Kontynuacja popularnej serii "Poczet Królów i Ksi±¿±t Polskich". Cztery numizmaty
w eleganckim blistrze z wizerunkiem popiersia i pó³postaci Wac³awa II, wybite w niskim nak³adzie - tylko 1000 sztuk.
Wac³aw II Czeski (czes.
Václav, niem.
Wenzel, polska wersja imienia: Wiêc³aw) (ur. 27 wrze¶nia 1271 r., zm. 21 czerwca 1305 r., Praga) - z dynastii Przemy¶lidów, ksi±¿ê czeski w latach 1278-1297 (do 1285 regencja), król czeski od 1297, w³adca ziemi k³odzkiej od 1290, ksi±¿ê krakowski od 1291, sandomierski od 1292, brzesko-kujawski, sieradzko-³êczycki, wielkopolski i pomorski od 1299, król polski od 1300, w³adca zwierzchni nad ksiêstwami: bytomskim (od 1289), opolskim, cieszyñskim (od 1291), raciborskim (od 1292), sieradzkim, ³êczyckim i brzesko-kujawskim (w latach 1292-1299), inowroc³awskim, dobrzyñskim (od 1299) oraz wroc³awsko-legnickim i ¶widnicko-jaworskim (od 1301).
Genealogia, ¶mieræ ojca
Wac³aw II by³ synem tragicznie zmar³ego w 1278 r. w bitwie pod Suchymi Krutami króla czeskiego - Przemys³a Ottokara II i ksiê¿niczki halickiej (czernichowskiej) Kunegundy.
W momencie ¶mierci ojca Wac³aw II, maj±c zaledwie siedem lat, znalaz³ siê na ³asce potê¿nego króla niemieckiego - Rudolfa I Habsburga, który wspania³omy¶lnie zadowoli³ siê krainami zdobytymi wcze¶niej od Przemys³a Ottokara II: Austri±, Styri±, Karynti± i Krain±. Ziemie te ju¿ w nied³ugim czasie sta³y siê podstaw± potêgi dynastii Habsburgów.
Rz±dy regencyjne w Czechach margrabiego brandenburskiego - Ottona Wysokiego
Wobec ma³oletnio¶ci Wac³awa II rz±dy w zniszczonym wojn± kraju (sk³adaj±cego siê z dwóch krain: Czech i Moraw) mia³a obj±æ regencja mianowana przez najwa¿niejszego suwerena tych ziem - króla Rudolfa. Kandydatów do objêcia tego intratnego stanowiska by³o kilku (m.in. ksi±¿ê wroc³awski Henryk IV Probus, który w zamian za rezygnacjê otrzyma³ bogat± ziemiê k³odzk±), ostatecznie jednak wybór w³adcy niemieckiego pad³ na margrabiego brandenburskiego - Ottona Wysokiego z dynastii askañskiej.
Swoje rz±dy regencyjne Otton Brandenburski traktowa³ jako najlepszy sposób na szybkie wzbogacenie siê, w czym zreszt± skutecznie pomagali mu czescy magnaci pragn±cy wykorzystaæ sytuacjê. Dodatkowo na polecenie margrabiego brandenburskiego m³odziutkiego Wac³awa wywieziono do Berlina, a nastêpnie do Szpandawy, gdzie w jawny sposób traktowano go jako zak³adnika maj±cego zapewniæ spokój w razie ewentualnego sprzeciwu Czechów oburzonych rabunkow± polityk± Brandenburczyków.
Kilkuletni pobyt Wac³awa w Brandenburgii dosyæ powa¿nie odbi³ siê na psychice m³odziutkiego w³adcy. Z jednej strony Wac³aw wyniós³ nieprzeciêtn± inteligencjê, umiejêtno¶æ lawirowania i zami³owanie do poezji rycerskiej, z drugiej strony jednak - opiekun zapomnia³ zapoznaæ go z umiejêtno¶ci± pisania i czytania. To zapewne w tym okresie ¿ycia w Wac³awie ujawni³y siê takie cechy charakteru jak: krzywoprzysiêstwo, zabobonno¶æ (ba³ siê m.in. burzy i miauczenia kotów, tak¿e w doros³ym ¿yciu), ambicja oraz sk³onno¶æ do ascezy po³±czona jednocze¶nie z umi³owaniem do rozpusty i zabawy.
