Sklep internetowy: www.numizmatyczny.pl
1 dolar, Kalendarz chiñski - Trzy ¦winki (Rok ¦wini 2007), 2006
previous next contents

numizmatyka

Emitent: Niue Island
Stan zachowania monety: I (menniczy)

Srebrna moneta kolekcjonerska z serii "Kalendarz chiñski" o nak³adzie 5.000 sztuk.

Seria: "Kalendarz chiñski"

Emitent:
Niue Island
Producent:
Mennica Polska S. A.

Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nomina³: 1 dolar (ang. 1 dollar)
Srebro: Ag 925, techniki dodatkowe: moneta oksydowana, tampodruk
Stempel: zwyk³y
¦rednica: 38,61 mm
Waga
: 28,28 g

Wielko¶æ emisji: 5.000 szt.
Rok emisji
: 2006 r.


Rok ¦wini 2007 (Year of the Pig 2007) - Trzy ¦winki z serii "Kalendarz chiñski" - srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 1 dolara i nak³adzie 5.000 sztuk.

Atrakcyjny temat i sztuka w najlepszym wydaniu w Twojej kolekcji ju¿ od dzi¶ !

Niue - wyspa koralowa na Oceanie Spokojnym, w Polinezji. Nazywana niekiedy "Ska³± Polinezji" (Rock of Polynesia). Po³o¿ona jest ok. 2400 km na pó³nocny wschód od Nowej Zelandii, w trójk±cie utworzonym przez Wyspy Cooka, Tonga oraz Samoa. Niue posiada status pañstwa stowarzyszonego z Now± Zelandi±. Na wyspie o powierzchni 260 km² mieszka zaledwie 2166 osób (2006). Stolic± Niue jest Alofi. Nazwa pochodzi od dwóch s³ów: 'niu' czyli 'palma kokosowa' oraz 'e' tzn. 'ogl±daæ, patrzeæ'. Na wyspie wychodzi gazeta Niue Star. Niue posiada domenê internetow± .nu. W okresie od 23 czerwca do 13 pa¼dziernika 2003 r. Niue by³o pierwszym terytorium na ¶wiecie oferuj±cym mieszkañcom oraz turystom darmowy dostêp do Internetu w technologii Wi-Fi na terenie ca³ego pañstwa.

Warunki naturalne Niue
Niue jest najwiêksz± na ¶wiecie wysp± koralow± (tzw. atol wyniesiony, charakteryzuj±cy siê wysokimi brzegami i obni¿eniem, po dawnej lagunie, wewn±trz wyspy). Jej powierzchnia jest nizinna, osi±ga wysoko¶æ do 67 m n.p.m. Po³o¿ona jest w odleg³o¶ci 2200 km od Nowej Zelandii. Wybrze¿e wyspy to zazwyczaj klif. D³ugo¶æ linii brzegowej wynosi 64 kilometry. Wyspa jest otoczona przez rafê koralow±. Na wyspie brak sta³ych rzek i wód powierzchniowych. Ok. 13% powierzchni wyspy to lasy tropikalne. Na Niue rosn± palmy kokosowe. Na obszarze wyspy ¿yj± liczne gatunki ptaków, owadów i ryb.

Klimat Niue
Na Niue wystêpuje klimat zwrotnikowy wilgotny, równomiernie ciep³y. ¦rednia temperatura roczna wynosi 25°C, a roczna suma opadów to w granicach 2000 - 2200 milimetrów. Od grudnia do kwietnia nad wysp± wiej± tajfuny, które przynosz± gwa³towne opady deszczu i powoduj± du¿e zniszczenie. Okresowo wystêpuj± równie¿ susze.

Ustrój polityczny Niue
Niue jest terytorium stowarzyszonym z Now± Zelandi±. Obowi±zuje konstytucja z 19.10.1974 r. G³ow± pañstwa jest przedstawiciel gubernatora Nowej Zelandii. Obron± i polityk± zagraniczn± wyspy zajmuje siê nowozelandzki rz±d. Sprawy wewnêtrzne le¿± w interesie parlamentu Niue - Assembly (w³adza ustawodawcza, zasiada w nim 20 cz³onków) i rz±du wyspy (w³adza wykonawcza). Stali mieszkañcy wyspy s± równie¿ pe³noprawnymi obywatelami Nowej Zelandii.

Historia Niue
Wyspa zosta³a odkryta w 1774 roku przez Jamesa Cooka i automatycznie sta³a siê brytyjska koloni±. W 1900 r. Niue zosta³a protektoratem brytyjskim. Rok pó¼niej administracja wyspy wpad³a w rêce Nowej Zelandii w ramach protektoratu Wysp Cooka. W roku 1903 wyspa Niue sta³a siê odrêbnym terytorium. W dniu 19.10.1974 r. Niue uzyska³a pe³n± autonomiê od Nowej Zelandii i zosta³a pañstwem stowarzyszonym z tym krajem. Tego samego dnia uchwalono konstytucjê. W styczniu 2004 r. Niue prze¿y³o atak cyklonu Heta, okre¶lanego jako najsilniejszy w ca³ej historii kraju. Wiatr wiej±cy z prêdko¶ci± przekraczaj±c± 300 km/h kompletnie zniszczy³ niemal wszystkie budynki i ca³± infrastrukturê. Wskutek kataklizmu zginê³a te¿ jedna osoba a kilkadziesi±t zosta³o rannych. Po tym zdarzeniu mieszkañcy Niue masowo zaczêli wyje¿d¿aæ z wyspy.

Gospodarka Niue
Produkt Narodowy Brutto wynosi 1 100 $/osobê (1994 r.). Struktura u¿ytkowania ziemi: grunty orne: 61%, u¿ytki zielone: 4%, lasy: 19%, inne (w tym nieu¿ytki): 16%. Ze wzglêdu na niski poziom gospodarczy i brak perspektyw czê¶æ mieszkañców emigruje w poszukiwaniu pracy - g³ównie do Nowej Zelandii. Pozostaj±cy trudni± siê plantacyjn± upraw± palmy kokosowej i bananów, które s± towarem eksportowym. Na w³asne potrzeby uprawia siê jam i taro. Niewiele hoduje siê byd³a, trzody chlewnej i drobiu. Powoli zaczyna rozwijaæ siê turystyka. Kontakty miejscowej ludno¶ci mo¿liwe s± dziêki obwodnicy biegn±cej wzd³u¿ wybrze¿a, natomiast transport zewnêtrzny, towarowy i pasa¿erski, zapewnia linia lotnicza ³±cz±ca stolicê z Now± Zelandi±. Kontrahentami w wymianie gospodarczej z Niue s±: Fid¿i, Wyspy Cooka, Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Stany Zjednoczone.
¼ród³o: Mennica Polska / Wikipedia

previous next contents

Valid HTML 4.0!