150.000 szt.
23.07.2008 r.
Awers: u góry wizerunek or³a ustalony dla god³a Rzeczypospolitej Polskiej. W ¶rodku monety kwadratowy otwór. Z jego lewej strony napis: 10, z prawej napis: Z³. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz oznaczenie roku emisji: 2008.
U do³u stylizowany wizerunek Zakazanego Miasta w Pekinie, a pod nim logo Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pod ³ap± or³a znak mennicy.
Rewers: w ¶rodku monety kwadratowy otwór. Z lewej strony stylizowany wizerunek zawodnika na desce windsurfingowej. Pod otworem napis: POLSKA/REPREZENTACJA/OLIMPIJSKA/PEKIN/2008. W tle stylizowany wizerunek fal wodnych oraz zarys l±du.
Windsurfer Robby Naish podczas Mistrzostw ¦wiata
na Wyspie Sylt w Niemczech
Poland 2008 Beijing Summer Olympics 10 Zlotych Forbidden City and windsurfing silver proof with square hole
Obverse: an Olympic windsurfer rides the waves. The Polish legends POLSKA REPREZENTACJA OLIMPIJSKA and PEKIN 2008 translate as "Polish Olympic Representation" and "Beijing 2008" respectively.
Reverse: a view of the Forbidden City, in the center of Beijing, China. The crowned white eagle, the national emblem of Poland, with the year of issue, the denomination and the legend RZECZPOSPOLITA POLSKA ("Republic of Poland") also appear.
Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 w Pekinie, stolicy Chin, rozgrywane bêd± w dniach 8-24 sierpnia. Bêd± to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat - od Igrzysk w Seulu.
Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapad³a w dniu 13 lipca 2001 roku. O organizacjê tych Igrzysk zabiega³y tak¿e: Toronto (Kanada), Pary¿ (Francja), Stambu³ (Turcja) i Osaka (Japonia).
W Pekinie rozgrywane bêd± nowe konkurencje: bieg kobiet na 3 000 m z przeszkodami oraz p³ywanie na otwartym akwenie na dystansie 10 000 m kobiet i mê¿czyzn.
W tenisie sto³owym gra deblowa mê¿czyzn i kobiet zast±piona bêdzie turniejem dru¿ynowym. W strzelectwie kobiety nie bêd± ju¿ rywalizowa³y w podwójnym trapie i trafianiu do ruchomej tarczy.
Pekiñski Komitet Olimpijski ustali³, i¿ g³ównym has³em pekiñskich igrzysk olimpijskich bêdzie zdanie:
"jeden ¶wiat, jedno marzenie", stwierdzi³ on, i¿ na tym samym ¶wiecie ludzie posiadaj± jedne wspólne marzenie o d±¿eniu do rozkwitu i pokoju.
Igrzyska rozpoczn± siê ósmego dnia, ósmego miesi±ca, dwa tysi±ce ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdy¿ w symbolice chiñskiej liczba osiem jest symbolem szczê¶cia, obfito¶ci, pieniêdzy oraz spokoju.
Rozgrywane dyscyplinyUczestnicy letnich igrzysk w Pekinie w 2008 roku rywalizowaæ bêd± w 28 dyscyplinach sportowych i 302 konkurencjach, takich jak:
* boks,
* badminton,
* baseball,
* gimnastyka,
* hokej na trawie,
* je¼dziectwo,
* judo,
* kajakarstwo,
* kolarstwo,
* koszykówka,
* lekkoatletyka,
* ³ucznictwo,
* piêciobój nowoczesny,
* pi³ka no¿na
, * pi³ka rêczna,
* p³ywanie,
* podnoszenie ciê¿arów,
* siatkówka,
* softball,
* strzelectwo,
* szermierka,
* taekwondo,
* tenis ziemny,
* tenis sto³owy,
* triatlon,
* wio¶larstwo,
* zapasy,
* ¿eglarstwo.
Maskotki igrzyskW dniu 11 listopada 2005 roku oficjalnie opublikowano maskotki igrzysk. Jest ich piêæ i ciekawostk± jest to, i¿ po raz pierwszy w historii igrzysk wybrano ich a¿ tyle. Cztery z nich to zwierzêta symolizuj±ce chiñsk± kulturê: ryba, panda, ogieñ olimpijski (ale tak¿e symbolizuje ona tradycyjnego Chiñskiego Smoka), antylopa tybetañska i jaskó³ka. Ich imiona to
Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying i Nini, pojedyncze sylaby imion maskotek uk³adaj± siê w zdanie "Beijing Huanying Ni", co razem znaczy "Witamy w Pekinie".
Ich barwy odpowiadaj± kolorom piêciu kó³ olimpijskich. Maskotki, które wyra¿aj± charakterystyczne chiñskie cechy, reprezentuj± nie tylko wieloetniczn± kulturowo¶æ Chin, lecz równie¿ tradycyjn± chiñsk± filozofiê harmonijnego wspó³¿ycia ludzi z natur±. O miano oficjalnej maskotki igrzysk stara³o siê 662 projektów, z czego 611 pochodzi³o z Chin, 12 z Hongkongu, Macao i Tajwanu, a pozosta³ych 39 z zagranicy.
Wiele regionów stara³o siê, aby na maskotkach umieszczone zosta³y ich symbole. Razem te piêæ maskotek nazywa siê
Fuwa, co w jêzyku chiñskim znaczy "Szczê¶liwe maskotki".
ObiektyChiñskie w³adze z okazji Igrzysk podjê³y decyzjê o wzniesieniu w Pekinie serii nowoczesnych budowli, z których wiele zaprojektowali zagraniczni architekci. Nale¿± do nich:
* Stadion Narodowy w Pekinie,
* P³ywalnia Olimpijska w Pekinie,
* Wielki Teatr Narodowy w Pekinie.
Ceremonia otwarcia i program artystycznyWyre¿yserowania ceremonii otwieraj±cych i koñcz±cych igrzyska podj±³ siê znany chiñski re¿yser Zhang Yimou. Jego konsultantem bêdzie s³ynny kolega po fachu z USA - Steven Spielberg. Obie ceremonie odbêd± siê na Stadionie Narodowym w Pekinie.
W¶ród utworów zamówionych przez w³adze Pekinu na igrzyska jest oratorium, które pisze znany polski kompozytor Krzysztof Penderecki.
¼ród³o: NBP / Mennica Polska / Wikipedia