Regencja matki Kunegundy i magnata czeskiego Zawiszy z FalkensteinuW 1283 r. Wac³aw II móg³ powróciæ do Pragi w zwi±zku z rezygnacj± z regencji Ottona Brandenburskiego. Margrabia w zamian za to otrzyma³ wysokie odszkodowanie pieniê¿ne. Ster rz±dów a¿ do swej ¶mierci w 1285 r. przejê³a matka w³adcy - Kunegunda Halicka. Obok królowej realn± w³adzê nad Czechami i Morawami zdoby³ jej kochanek (który w roku 1285 zosta³ jej legalnym ma³¿onkiem) - Zawisza z Falkensteinu (pochodz±cy z rodu Witkowiców). Stosunki intymne ³±czy³y królow± z Zawisz± prawdopodobnie jeszcze za ¿ycia Przemys³a Ottokara II. W 1282 r. ze zwi±zku Zawiszy i Kunegundy urodzi³ siê syn.
Oficjalnie potê¿ny magnat zosta³ wychowawc± Wac³awa, co dodatkowo wp³ynê³o na m³odego w³adcê, który szczerze siê do Zawiszy przywi±za³. Umo¿liwi³o to magnatowi obsadzenie wa¿niejszych urzêdów w pañstwie swoimi zwolennikami.
Samodzielne rz±dy Wac³awa II, wspó³praca z Habsburgami Okres regencji zakoñczony zosta³ oficjalnie w 1285 r. wraz z przydzieleniem Wac³awowi Czech i Moraw w lenno, przez króla niemieckiego Rudolfa Habsburga. Jednocze¶nie zgodnie ze wcze¶niejszymi umowami Wac³aw po¶lubi³ córkê Rudolfa - Gutê. Ma³¿eñstwo to w zwi±zku z nienajlepszym zdrowiem Wac³awa dawa³o Habsburgom nadzieje na rych³e przejêcie dziedzictwa po Przemy¶lidach.
¦lub odby³ siê w atmosferze skandalu, gdy¿ Rudolf nie zgodzi³ siê na to, aby w uroczysto¶ciach wzi±³ udzia³ Zawisza z Falkensteinu, czym uczyni³ mu powa¿ny afront, a ponadto m³odziutka panna m³oda wróci³a z powrotem do domu, by nie zostawaæ - jak twierdzili Habsburgowie - na zdemoralizowanym dworze.
Wkrótce okaza³o siê, ¿e na dworze Wac³awa wp³ywy Zawiszy znacz± coraz mniej. Jeszcze w 1285 r. w zwi±zku ze ¶mierci± Kunegundy Czernihowskiej, g³ównym doradc± Przemy¶lidy zosta³ biskup praski Tobiasz, któremu uda³o siê ostatecznie przeforsowaæ uk³ad z Habsburgami (zawarto go w marcu 1288 r. pod Znojmem z Albrechtem Austriackim). Wac³aw II ostatecznie wtedy zrezygnowa³ z ojcowskich nabytków w Austrii, w zamian za co otrzyma³ obietnicê pomocy w ekspansji Czech na pó³noc w kierunku podzielonej na dzielnice Polski.
Mimo utraty poparcia Wac³awa, Zawisza z Falkensteinu w dalszym ci±gu stara³ siê prowadziæ antyhabsbursk± politykê, co w 1288 r. sta³o siê przyczyn± jego zdradzieckiego uwiêzienia, a nastêpnie dwa lata pó¼niej zamordowania. W celu uspokojenia sumienia w³adca czeski zdecydowa³ siê na ufundowanie klasztoru cystersów w Zbras³awiu.
Opanowanie przez Przemy¶lidê Ma³opolski, zho³dowanie ksiêstw ¶l±skich i kujawskich Po ugodzie z Habsburgami Wac³aw II szuka³ pretekstu do wmieszania siê w sprawy polskie. Okazja nadarzy³a siê jeszcze w 1288 r. w zwi±zku z bezpotomn± ¶mierci± ksiêcia krakowskiego - Leszka Czarnego, ¿onatego z rodzon± ciotk± Przemy¶lidy - Gryfin±.
