Producent: Mennica Polska: Numizmatyka
ID: 1240
Seria: "Polskie Latarnie Morskie"
Stan zachowania numizmatu: I (menniczy) Nomina³: 700 S³upii Z³oto: Au 900 ¦rednica: 21 mm
Waga: 8 g Nak³ad: 100 szt. Data emisji: 15.08.2008 r. Czas obowi±zywania: 15.08.2008 r. - 30.09.2008
r. Emitent: Urz±d Miejski w S³upsku Producent: Mennica Polska S.A. Projektant: Robert Kotowicz
Rarytas kolekcjonerski - nak³ad limitowany z³otych numizmatów projektu Roberta Kotowicza wynosi jedynie 100 sztuk !
S³upsk (niem. Stolp, kasz. Stô³psk lub S³ëpsk, szw. Stölpe, ³ac. Stolpe) - miasto w pó³nocnej Polsce, w województwie pomorskim, siedziba powiatów grodzkiego i ziemskiego oraz gminy S³upsk. Le¿y nad rzek± S³upi±, na Pobrze¿u Koszaliñskim, w odleg³o¶ci 18 km od Ba³tyku.
Jest to o¶rodek przemys³u: drzewnego (meble), obuwniczego, maszynowego (g³ównie maszyny rolnicze), okiennego oraz samochodowego (autobusy i ciê¿arówki). Historycznie miasto nale¿y do Pomorza Zachodniego.
Wed³ug danych z 31 grudnia 2007 roku S³upsk liczy³ 98 419 mieszkañców.
Patronem miasta jest b³. Bronis³aw Kostkowski.
HISTORIA DUKATA LOKALNEGO
Odrodzenie dukata
Dukat lokalny odrodzi³ siê w Polsce po kilkudziesiêciu latach niebytu, ju¿ nie z potrzeby ekonomicznej, tj. uzupe³nienia obiegu pieniê¿nego, ale jako nowy ¶rodek promocji miast i gmin oraz atrakcja turystyczna. Dukat lokalny stanowi tak¿e bardzo interesuj±ce zjawisko w numizmatyce i kolekcjonerstwie.
Od staro¿ytno¶ci do wspó³czesno¶ci
Dukat lokalny siêga swoj± tradycj± staro¿ytno¶ci. Gdy staro¿ytny Rzym dokona³ ostatecznie podboju antycznej Grecji pozostawi³ miastom greckim prawo bicia w³asnej lokalnej monety, wy³±cznie z br±zu, nakazuj±c tylko umieszczanie na jej awersie portretu aktualnie panuj±cego cesarza, natomiast przedstawienia rewersu pozostawiaj±c w gestii miast. Na rewersach monet miasta greckie, siêgaj±c do swej tradycji, umieszcza³y najczê¶ciej wyobra¿enia lokalnych bóstw lub wizerunki ¶wi±tyñ.
Nieograniczony przywilej emisyjny ma zawsze tylko w³adza centralna. Od ¶redniowiecza cesarze i królowie dzielili siê tym przywilejem, nadaj±c prawo bicia monety miastom, klasztorom, a nawet osobom prywatnym.
W Polsce takie prawo otrzyma³y od Kazimierza Jagielloñczyka w XV
wieku miasta Gdañsk, Toruñ i Elbl±g.
W dobie nowo¿ytnej pojawi³y siê inne monety lokalne, bite ju¿ bez przywilejów emisyjnych, ale z potrzeby ekonomicznej. W Polsce by³y to od koñca XVIII wieku prywatne monety dóbr i folwarków, emitowane z metali nieszlachetnych w celu uzupe³nienia brakuj±cego w obiegu pieni±dza ogólnopañstwowego o niskich nomina³ach.
Rozkwit miejskiego lokalnego pieni±dza zastêpczego nast±pi³ podczas I wojny ¶wiatowej. Jako interesuj±cy dokument ówczesnej rzeczywisto¶ci historycznej sta³ siê szybko przedmiotem kolekcjonerstwa tak intensywnego, ¿e niektóre miasta niemieckie emitowa³y takie pieni±dze nie do obiegu, ale w celu sprzeda¿y kolekcjonerom.
