Miasto Gorzów Wielkopolski - to dwudziesta moneta z rozpoczêtej we wrze¶niu 2005 r. serii Historyczne Miasta w Polsce.
Seria
32 monet obiegowych NBP
"Historyczne miasta w Polsce" (2005-2007)
Niepowtarzalna seria sk³adaæ siê bêdzie z 32 monet i ukazywaæ do kwietnia 2008 r. Na wyj±tkowych monetach upamiêtniono miasta o ponad 500-letniej historii, które wnios³y szczególny wk³ad w rozwój poszczególnych regionów i pañstwowo¶ci Polski.Na rewersie monety uwieczniony zosta³ wizerunek Ko¶cio³a Katedralnego pw. Wniebowziêcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim, a na dole znajduje siê stylizowany trotuar.Gorzów Wielkopolski (niem.
Landsberg an der Warthe) to maj±ce ponad 750-letni± tradycjê miasto w zachodniej Polsce na ziemi lubuskiej nad Wart±.
Ciekawostk± jest fakt, ¿e podobnie jak Rzym - jest po³o¿one na siedmiu wzgórzach. Pocz±tki Gorzowa siêgaj± po³owy XIII wieku, kiedy to Boles³aw Rogatka, ksi±¿ê Legnicy odda³ ziemiê lubusk± pod zastaw arcybiskupom Magdeburga. Od tego czasu ziemie te nale¿a³y do ksiêstwa niemieckiego.
W 1257 r. miastu zwanemu pierwotnie Landisberch Nova zosta³ nadany akt lokacyjny miasta. Jego po³o¿enie u uj¶cia K³odawy do Warty na skrzy¿owaniu wodnych i l±dowych szlaków komunikacyjnych, umo¿liwia³o dogodne warunki do rozwoju miasta, które rozkwita³o dziêki pracy kupców i rzemie¶lników. Gorzów sta³ siê wa¿nym o¶rodkiem handlowym, wytwórczym, kulturalnym i administracyjnym.
W swej historii miasto to by³o tak¿e wielokrotnie niszczone przez po¿ary i wojny oraz pustoszone przez zarazy. W 1433 r. prze¿y³o oblê¿enie husytów, w XVII wieku przez kilkadziesi±t lat znosi³o szwedzka okupacjê, utrzymywa³o wojska rosyjskie w wojnie siedmioletniej, op³aca³o siê kontrybucj± armii Napoleona.
Najtragiczniejsz± z wojen okaza³a siê II wojna ¶wiatowa. Garnizon niemiecki wycofuj±c siê do Kostrzyna, wysadzi³ oba mosty, a oddzia³y Armii Radzieckiej spali³y stare miasto. W marcu 1945 r. Landsberg sta³ siê polskim Gorzowem nad Wart±.
Pó¼niej z powodów ideologicznych, dla podkre¶lenia polskich praw do Ziem Odzyskanych, dodano przymiotnik Wielkopolski, mimo braku historycznych zwi±zków miasta z Wielkopolsk±. W latach 60-tych naszego wieku nast±pi³ ponowny szybki rozwój miasta.
Obecnie jest to jedno z najbardziej prê¿nie rozwijaj±cych siê miast w Polsce. W 1999 r. miasto zosta³o uhonorowane Dyplomem Rady Europy, a w 2002 r. zdoby³ kolejne wyró¿nienie - Sztandar Rady Europy. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim - siedzibie wojewody lubuskiego - znajduje siê kilkadziesi±t pomników, obelisków, rze¼b, które upamiêtniaj± zdarzenia lub postaci historyczne (np. pomnik Jana Paw³a II, Adama Mickiewicza) oraz 7 fontann.
Warto tu tak¿e wspomnieæ o cyklicznych imprezach kulturalnych: Biennale Sztuki Sakralnej, Miêdzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha, Reggae nad Wart± i wielu innych odbywaj±cych siê w tym piêknym grodzie nad Wart±.
¼ród³o: NBP / Wikipedia - wolna encyklopedia