Wprawdzie w ówczesnych czasach nikt nie s³ysza³ o mo¿liwo¶ci dziedziczenia posiad³o¶ci po ciotce, lecz za kandydatur± Wac³awa II przemawia³o bogactwo i fakt rzeczywistej elekcyjno¶ci tronu w Krakowie. Tymczasem w Polsce wybuch³a wojna miêdzydzielnicowa pomiêdzy kandydatem krakowskich mo¿nych i mieszczañstwa, ksiêciem wroc³awskim - Henrykiem Probusem, a przyrodnim bratem Leszka - W³adys³awem £okietkiem (pocz±tkowo g³ównym kandydatem opozycji przeciwko Probusowi by³ ksi±¿ê p³ocki Boles³aw II, lecz dosyæ prêdko niespodziewanie zrezygnowa³), powo³uj±cym siê na prawa spadkowe.
W 1289 r. czê¶æ Ma³opolski z Krakowem uda³o siê opanowaæ ostatecznie Henrykowi IV. Nie zdo³a³ on usun±æ jednak £okietka z ca³o¶ci dzielnicy, gdy¿ kujawski Piast zachowa³ w³adzê nad Sandomierzem.
Krwawe zapasy Piastowiczów przynios³y tak¿e niespodziewany sukces Wac³awowi, któremu 10 stycznia 1289 r. zdecydowa³ siê z³o¿yæ ho³d lenny zagro¿ony przez Henryka Probusa - Kazimierz Bytomski. Wkrótce do Kazimierza do³±czyli jego trzej bracia: Bolko I Opolski, Mieszko Cieszyñski (obaj w 1291 r.) i Przemys³aw Raciborski (w 1292 r.).
Do akcji zbrojnej w celu opanowania Ma³opolski dosz³o w styczniu 1291 r. Krok ten spowodowa³ nag³y zgon w czerwcu 1290 r. Henryka IV Probusa (który zgodnie z wol± zapisan± w testamencie zwróci³ Wac³awowi uzyskan± w 1278 r. ziemiê k³odzk±) i umo¿liwi³ ksiêciu czeskiemu objêcie tronu krakowskiego, który na mocy testamentu spisanego przez ksiêcia wroc³awskiego nale¿a³ siê ciesz±cemu siê ma³ym poparciem w¶ród miejscowych mo¿nych - Przemys³owi II Wielkopolskiemu.
Wtedy te¿ z nieznanych przyczyn ksi±¿ê wielkopolski zrezygnowa³ z pretensji do Ma³opolski na rzecz Wac³awa, który maj±c wreszcie solidn± podstawê prawn± - ruszy³ na czele armii do Krakowa. Opór w³adcy czeskiemu zdecydowa³ siê zastosowaæ rz±dz±cy w Sandomierzu W³adys³aw £okietek, jednak wobec olbrzymiej przewagi militarnej Przemy¶lidy, musia³ w sierpniu 1292 r. pod Sieradzem nie tyko zrezygnowaæ z praw do Ma³opolski, ale wraz z bratem Kazimierzem II z³o¿yæ ho³d lenny z ziem sk³adaj±cych siê z Sieradza, £êczycy i Brze¶cia Kujawskiego. W³adzê Wac³awa nad Ma³opolsk±, ¿eni±c siê z siostr± Przemy¶lidy - Kunegund±, uzna³ równie¿ ksi±¿ê mazowiecki Boles³aw II.
Mimo zdobycia Ma³opolski sytuacja w Polsce by³a daleka od stabilno¶ci. Rz±dy w Krakowie popierali wprawdzie miejscowi mo¿ni, zadowoleni z nadania przywileju w Litomy¶lu, lecz wiadomo by³o, ¿e W³adys³aw £okietek ³atwo nie zrezygnuje, wsparty poparciem udzielonym na zje¼dzie w Kaliszu przez arcybiskupa gnie¼nieñskiego - Jakuba ¦winkê i w³adcê Wielkopolski - Przemys³a II.
W si³ê rós³ tak¿e ksi±¿ê wielkopolski, który poparty autorytetem arcybiskupa, odziedziczywszy w grudniu 1294 r. Pomorze Gdañskie, zdo³a³ uzyskaæ zgodê papie¿a Bonifacego VIII na koronacjê królewsk±, pomimo podobnych zabiegów ze strony Wac³awa.
