdobył tam mistrzostwo, a drużyna, w której grał uchodzi za jedna z najlepszych w historii. Po zakończeniu mistrzostw zrezygnował z występów w reprezentacji. W 1974 roku Pele zdecydował o zakończeniu kariery. Pożegnalny mecz oglądało z trybun ponad 200 tys. kibiców. Po pewnym czasie postanowił kontynuować karierę w klubie New York Cosmos, gdzie wówczas grali inni znani piłkarze.

Ostatni oficjalny mecz z jego udziałem odbył się 1 października 1977 roku. Spotkały się w nim drużyny: Cosmosu i Santosu, a w każdym z klubów rozegrał po jednej połowie. Po zakończeniu kariery został dyrektorem sportowym Santosu. W 1995 roku został ministrem sportu Brazylii. Stanowisko to sprawował 3 lata. Próbował swoich sił, jako komentator telewizyjny. Napisał książkę ze swoimi wspomnieniami. Grał w filmie "Ucieczka do zwycięstwa" reż. Johna Hustona. Wziął udział w promowaniu wielu firm. Były to m.in. PepsiCo, Coca Cola, MasterCard, Puma AG.

W 1999 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił go najlepszym sportowcem XX wieku. Pelé jest także Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. Został obdarzony tytułem Komandora Orderu Imperium brytyjskiego przez królową Elżbietę.

Osiągnięcia i rekordy
Pelé z 12 bramkami jest na czwartym miejscu listy najskuteczniejszych strzelców Mistrzostw Świata, zaraz po Ronaldo (15 goli), Gerdzie Mullerze (14 goli) i Justcie Fontaine (13 goli). Poza tym jest jedynym piłkarzem, który ze swoją drużyną aż trzykrotnie zdobywał Puchar Świata (1958, 1962, 1970). Karierę czynnego piłkarza zakończył mając na koncie 1281 goli strzelonych w 1363 meczach. Był autorem 92 hat-tricków. W jednym z meczów strzelił 8 bramek. W trakcie 92 meczów w reprezentacji Brazylii strzelił 77 bramek.

Oprócz trzykrotnego Pucharu Świata dwa razy zdobył Puchar Interkontynentalny i Klubowy Puchar Ameryki Południowej. W 1959 roku z reprezentacją zdobył 2 miejsce w Mistrzostwach Ameryki Południowej i tytuł króla strzelców.

Kluby:
* Brazylia Bauru AC (1952-1956) - klub juniorski, * Brazylia Santos FC (1956-1974), * Stany Zjednoczone New York Cosmos (1975-1977).

Sukcesy:
* Świat - Mistrzostwa Świata (1958) - 1 miejsce, * Świat - Mistrzostwa Świata (1962) - 1 miejsce, * Świat - Copa Libertadores (1962, 1963) - 2 x zwycięstwo, * Świat - Intercontinental Cup (1962, 1963) - 2 x zwycięstwo, * Świat - Mistrzostwa Świata (1970) - 1 miejsce, * Stany Zjednoczone NASL (1977) - zwycięstwo.

Armenia, Republika Armenii - państwo na Zakaukaziu, graniczące od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerbejdżańską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolica Armenii to obecnie Erywań, jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

źródło: Centralny Bank Republiki Armenii / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!