Dzi¶ dukat lokalny ma zupe³nie inny charakter. Miasta i gminy nie musz± uzupe³niaæ obiegu pieniê¿nego, ale szukaj± dla siebie nowych ¶rodków promocji. Dukat lokalny znakomicie spe³nia te potrzeby, poniewa¿ mieszkañcy i tury¶ci bardzo chêtnie nabywaj± dukaty i zachowuj± na
pami±tkê.
Pierwszym dukatem lokalnym nowego typu, a wiêc o charakterze przede wszystkim promocyjnym, by³ dukat wyemitowany w lecie 2006 roku przez gmin± Jastarnia o nazwie merk i nominale 3 merki. Kurs wymiany 3 merków wynosi³ 3 z³ote.
Merki to prastare symboliczne znaki Kaszubów, rybaków, z czasów gdy sztuka pisania i czytania nie by³a rozpowszechniona i oznaczali nimi przynale¿ne do siebie przedmioty. Merk by³ znakiem dziedzicznym, a w ¿yciu publicznym zastêpowa³ tak¿e podpis. Emisja gminy Jastarnia przypomnia³a ten prastary zwyczaj i jednocze¶nie upamiêtni³a 75-lecie Jastarni, znanego kurortu na Pó³wyspie Helskim. Codziennie 7 dni w tygodniu w swoistym "banku" w Miejskim O¶rodku Kultury w Jastarni tury¶ci mogli wymieniæ merki na z³otówki i odwrotnie. Merki mo¿na by³o wymieniaæ na terenie gminy na towary i us³ugi, a wyje¿d¿aj±c do domu wymieniæ resztê lokalnej "waluty" lub pozostawiæ na pami±tkê. Merki zosta³y wyemitowane w nak³adzie 20 000 sztuk, a projektantem by³ znakomity plastyk Robert Kotowicz. Akcja emisji merków w Jastarni okaza³a siê ogromnym sukcesem i w³adze miasta powtórzy³y akcjê w kolejnych latach.
Dukat lokalny niesie ze sob± du¿o informacji w opisach i wizerunkach zamieszczonych na awersach i rewersach, co w idealny sposób s³u¿y trwa³ej promocji walorów miasta czy gminy. Dukat lokalny, docieraj±c do du¿ej liczby odbiorców ze wzglêdu na wielotysiêczne nak³ady, staje siê wyj±tkowo skuteczn± reklam± dla lokalnej spo³eczno¶ci. Mennica Polska S.A. otrzymuje bardzo pochlebne opinie o akcjach emisji dukata lokalnego ze strony w³adz lokalnych, mieszkañców i turystów. Dukat lokalny jest poszukiwanym narzêdziem promocyjnym, o które zabiega wiele miast w ca³ej Polsce. Dukat lokalny rozpocz±³ tak¿e nowe ¿ycie, gdy½ sta³ siê interesuj±cym numizmatem poszukiwanym przez kolekcjonerów. Wielu numizmatyków mo¿e poszczyciæ siê zbiorami dukatów lokalnych, które zosta³y wybite w Mennicy Polskiej S.A.
„Dukaty Lokalne" s³u¿± promocji miasta i funkcjonuj± jako bon towarowy
dla turystów w sezonie letnim.
Spo¶ród dukatów lokalnych wyprodukowanych przez Mennicê Polsk± dotychczas ukaza³y siê m. in.: 1) Merki (JASTARNIA, KU¬NICA 2006, 2007), 2) S³upie (S£UPSK, USTKA 2007), 3) Kazimierze (KAZIMIERZ DOLNY 2007, 2008), 4) Pizreny (PYZDRY 2007), 5) Przetaki (BI£GORAJ 2007, 2008), 6) Dukaty (NYSA 2007), 7) Cidry (RADZIONKÓW), 8) Bogatynki (BOGATYNIA 2008), 9) Jelenie (JELENIA GÓRA 2008), 10) Gryfiny (TOMASZÓW LUBELSKI 2008), 11) Biesy (USTRZYKI DOLNE 2008), 12) Czady (USTRZYKI DOLNE 2008), 13) Kórniki (KÓRNIK DOLNY), 14) Goworki (SANDOMIERZ 2008).
Dukaty lokalne - jako wyprodukowane
przez Mennicê Polsk± o ponad 240-letniej tradycji, z uwagi na niskie nak³ady i ciekawe projekty szybko sta³y siê doskona³± inwestycj±.
¼ród³o: Mennica Polska S.A. / Wikipedia |
|