Konfrontacja Przemys³a II z Wac³awem II wydawa³a siê nie do unikniêcia, kiedy 8 lutego 1296 r. król polski zosta³ podstêpnie zamordowany z inspiracji margrabiów brandenburskich. ¦mieræ najsilniejszego konkurenta, mimo przejêcia wiêkszo¶ci spadku po Przemy¶le przez W³adys³awa £okietka, umo¿liwi³a Wac³awowi kontynuowanie ekspansji.
Koronacja Wac³awa na króla czeskiego, opanowanie Wielkopolski i Pomorza W 1297 r. za zgod± Rudolfa z Habsburga Wac³aw koronowa³ siê na króla czeskiego w Pradze, co jeszcze bardziej wzmocni³o jego pozycjê zarówno w Czechach, jak i w Polsce. Spowodowa³o to, i¿ dwa lata pó¼niej na zje¼dzie w K³êce Wac³aw II upomnia³ siê od W³adys³awa £okietka o z³o¿enie ho³du lennego z nabytków uzyskanych po ¶mierci Przemys³a II i kiedy Piastowicz nie wywi±za³ siê z zawartych tam obietnic, król móg³ bez przeszkód usun±æ krn±brnego ksiêcia z kraju. W ten sposób pod bezpo¶rednim panowaniem Wac³awa znalaz³a siê ca³a Ma³opolska, Wielkopolska, Kujawy Brzeskie, Sieradz, £êczyca oraz Pomorze Gdañskie. Dodatkowym sukcesem Wac³awa by³o rozci±gniêcie zale¿no¶ci lennej nad kujawskimi krewnymi £okietka - ksi±¿êtami inowroc³awskimi i dobrzyñskimi.
Koronacja na króla polskiego, apogeum potêgi W sierpniu 1300 r. skutecznie prowadzona polityka umo¿liwi³a koronacjê Wac³awa II na króla Polski (za zgod± w³adcy Niemiec). Koronacji w katedrze gnie¼nieñskiej dokona³ dotychczasowy przeciwnik rz±dów czeskich w Polsce - arcybiskup gnie¼nieñski Jakub ¦winka. Powodem tej nag³ej zmiany by³a prawdopodobnie chêæ doprowadzenia do zjednoczenia kraju. Po nag³ym zgonie Przemys³a II i nieudanych rz±dach W³adys³awa £okietka sta³o siê jasne, ¿e powstanie zjednoczonej Polski na skutek dzia³añ którego¶ ze sk³óconych wzajemnie Piastów jest raczej ma³o prawdopodobne.
Nie bez znaczenia by³o marzenie wielu, ¿e dziêki wspólnej czesko-polskiej monarchii (nawet, je¿eli punkt ciê¿ko¶ci mia³by byæ w Pradze) uda siê zwalczyæ coraz bardziej gro¿±ce niebezpieczeñstwo wynarodowienia obu krajów w zwi±zku z coraz intensywniejsz± kolonizacj± niemieck±. Wprawdzie trudno by³o uznaæ Wac³awa za propagatora jêzyka s³owiañskiego, skoro sam pos³ugiwa³ siê prawdopodobnie jêzykiem niemieckim i otacza³ siê g³ównie niemieckimi doradcami, lecz szansa na zmianê kursu by³a du¿a w zwi±zku z pojawiaj±cymi siê coraz wyra¼niej tendencjami antyniemieckimi i to zarówno w Polsce, jak i w Czechach.
W celu znalezienia dodatkowych podstaw prawnych do korony polskiej, Wac³aw (w zwi±zku z wcze¶niejsz± ¶mierci± Guty Habsburskiej) zaraz po koronacji zdecydowa³ siê na po¶lubienie jedynej córki Przemys³a II Wielkopolskiego - El¿biety Ryksy. W³a¶ciwy ¶lub i dope³nienie ma³¿eñstwa, jako ¿e Piastówna by³a jeszcze ma³oletnia, odby³ siê trzy lata pó¼niej - 26 maja 1303.
W 1301 r. zmar³ ksi±¿ê jaworski i ¶widnicki - Bolko I, pozostawiaj±c trzech nieletnich synów. Rz±dy regencyjne nad ¦widnic± i Jaworem (a tak¿e nad Wroc³awiem i Legnic±, gdzie Bolko sprawowa³ do 1301 r. opiekê nad synami brata Henryka V Brzuchatego) obj±³ wtedy Wac³aw II. W ten sposób pod wp³ywami Wac³awa II znalaz³a siê ca³a Polska, z wyj±tkiem w³adztwa rz±dzonego przez Henryka III G³ogowczyka.
Metody rz±dów w PolsceRz±dy w Polsce Wac³aw II opar³ na wprowadzonym przez siebie urzêdzie starosty, co w znacznym stopniu usprawni³o administracjê. W ca³ym kraju, co zgodnie podkre¶laj± nawet kronikarze niechêtni Przemy¶lidom, dosz³o do znacznej poprawy bezpieczeñstwa i wzrostu dochodów skarbu. Poprawa finansów umo¿liwi³a wprowadzenie mocniejszej waluty -
grosza praskiego. Uda³o siê te¿ z pomoc± W³ocha Gozzo z Orvieto wydaæ prawo górnicze.
Niechêæ budzi³a tylko polityka personalna - opieranie rz±dów na niemieckich przybyszach (podobn± zasadê stosowa³ Wac³aw równie¿ w Czechach). W¶ród miejscowych zaufaniem Wac³awa cieszyli siê wy³±cznie: biskup krakowski Jan Muskata, biskup wroc³awski Henryk z Wierzbna oraz ksi±¿ê opolski Bolko I.
Przegrana wojna Wac³awa II o tron wêgierski dla synaW 1301 r. uda³o siê równie¿ Przemy¶lidzie zdobyæ po wymar³ych Arpadach tron wêgierski dla swojego jedynego syna Wac³awa III.
By³ to szczyt potêgi Wac³awa II, gdy¿ wkrótce sukcesami w Polsce i na Wêgrzech poczuli siê zaniepokojeni s±siedzi. Szczególnie pal±ca sytuacja by³a na Wêgrzech, gdzie zarówno papie¿ Bonifacy VIII jak i król rzymski Albrecht popierali kandydaturê pochodz±cego z Neapolu Karola Roberta.
Pocz±tkowo wydawa³o siê, ¿e Wêgry stoj± przed Przemy¶lidami otworem, gdy¿ na mocy uchwa³y sejmu w Budzie niemal jednog³o¶nie wybrano Wac³awa III na króla (jako W³adys³awa V). Z powodzeniem te¿ uda³o siê doj¶æ do porozumienia z mo¿nymi wêgierskimi na zje¼dzie w Brnie, a 27 sierpnia 1301 r. arcybiskup Kaloscy - Jan, uroczy¶cie koronowa³ Wac³awa III na wêgierskiego króla w Bia³ogrodzie Królewskim.
Problemy jednak zaczê³y siê, kiedy Wac³aw (jednocze¶nie z wypadkami na Wêgrzech) zapragn±³ w³±czyæ do Czech nale¿±c± do Niemiec Mi¶niê. Jednocze¶nie papie¿ wys³a³ na Wêgry swojego legata w osobie kardyna³a Miko³aja Boccassiniego, który skutecznie zacz±³ podkopywaæ ¶wie¿e rz±dy Przemy¶lidów. Dodatkowym policzkiem by³o zakwestionowanie korony polskiej Wac³awa, jako dokonanej bez zgody papie¿a.
W dniu 31 maja 1303 r. papie¿ Bonifacy VIII og³osi³, ¿e "W³adys³aw V" sprawuje rz±dy na Wêgrzech bezprawnie i zwolni³ jego poddanych od wszelkich obowi±zków lennych, polecaj±c na króla Karola Roberta. Do koalicji antyczeskiej przy³±czy³ siê te¿ król rzymski Albrecht Habsburg, ksi±¿êta haliccy oraz powracaj±cy z wygnania W³adys³aw £okietek. Wprawdzie Wac³aw III próbowa³ szachowaæ koalicjê kontaktami z królem francuskim Filipem IV Piêknym, lecz ten ostatecznie nie zdecydowa³ siê w³±czyæ do wojny.
W 1304 r. Wac³aw II, nie chc±c straciæ Wêgier, musia³ przedsiêwzi±æ wyprawê zbrojn±, która jednak wobec unikania przez przeciwnika bitwy, nie mog³a siê zakoñczyæ sukcesem. W koñcu (zagro¿ony inwazj± Albrechta na Czechy) Wac³aw zdecydowa³ siê wycofaæ do Pragi, zabieraj±c ze sob± syna oraz wêgierskie insygnia koronacyjne miejscowych magnatów traktowanych jako zak³adników. Posuniêcie to ostatecznie za³ama³o poparcie dla rz±dów Wac³awów Czeskich na Wêgrzech i wprawdzie uda³o siê odeprzeæ wyprawê Niemców pod wodz± króla Albrechta Habsburga (niedaleko Kutnej Hory), lecz potêga Przemy¶lidów zaczê³a chyliæ siê ku upadkowi.
Zachwianie rz±dów czeskich w Polsce Równie¿ w Polsce pozycja Wac³awa II po 1303 r. najwyra¼niej uleg³a zachwianiu. Ju¿ w 1304 r. W³adys³aw £okietek, korzystaj±c z pomocy ksi±¿±t halickich i wêgierskich magnatów, opanowa³ Wi¶licê. Uda³o mu siê przeci±gn±æ na swoj± stronê tak¿e kujawskich bratanków po Siemomy¶le - Leszka, Przemys³a i Kazimierza III. Rz±dy czeskie w Polsce przesta³ popieraæ równie¿ Boles³aw Mazowiecki, który zdoby³ siê nawet na odes³anie do Pragi swojej czeskiej ma³¿onki Kunegundy.
¦mieræ, nastêpstwo i opinia o Wac³awie II Wac³aw II Czeski zmar³ w dniu 21 czerwca 1305 r. na gru¼licê po d³ugiej chorobie. ¦mieræ króla w m³odym wieku (mia³ 34 lata), w po³±czeniu z tragiczn± ¶mierci± syna w nieca³y rok pó¼niej, wzbudzi³a w¶ród wspó³czesnych podejrzenie jej nienaturalno¶ci. Brak jednak na to dowodów. Zosta³ pochowany w Zbras³awiu ko³o Pragi.
By³ ¿onaty dwukrotnie.
Z pierwsz± ¿on± - Gut± von Habsburg - doczeka³ siê dziesiêciorga dzieci, za¶ z drug± ¿on± - Piastówn± Ryks± El¿biet± - doczeka³ siê córki. Zdaniem kronikarza Ottokara Styryjskiego Wac³aw II mia³ tak¿e niezwykle liczne potomstwo naturalne. Na podstawie znanych ¼róde³ wiadomo jedynie, ¿e król mia³ nie¶lubnego syna Jana Volka i byæ mo¿e tak¿e córkê El¿bietê.
Wac³aw II na zawsze pozostanie w pamiêci jako w³adca kontrowersyjny. Z jednej strony jego rz±dy w Polsce s± traktowane jako brutalna obca okupacja. Z drugiej jego krótkie, bo zaledwie piêcioletnie panowanie (licz±c od dnia koronacji) przyczyni³o siê rozwiniêcia tendencji zjednoczeniowych, uwieñczonych sukcesem przez W³adys³awa £okietka.
Grosz praski (³ac. grossus pragensis, czes.
pra¾ský gro¹) - srebrna moneta
czeska wprowadzona przez Wac³awa II w 1300 r. By³a bita do 1547 r.
Sta³a siê najpopularniejsz± monet± obiegow± i przeliczeniow± w
¶redniowiecznej, ¶rodkowej Europie. W Polsce nazywany
równie¿ groszem czeskim lub groszem szerokim.
Grosz praski Wac³awa II (awers i rewers)
Podstaw± jej znaczenia by³y zasobne z³o¿a srebra w Kutnej Horze,
które pozwala³y na bicie do kilkunastu milionów
groszy rocznie. ¯aden inny kraj regionu nie móg³ sobie
pozwoliæ na utrzymanie warto¶ci grosza zbli¿onej do grosza praskiego.
Próba Kazimierza Wielkiego z groszem krakowskim nie uda³a
siê. Ma³e zasoby srebra w Polsce powodowa³y, ¿e koszt bicia groszy by³
wy¿szy, ni¿ mo¿liwa do osi±gniêcia warto¶æ rynkowa, któr±
narzuca³ grosz praski. Oczywi¶cie równie¿ grosz praski
ulega³ dewaluacji.
Waga grosza wynosi³a 3,78 g, co odpowiada³o 12 denarom ma³ym i
stanowi³o 1/60 obrachunkowej jednostki - kopy. Pocz±tkowo zawiera³
3,527 g czystego srebra, sto lat pó¼niej ju¿ tylko ok. 2 g,
a na pocz±tku XVI w. 1,255 g. Nie zmieni³ siê natomiast nigdy typ
grosza praskiego. Na awersie by³a korona z podwójnym
otokowym napisem zawieraj±cym imiona emitentów
(królów czeskich) i ich tytu³. W przypadku
W³adys³awa Jagielloñczyka: WLADISLAVS SECVNDVS DEI GRATIA REX BOEMIE.
Na rewersie znajdowa³ siê czeski lew otoczony napisem GROSSI PRAGENSES.
Nazwa grosz praski pochodzi³a nie od miejsca bicia monety,
którym by³a Kutna Hora, ale od praskiej grzywny, na
której oparta by³a reforma Wac³awa II.
Grosz praski w XIV w. opanowa³ rynek pieniê¿ny ¦l±ska, Polski i
Mazowsza. W XV w. zdominowa³ równie¿ Litwê, Bia³oru¶ i
Ukrainê. Zdarzaj± siê odkrycia skarbów groszy praskich,
licz±ce kilka tysiêcy sztuk tych monet (Poznañ, Ozorków,
¦roda Wielkopolska).
Przyk³adowe ceny
W XIV i XV w. wó³ kosztowa³ w Polsce ok. 30 groszy praskich,
koñ ok. 300 groszy praskich, buty ch³opskie 4 grosze, baran 8 groszy,
³uk 8 groszy, kusza 60-120 groszy, pe³na zbroja p³ytowa 475 groszy,
kura 1 grosz, 1/2 achtela czyli pó³ beczu³ki piwa - 8 groszy, najtañsza przy³bica 144 grosze, miecz do 70
groszy, sztylet 8 groszy. Jeden ³an ziemi w Pyzdrach kosztowa³ 192
grosze, a kram w Przemy¶lu 960 groszy. Biblia kosztowa³a 30 grzywien
krakowskich, czyli 1440 groszy praskich. Grzywna krakowska to
oprócz miary wagi równie¿ jednostka obliczeniowa
równa 48 groszom.
Transakcje
Kazimierz Wielki zap³aci³ w 1335 r. Janowi Luksemburskiemu 20 000 kop
(1 200 000) groszy praskich za zrzeczenie siê praw do tronu polskiego i
zwierzchnictwa nad Mazowszem, a do³o¿y³ jeszcze ¦l±sk. Mieszczanie
Kamieñca Podolskiego zobowi±zani byli pod koniec XIV w. p³aciæ
w³a¶cicielowi dóbr 20 groszy praskich rocznie z ³anu
uprawianej ziemi. Za kamienicê, która sta³a siê zacz±tkiem
Collegium Maius, W³adys³aw Jagie³³o zap³aci³ 28 800 groszy. Mieszkañcy
Warszawy mieli, w zamian za przywileje nadane im przez ksiêcia Janusza
Starszego w 1413 r., p³aciæ 60 kop (3600) groszy praskich rocznie.
W³adys³aw Jagie³³o za uwolnienie rycerzy walcz±cych pod Grunwaldem po
stronie Krzy¿aków za¿±da³ 100 000 kop (6 000 000) groszy
praskich. W 1427 r. Mikulasz Trczka kupi³ zamek Homole ko³o K³odzka za
1000 kop (60 000) groszy praskich. Semen Wasilewicz Nie¶wicki za 300
kop (18 000) groszy praskich kupi³ Równe w 1461 r. W 1514 r.
kanclerz wielki koronny Krzysztof Szyd³owiecki kupi³ od biskupstwa
lubuskiego Opatów i 16 okolicznych wsi za 10 000 groszy
szerokich praskich. Tanio, ale miasto i okolica by³y zniszczone podczas
najazdu tatarskiego w 1502 r.
Oczywi¶cie transakcje te nie odbywa³y siê realnie wy³±cznie w groszach
praskich. W nich by³a wyra¿ona warto¶æ. P³acono ró¿nymi
monetami. Czêsto liczonymi nie na sztuki, ale na wagê.
¼ród³o: Mennica Polska / Wikipedia